1. Home
  2. Mekanlar
  3. Kolayca Vize Almak İçin Yapmanız Gerekenler

Kolayca Vize Almak İçin Yapmanız Gerekenler

0

Daha önce yurt dışına çıkmamış olanlar için vize konusu biraz karmaşık gelebilir. Oysa vize nedir ve vize nasıl alınır gibi soruların yanıtlarını öğrendiğinizde bu konunun aslında o kadar da karmaşık olmadığını anlayacaksınız. Vize, “bir ülkeye giriş yapma izni” olarak tanımlanabilir. Yurt dışına çıkmak istediğinizde pasaport kontrolleri sırasında vize alıp almadığınıza da bakılır. Şayet vizeniz yoksa ülkeye giriş yapmanıza izin verilmez. Sonuç olarak vize almanız zorunludur.

Vize Türleri Nelerdir?

Vize, seyahat amacına bağlı olarak farklı alt kategorilere ayrılan bir sistemdir. Vize türleri çeşitli kodlar ile kümelendirilir. Avrupa Birliği üyesi olan ülkelere gitmek istediğinizde Schengen vizesi almanız gerekir ve bu vize de toplu dolaşım hakkını size verir. Schengen birliği ülkeleri Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan ve Hırvatistan olarak sıralanabilir. Schengen vizesinin yanı sıra turistik vize, transit vize, öğrenci vizesi, sınır kapısında vize ya da çalışma vizesi gibi daha farklı vize türleri de vardır.

Vize Nasıl Alınır?

Vize alabilmek için gitmek istediğiniz ülkeye bağlı konsolosluklara ya da aracı kurumlara başvuru yapmanız gerekiyor. Elbette bu başvurular belirli kurallar çerçevesinde yapılmalıdır. Başvuru esnasında sizden bazı belgeler de istenir ve bu belgelerden sadece birinin eksik ya da hatalı olması dahi vize başvurunuzun reddedilmesi ile sonuçlanır. Dolayısıyla başvuru aşamasında istenen belgeleri eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlamak, kolayca vize almanın en önemli kuralıdır.

Peki, vize almak istediğinizde sizden hangi belgeler istenir? Hazırlamanız gereken belgeler hangi ülkeye giriş yapmak istediğinize göre değişebilir. Ancak genellikle bu belgelerin sizden isteneceğini söyleyebiliriz:

  • Pasaport
  • Biyometrik fotoğraf
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Banka hesap dökümü
  • İkametgah belgesi
  • Mesleki durum belgesi
  • Evlilik cüzdanı (Evli olanlardan istenir)

Vize Başvurusunda Bunlara Dikkat!

Kolayca vize almak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. İlk olarak hazırladığınız belgelerin güncel olması gerektiğini unutmayın. Birkaç yıl önce çektirdiğiniz biyometrik fotoğraf ile başvuru yapmayın. Fotoğrafı vize başvurusundan kısa bir süre önce çektirmelisiniz. Aynı durum hazırlayacağınız diğer belgeler için de geçerlidir. Örneğin ikametgah belgenizi ne zaman aldığınız önemlidir. Mutlaka yeni tarihli belgeler ile başvurunuzu gerçekleştirin.

Vize başvurusu öncesinde randevu almanız gerekiyor. Randevu tarihinizi de mutlaka seyahat etmek istediğiniz zamandan birkaç ay öncesine almaya çalışın. Bunun nedeni ise vize alma süresinin değişebiliyor olmasıdır. Özellikle pek çok kişinin gitmek istediği, popüler bir ülkeye giriş yapmak istiyorsanız vize işlemlerinde ciddi bir yoğunluk var demektir. Seyahatinizden önce vizenizi alabilmek için zamanlamayı iyi ayarlamalısınız.

Randevunuzun olduğu günden birkaç gün önce mutlaka belgelerinizi son kez kontrolden geçirin. Eksik belge varsa tamamlayın, hata varsa düzeltilmiş halini dosyanıza ekleyin. Eksik ya da hatalı belge ile yaptığınız başvurunun pek önemi olmayacaktır. Başvuru yapmanızın ardından bir vize ücreti ödemeniz gerektiğini de ekleyelim. Ne kadar ödeme yapmanız gerektiği ülkeden ülkeye değiştiği için net bir rakam veremiyoruz. Ancak ödemenin mutlaka yapılmış olmasının önem taşıdığını biliyoruz. Bu arada vize ücreti ödemelerinde genellikle kredi kartı ile ödeme kabul edilmiyor. Bazı ülkeler için TL cinsinden ödeme de kabul edilmiyor. Bu ücreti döviz cinsinden yanınızda bulundurmanızda fayda olacaktır. Elbette vize ücretleri gibi konularda internette araştırma yapabilir ve güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Şayet konsolosluk tarafından şahsi görüşmeye çağrılırsanız randevunuza geç kalmamaya özen göstermelisiniz. Size sorulan sorulara kısa ve net yanıtlar vermeniz önemlidir. Bununla birlikte sakin bir şekilde yanıt vermenizin de önem taşıdığını ekleyelim. Size sorulmadığı sürece ayrıntılara girmeniz gerekmez. Sadece sorulan sorulara yanıt verin. Tüm bunlara dikkat etmeniz, vize alma ihtimalinizi bir hayli güçlendirir.

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Yurt dışına çıkmak isteyenlerin sadece vize konusuna değil uçak bileti alma konusuna da odaklanmaları gerekiyor. Özellikle ucuz uçak bileti almak isteyenlerin olabildiğince erken dönemde biletini alması gereklidir. Erken dönemde alınan biletler için daha makul rakamlarla ödeme yapılması yeterli oluyor. Ayrıca havayolu firmalarının fiyatlandırma politikalarının değiştiğini de bilmeyenler için ekleyelim. En uygun fiyatı sunan havayolu firmasını seçmeniz önemlidir.

Ülkemizde yurt dışı uçak biletlerinde uygun fiyatlar Pegasus tarafından sunuluyor. Üstelik onlarca farklı ülke için uygun fiyatlar geçerli oluyor. İnternet üzerinden online olarak bilet satın alma işlemi yapılabilir. Planlarınızın değişme ihtimaline karşı flex’i ekleyerek ceza ödemeden biletinizi iptal edebilir ya da sınırsız değişiklik hakkından faydalanabilirsiniz.Hatta fiyat araştırması da yapabilir ve biletin ucuz olduğu bir uçuş seferini seçebilirsiniz. Zamanında havalanan ve zamanında varan Pegasus indirim fırsatları da sunuyor.

Pegasus tarafından sunulan kolaylıklar bununla sınırlı değil. Online check in imkânı sunuyor olması da istisnasız herkes için önemlidir. İnternetten check in işleminizi yaptığınızda havaalanında bunun için ekstra bir çaba harcamanız gerekmiyor. Ek bagaj hakkı gibi çeşitli hizmetlerin de olduğunu unutmayın, bu bilgilere internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

tags:

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir