1. Home
  2. Mekanlar
  3. Portekiz
  4. Lizbon
  5. Lizbon Tekne Turu

Lizbon Tekne Turu

0

Lizbon tekne turu Portekiz seyahatimizde katıldığımız en keyifli etkinliklerden biri olmuştu. Lizbon şehri Tejo (Tagus) nehri kenarına, nehrin denize açıldığı noktaya yakın bir konumda kurulmuş. Nehrin ağzına yakın olduğu için nehrin genişliği hayli fazla. İki yakayı bağlayan 25 Nisan köprüsünün uzunluğu da zaten iki kilometrenin üzerinde.

Biz Lizbon gezi planımıza şehrin karşı kıyısına gitmeyi dahil etmemiştik. Lizbon tekne turu bize o kıyıyı da görme imkanı sundu. Yanına gitmesek de Christ Rei heykelini bile görebildik. Biz Blue Cruises firmasının günbatımı turunu tercih ettik. Tur, şarap ve atıştırmalık ikramı da içeriyordu.

Blue Cruises Lizbon Tekne Turu

Lizbon’da gün batımı – Lizbon Tekne Turu

Lizbon şehri güney doğuya dönük olarak konumlanmış. Malum güneş batıdan batar. Bu nedenle Lizbon’da günbatımının keyfini en iyi çıkarabileceğiniz yerler kentin karşı kıyısı ya da Lizbon günbatımı tekne turu. Bizim gibi turu tercih ederseniz biraz erkence saatte iskeleye varmanızı öneririm. Uzunca bir sıra oluşuyor, doğal olarak sıranın başındakiler yer seçme konusunda önceliğe sahip oluyorlar.

Blue Cruises teknesi üç katlı. Teknenin kapalı alanlarında rahatça yayılabileceğiniz koltuklar yer alıyor. Üst güverte tamamen açık. Hem 4 kişi karşılıklı oturulabilen sandalye düzeni var, hem de direk yana dönük oturabildiğiniz banklar yer alıyor. Orta katın en arkasında ise bistro masalar var. Bizim favori mekanımız bu kıç bölümü oldu. Hem açık havada yer alıyorsunuz hem de rüzgar almıyor.

Teknenin hareketinden kısa süre sonra görevliler dolaşıp içecek siparişlerini almaya başlıyorlar. İçeceklerle beraber bir de atıştırma tabağı geliyor. Kavrulmuş fıstık, zeytin, tereyağı, reçel, ekmek ve meşhur Portekiz lezzeti Pastel de Nata içeren tabağa, yanımızda getirdiğimiz cips ve çerezleri de ekleyince bizim için akşam yemeği görevi gördü.

Lizbon Tekne Turu - Kaşifler anıtı

Tur Güzergahı

Lizbon tekne turu demir aldıktan sonra öncelikle karşı kıyıya doğru yöneliyor. Cacilhas’daki asansörün önünden geçip sırasıyla Cais do Ginjal ve Rio de Janerio’dakini andıran İsa heykeli Cristo-Rei’yi aşıyor. 25 Nisan köprüsünün altından geçiyor.

25 Nisan köprüsü, San Francisco’daki Golden Gate köprüsünü yapan mühendisler tarafından yapılmış. Doğal olarak ona çok benziyor. Metalik köprü aslında iki katlı, bir katı tren yolu, diğerinde ise sanırım 6 şerit yol var. Altından geçerken insan kendisini küçük hissediyor.

Tekne, Trafaria açıklarına kadar geldikten sonra Tejo nehrinin karşı kıyısına geçiyor, güneş de bu sıralarda batıyor. Öncelikle Lizbon gezilecek yerler listelerinde en başlarda yer alan Belem Kulesi önünden geçiliyor. Belem kulesinde gece bir aydınlatma yapılmıyor. Az ötesindeki Kaşifler Anıtı (Padrão Dos Descobrimentos) ise çok düzgün şekilde aydınlatılmış.

Tekne, kalkış noktasının ötesine doğru biraz daha devam ettikten sonra geri dönüyor ve Lizbon tekne turu son buluyor. Blue Cruises turu keyif odaklı, bilgilendirme odaklı değil. Budapeşte’de tekne turunda olduğu gibi bir rehberlik dinletisi içermiyor.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir