1. Home
  2. Dünya
  3. Dijitalleşen Dünyada Seyahat için Neler Değişecek

Dijitalleşen Dünyada Seyahat için Neler Değişecek

0

Dijitalleşen Dünyada Seyahatte Neler Değişecek

Gelişen teknoloji ile her şey daha dijital daha otomatik olmaya başlıyor, içinden geçtiğimiz pandemi dönemi de bu değişimi hızlandırdı, ben de dijitalleşen dünyada seyahat konusunda düşüncelerimi aktarayım istedim bu makalede.

Daha çok seyahat edebilmek için arabasını satmış biri olarak konuyu havayolu ulaşımı, konaklama ve gidilecek yapılacak şeyler ve yeme içme başlıklarında değerlendirmeyi uygun gördüm. Bireysel ulaşımda arabaların oto pilot özelliklerinin sürücünün işini azaltacağı öngörülebilir, otobüs ile ulaşım ise havayolu ulaşımı ile çok benzer bir yol izleyecek. Bence anahtar hususlar, çalışanlarla en az miktarda iletişim ve elden iletimin azaltılması. Hastalık riski taşıyanların tespiti ile yolcuların bilgiye kolay erişimi olacak, elbette bu bilgi trafiğini sağlayacak güçlü altyapılara ihtiyaç duyulacak.

Havalimanlarında Dijital Dönüşüm

Modern havalimanlarında bu dijital dönüşümü görebilmek için aslında önemli bir örnek var elimizde; İstanbul havalimanı. İstanbul Havalimanı, Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) tarafından düzenlenen “16th ACI Europe Awards” kapsamında, “Dijital Dönüşümde Avrupa’nın En İyi Havalimanı” ödülünü aldı. Haliyle bu havalimanının sunduklarından bahsetmek konuyu anlamak için en doğrusu olacaktır.

Dijitalleşen Dünyada Seyahat - Termal Kamera

Avrupa’nın ödüllendirdiği İstanbul havalimanı ülkemizin de en akıllı havalimanı konumunda. Yolcu havalimahavanına girdiğinde, birileri yanına yaklaşıp ateş ölçmüyor elbette, termal kamera ile izleniyor yolcular, vücut sıcaklığı yüksek yolcular için kameralar otomatik olarak alarm oluşturuyor. Mobilite eksenli düzenlemede yolcular, havayolu şirketlerinin de uygulamalarını kullanarak, çalışanlarla muhatap olmadan, hatta kağıt kullanmadan uçaklarına ulaşabiliyorlar. Pasaportlarını dahi elektronik olarak kontrol ettirtebiliyorlar. Yakın gelecekte, akıllı telefon kullanmadan seyahat etmek mümkün olmayabilir.

Bu uygulamalar elbette akıllı robot, akıllı otopark gibi hizmetlerle destekleniyor. Örneğin aracınızı sisteme taratıp park ettiğiniz yeri buldurabiliyor ve oraya yol tarifi alabiliyorsunuz. Akıllı çeviri uygulamaları, 5G gibi hizmetlerde eklenince çok kuvvetli bir altyapı ihtiyacı ortaya çıkıyor, yoğun veri trafiğini kaldırabilecek. Dijitalleşen seyahat deneyimi için birçok havalimanının dijital altyapılarını yenilemeleri gerekecek.

Konaklama – Dijitalleşen Dünyada Seyahat

Konaklama sektörü, hem salgın dönemi beklentileri hem de teknolojinin gittiği yön açısından en büyük zorlukla karşı karşıya olan sektör. Açıkçası, hem sektörün mevcut oyuncularının stratejilerini çok büyük oranda bire bir iletişime yönelik kurmuş olmaları, hem de müşterilerin muhtemelen eski alışkanlıklarına biran evvel dönmek isteyecek olmaları nedeniyle hiçbir değişim yaşamayabilir bu sektör. Ancak işverenlerin maaş yüklerini azaltmaya çalışacakları da kesin gibi.

Ben özellikle (ki yıllar önce İsviçre gezimizde benzer bir tecrübe yaşamıştık) odaya erişim için tam otomatik seçenekler sunulacağını tahmin ediyorum. Konaklama süresince çalışacak kapı şifresi, müşteriye dijital ortamdan ulaştırılacak ve dileyen müşteri resepsiyona uğramadan odasına geçecek. Oda temizliği konusunda da ciddi teknolojik yenilikler beklemek gerek. Odanın yeniden kullanıma sokulabilmesi için hızlı dezenfekte etme yöntemleri bulunacaktır. Odadaki tüm cihazları kendi cep telefonunuz ile yöneteceğimiz, uzaktan kumandasız odalar da tercih sebebi olacak gibi görünüyor.

Dijitalleşen Dünyada seyahat - isviçre

Restoranlarda Dijitalleşme

Dijitalleşen dünyada seyahatte neler değişecek denince benim aklıma ilk olarak açıkçası yeme içme alışkanlıkları geliyor. Her ne kadar yemek deneyimi, servisi başlı başına bir keyif olsa da, bir grup insan artık daha az restorana gider olacak, mutfağı ya da en azından mikrodalga fırını olan odalarda konaklamayı tercih edecek. Restoranların kendisinde ise ben otellerde olacağını beklediğim gibi verimlilik artırıcı çözümler bekliyorum.

Avrupa da artık fast-food restoranlarında kasaya gidip birine sipariş vermek istiyorsanız ciddi sıra beklemeniz gerekiyor, cep telefonu uygulamalarına ve dokunmatik kasalara yönlendiriliyorsunuz. Restorana ulaşmadan da siparişinizi girebiliyorsunuz elbette. Standart restoran menülerinde de dijitalleşmenin ötesinde sosyalleşme özelliği beklenmeli bence. Son dönemde ciddi artan internetten alışveriş işleminde alacağı şey hakkında diğer kullanıcıların yorumlarını inceler oldu müşteri, gittiği restoranda da dijital menüde hem en çok satanları hem de en iyi yorum alanları görerek sipariş vermek isteyecek. Muhtemelen de siparişini cep telefonundan kendi girecektir bu durumda.

Görülen o ki dijitalleşen dünyada seyahat akıllı telefon ve kredi kartı kullanmadan mümkün olmayabilir, üstelik yakın gelecekte.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir