Home MEKANA GÖRE Norveç Norveç’in Masalsı Şehri Tromso’da Yapılacak 7 Aktivite

Norveç’in Masalsı Şehri Tromso’da Yapılacak 7 Aktivite

0

Kuzey ışıklarının en güzel izlendiği yerlerden biri olan Norveç, İzlanda ve Lapland turundan sonra mutlaka yapılması gereken bir rota. Küçük ama birçok aktiviteyi bulabileceğiniz Norveç’in son yıllarda en ünlü kasabalarından Tromso’da kayak turu yapabilir, doğa yürüyüşüne çıkabilir, rengarenk evlerini fotoğraflayabilir ve birbirinden güzel mimarilerini gezebilirsiniz.

Tromsø ilk bakışta küçük bir köy gibi gözükebilir ancak bu şehir Norveç’in dört bir yanından ve dünyanın 100’den fazla ülkesinden gelen farklı, sıcak ve hareketli bir nüfusa sahip modern bir şehir. Çoğunlukla doğaseverler, öğrenciler ve bilim adamlarının ilgisini çeken şehir, en çok da Kuzey Işıkları’nı izlemek için en popüler yerlerden biri.

Midnight Sun’de dağ tırmanışı, kayak veya gölde balık tutma gezileri, görkemli Kuzey Işıkları’nın altındaki kayak pistleri, yakınlardaki birçok tepe, orman, göl ve diğer doğal güzellikleri ile o kadar davetkâr ki, hemen şimdi gitmek isteyebilirsiniz. Norveç turunuzda kesinlikle es geçmemeniz gereken bir yer olan Tromsø, yediden yetmişe her kesime hitap ediyor. Bu muhteşem kutup kenti, kış veya yaz mevsimlerinde bambaşka bir renge bürünüyor.

Tromsø’nun 1789’dan kalma eski ahşap evlerini yakından görebilir, şehrin diğer tarafındaki Bruvegen Köprüsü’ne yürüyerek Storsteinen Dağı’na çıkabilir, denizden 421 metre yükseklikte denizin üstünde Tromsø ve çevresindeki adaların görkemli panoramik manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

tromso

1- Kuzey Norveç Bilim Merkezi’ni gezin

Tromsø Üniversitesi’nde yer alan Kuzey Norveç Bilim Merkezi, her yaştan çocuk için birçok eğitim etkinlikleri sunan, eğlenceli ve etkileşimli faaliyet gösteren kar amacı gütmeyen bir bilim merkezi. Her gün dijital film gösterimleri ile Norveç’in en büyük planetaryumu haline gelen bu merkezi kesinlikle görmelisiniz. “Aurora’yı Deneyimle” adlı filmde çoğunun Tromsø bölgesinde çekildiği çarpıcı Kuzey Işık görüntülerini izleyebilirsiniz.

2- Elverhøy Kilisesi’ni ziyaret edin

Elverhøy Kilisesi, Nord-Hålogaland Piskoposluğunda yer alan Tromsø Katedrali’ndeki Elverhøy topluluğunun bir parçası. Kırmızı ahşap cephesiyle kelimenin tam anlamıyla gönlünüzde taht kuracak olan bu kilise,bir seferde yaklaşık 435 kişiyi ağırlıyor.

3- Şehirdeki botanik bahçeleri görün

Asya ve Uzakdoğu’nun muhteşem güzellikteki botanik bahçeleri şöyle bir kenarda dursun, gelin hep birlikte Norveç turu ile birbirinden ilginç Tromsø bahçelerini gezelim.Bu bahçeler, dünyanın herhangi bir köşesinden Arktik ve Alp bitkileri içeriyor; birçoğu ise diğer botanik bahçelerinde yetişmek için ısıya duyarlı.

botanic

4- Polaria’ya gidin

Şehir merkezinin hemen dışında yer alan Polaria, Tromsø’nun en turistik yerlerinden biri olmasıyla ünlü. Buradaki devasa akvaryumu görmeden Tromsø gezinizi sonlandırmamalısınız.

5- Şehir merkezinde yürüyüş yapın

Tromsø’nun merkezi, Trondheim’ın kuzeyindeki tarihi ahşap evlerin en büyük koleksiyonuna sahip. Storgata, Tromsø’nun ana yaya caddesinigezebilir ve yerel ve uluslararası markaları bulabileceğiniz alışveriş mağazalarına uğrayabilirsiniz.

6- Kuzey Işıkları avına çıkın

Aurora Polaris (kutup ışığı), güneş fırtınaları normalden daha güçlü olduğunda yüklü parçacıkları dünyaya gönderirken oluşan bir ışık gösterisi gibi düşünülebilir. Parçacıklar ise dünya atmosferi içindeki gazlarla çarpıştıklarında ışık oluşturan elektron ve protonlar. Bu ışıklar genellikle Dünya yüzeyinin 90-180 km yüksekliğinde görülür. Bu doğal olay, manyetik kutupların etrafında bir gece gökyüzünde görülebiliyor. Kuzey Işıkları koyu maviden yeşil ve sarı ile kırmızı ve turuncu renkleri arasında değişen ışık dalgaları olarak görülüyor. Kuzey yarıküredeki kutup ışığına Aurora Borealis veya Kuzey Işıkları denirken, güney yarımküredeki kutup ışığına Aurora Australis veya Güney Işıkları deniyor. Tromsø dünyanın en yüksek Kuzey Işıkları aktivitesini sunan bir şehir, hatta Kuzey Işıkları Turu için dünyadaki en iyi yer olduğunu söyleyen bir kesim de var. En heyecan verici manzaralardan biri olan Kuzey Işıkları avına çıkın ve Norveç’e bir kez daha âşık olacağınıza garanti verebiliriz. Kuzey Işıkları’nıeylül ayından marta kadar görmeniz mümkün.

7- Tromsø Köprüsü’nde fotoğraf çekilin

Köprü anakaradaki Tromsdalen ile ada Tromsøya’yı birbirine bağlıyor ve 1960 yılında inşa edilmiş. 1000 metre uzunluğa sahip olan bu köprüde hem otomobiller hem de yayalar için ayrı yollar var. Şehrin simgesi olan Tromsø Köprüsü’nde mutlaka fotoğraf çekilmenizi öneriyoruz.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir