1. Home
  2. Dünya
  3. Türkiye
  4. İstanbul
  5. İstanbul’un Sakinliğinde Bir Başyapıt: Mağlova Kemeri

İstanbul’un Sakinliğinde Bir Başyapıt: Mağlova Kemeri

0

Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Mimar Sinan tarafından yapılan Mağlova Kemeri, tüm Türkiye’de olduğu gibi İstanbul’da da çok bilinmeyen muhteşem bir yapıdır. Şu anki Alibey Deresi üzerine inşa edilmiştir. Osmanlı Devleti zamanında İstanbul’a su taşımak için inşa edilmiş bu kemer, günümüzde de İstanbul’a su taşımak için kullanılmaktadır. Kemer 36 metre yüksekliğinde, 257 metre uzunluğunda ve 2 katlı olarak inşa edilmiştir. İstanbul’un su sorununu yüzyıllardır çözen estetik harikası bir kemerdir. Uzmanlar tarafından mimari, mühendislik ve estetik açısından su mimarisinin baş yapıtı olarak görülüyor. Bu özellikleri itibariyle Eyfel Kulesi ile kıyaslanabilecek kadar kıymetli bir yapıttır. Dünyanın farklı yerlerinden birçok akademisyen, tarihçi, mühendis, mimar sadece bu kemeri görmek için ülkemize gelmektedir.

Mağlova Kemeri Nerededir, Mağlova Kemeri’ne Nasıl Gidilir?

Mağlova Kemeri, İstanbul’un Sultangazi ilçesinde bulunur. Buraya 2 güzergah üzerinden ulaşabilirsiniz.

  1. Cebeci köyüne ulaştıktan sonra 10-15 dakikalık yürüme mesafesindedir.
  2. Kemerburgaz Kent Ormanı’na Mağlova Kapısı’ndan girerek yönlendirici levhalarla Mağlova Kemeri’ne ulaşabilirsiniz.

İstanbul’da yaşamıyorsanız İstanbul uçak bileti alarak en kısa süre bu muazzam yapıyı görebilirsiniz. Ayrıca AnadoluJet check-in işlemlerini online yaparak zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Kemerburgaz Kent Ormanı’nın açılması sonucu Mimar Sinan’ın başyapıtı olan Mağlova Kemeri’ne ulaşım kolaylaştı. Böylece muazzam yapıt gün yüzüne çıktı ve daha fazla ziyaretçinin uğramasına elverişli hale geldi. Turizme ve tarihe büyük katkısı oldu.

Mağluva Kemeri

*Fotoğraf visit.istanbul sitesinden alınmıştır.

Muazzam Yapının Muazzam Mimari: Mimar Sinan

Kayseri’de dünyaya gelen Mimar Sinan, dünyaca tanınmış bir kişidir. Koca Sinan olarak da bilinir.

Mimar Sinan’ın 400’e yakın eseri bulunmaktadır. Medreseler, hamamlar, kervansaraylar, camiler, su kemerleri, köprüler ve daha niceleri.. Sadece ülkemizde değil; Şam’da, Sofya’da, Mekke’de ve daha birçok şehirde Mimar Sinan’ın eserlerine rastlamak mümkündür.

Mimar Sinan’ın ‘çıraklık eserim’ dediği Şehzadebaşı Camii’dir.

Mimar Sinan’ın ‘kalfalık eserim’ dediği Süleymaniye Camii’dir.

Mimar Sinan’ın ‘ustalık eserim’ dediği Selimiye Camii’dir.

Yaptığı su kemerleri ile sadece İstanbul‘un değil çeşitli şehirlerin de su sorununu çözen Mimar Sinan’ın öldüğü evinde çeşme bulunmuyormuş.

Mağlova Kemeri, Mimar Sinan’ın en önemli yapıtlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Rivayete göre, Kanuni Sultan Süleyman Kemerburgaz tarafında avdayken mermer taşların üzerinden akan suları görüyor ve Mimar Sinan’ı çağırtarak su kemerleri inşa etmesini emrediyor. Böylece temiz suyu Sarayburnu’na taşıyacak Kırkçeşme su sistemi olarak bilinen çalışma başlıyor. Kırkçeşme sisteminde her birinde Mimar Sinan’ın değerli dokunuşu olan, büyüklü küçüklü 33 su kemeri bulunmaktadır ve bu su sisteminin uzunluğu 55 kilometredir. İstanbul’a temiz su taşıyan bu kemer, günümüzde de aktif olarak kullanılmaktadır.

Şiddetli bir kasırga tarafından tamamen yıkılan kemer,  Mimar Sinan tarafından farklı bir teknik kullanılarak depreme ve kasırgalara dayanıklı şekilde yeniden inşa edilmiştir. Kemerin ayaklarını iki ayrı piramit şeklinde genişletir. Güçlü akıntıya dayanabilen bir kemer halini almıştır ve günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmıştır.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir