Home Basında Biz

Basında Biz

Artık bizim de bir basında biz sayfamız olsun istedik. Gezi anılarımızı paylaşmaya başladıktan bir süre sonra farklı basın yayın mecralarında Gezmek Güzel ismi zaman zaman yer bulmaya başladı. Bu sayfa bunların toparlandığı yer olsun diyerek başlayayım.

Yazılı Basın

Yazılı basında (yani kağıda basılı basında) ilk adımızın geçtiği kaynak Hürriyet gazetesinin Seyahat eki olmuştu. Gezgin kişilerin röportajlarına yer veren gazetenin 9 Aralık 2013  tarihli yayınında Gez ve Ye adlı blogun sahibi Ayça Akat ile yapılan bir röportaj yer alıyordu ve ayça hanım takip ettiği bloglar arasında bizim sitemizi da saymıştı, adımızın geçmesi çok hoşumuza gitmişti.

Henüz bir röportajımız yer almasa da, Hürriyet Seyahat’in 3 Şubat 2014 tarihli sayısında bir fotoğrafımız yayımlanmıştı. Yeni Zelanda seyahatimizde uğradığımız, termalleri ile meşhur Rotorua kasabasında izlediğimiz gayzer patlaması görseli başyazarımızın bilgilendirici kısa notları ile birlikte yer bulmuştu.

Basında Biz, Hürriyet Seyahat

Bir sonraki yer alışımız ise hırsızlık sonucu idi. Biraz yazıp çizip, bunları da paylaşan, yani bizim yaptığımızı yapan hemen her dostun başına gelen bir durum ne acı ki. Bizden çalan Yeni Asır gazetesi olmuştu, 23 Haziran 2015 tarihli Sarmaşık ekinde Selimiye hakkında bir yazı vardı. Yazı sanıyoruz özgün, nedense yazıyı bizim Selimiye Gezisi yazımızda yer alan bir görselimizle süslemekte bir sakınca görmemişlerdi, resim içerisinde yer alan gezmek güzel işaretini de keserek.

Cosmopolitan dergisinin Cosmopolitan Yaz 2015 sayısı için tatil tavsiyesinde bulunmuş ve “Artvin’de yaz ortası serinliği yaşayın” önerisinde bulunmuştuk.

Son dönemde ise büyük keyifle yer aldık yazılı basında. Havataş araçlarında ücretsiz dağıtılan Skyroad dergisinin Eylül 2016 sayısında, başyazarımızın dergi için özel olarak hazırladığı “Kızıl Yaprak Avı, Kyoto’da Sonbahar” yazısı yer aldı. Aynı derginin Ekim 2016 sayısında ise başyazarımızın hazırladığı “Ordu’nun Yemyeşili; Aybastı” yazımıza yer verildi. İçerisinde yer almaktan çok keyif aldığımız bu güzel dergi ile ileride tekrar yollarımızın kesişmesini diliyoruz.

Yazılı basında ‘şimdilik’ son yer alışımız ise Ege Telgraf gazetesinde yer verilen röportajımız ile oldu. Keyifle takip ettiğimiz Keşfetsek sitesinin yaratıcısı Ahmet Buğra Tokmakoğlu’nun başyazarımız ile yaptığı röportaj “Yıllık izin gezginleri her fırsatta yollarda” başlığı ile yer aldı.

Basında Biz, Ege Telgraf

Radyo

Bir kaç defa televizyonda yer almamız ya da beraber video kayıtları hazırlamamız konusunda teklif aldık ancak süreç “Biz İzmir’de yaşıyoruz” cümlesiyle son buldu. Bu konularda İstanbul biraz tek kalmış durumda. Radyo programlarında ise konu seyahat olunca İzmir radyoları öncü durumda yer alıyor. Murat Can Canbay’ın sunduğu Kordon’da Gece Seyri programına hem konuk olmuş, hem destek vermiştik.

10 Şubat 2015 tarihinde canlı yayınlanan bölümün konuğu olmuştuk, yayının ilk bölümünde hayli tutuktuk ancak ikinci yarıda biraz açılmıştık. Yıl boyunca başyazarımızın destek verdiği yayının sene kapanış yayınına da konuk sunucu olarak katılmamız olmuştu.

İnternet Yayınları

Birçok internet sayfasında konuk yazar olarak yer almaya çalıştık UzakrotaYolda OlmakMynet Seyahat bunlardan başlıcaları. İlk sanal ortam ropörtajımızı ise Gezimanya sitesi ile yapmıştık.

Altın Örümcek ödülleri sonrası da ödül kazanmış olmamız Ege Telgraf gazetesine haber oldu.