1. Home
  2. Mekanlar
  3. Türkiye
  4. Nevşehir
  5. Bir Başka Masal Belde “Göreme”

Bir Başka Masal Belde “Göreme”

0

Söyle kafa dinlemelik ve aynı zamanda gezip farklı kültürlerin tarihi izlerine tanıklık edebileceğimiz bir yer ararken aklımıza Nevşehir’ e bağlı bu tatlı belde geldi. Hemen araştırmaya başlayıp planları yaptık.

Masal gibi bir belde “Göreme”. Sakin, sessiz, esnafı size ailenizden biriymiş gibi yaklaşan, kibar insanların sizleri kucakladığı muazzam bir yer. Bir de üstüne görebileceğiniz en etkileyici tarihi dokular ve muhteşem bir doğa eklenince değmeyin keyfinize. Size kısaca, buralara gelmişken neler yapmalı konusunda, acil sorularınızın içinde olduğu, hap gibi yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum.

Göreme’ de Neler Yapılır?

Aslında Göreme hiçbir şey yapmadan öylece sokaklarında yürüyüp doğayı seyretseniz dahi sizi etkisi altına alabilecek, farklı bir gezegene geldiğinizi hissetirecek bir yapıya sahip. Ama buralara kadar gelmişken Göreme Açık Hava Müzesi’ni görmeden dönmeyin derim. Bir vadi oluşturan alanda, kaya blokların içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekânları oyulmuş.

Göreme Açıkhava Müzesi

Göreme Vadisi, manastır eğitim sisteminin başlatıldığı yer olarak kabul ediliyor, aynı eğitim sistemi daha geç tarihlerde Soğanlı, Ihlara, Açıksaray’da da görülmüş.

Kiliselerde Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde kullanılan geometrik süslemeler, ortaya çıkarılan ilk boya katmanlarında görülebilirken, daha sonraki tarihlerde yapılan freskler İncil ve Hz. İsa’nın hayatından sahneleri betimliyor. Bu tarihi kalıntıları görmeden dönerseniz büyük bir hata etmiş olursunuz.

Ayrıca Göreme’de günü birlik turlara da katılabilirsiniz. İki türlü tur seçeneğiniz var “kırmızı tur ve yeşil tur”. Bu turlar ile beraber günü birlik önemli noktalara ziyaret şansı elde ediyorsunuz. Kırmızı turda Göreme Açık Hava Müzesi, Çavuşin, Paşabağ (peri bacaları), Avanos, Devrent Vadisi ve Ürgüp’ e gitme şansınız mevcut. Bir diğer tur ise Yeşil tur, bu tur ile de, Göreme Panaroma, Derinkuyu yer altı şehri, Ihlara Vadisi, Belisirma Köyü, Yaprakhisar ve Selime Manastırı’nı görme şansı yakalıyorsunuz. Bu turları beldede, çarşıda bolca yer alan turizm ofislerinden yada kaldığınız otellerdeki resepsiyonlardan kolayca satın alabilirsiniz.

Kapadokya Balon Turu

Tüm bunların dışında beldede bisiklet, araba, motorsiklet, atv kiralayabilme şansınız da mevcut. Kendi imkanlarınızla da bu güzel beldenin keyfini çıkartabiliyorsunuz. Yine aynı şekilde çarşıda türlü türlü ofisler mevcut bu iş içinde.

Tabi buralara kadar gelmişken eğer fırsat bulursanız Kapadokya balon turu da yapabilirsiniz. Bu eşsiz yerin manzarasını tepeden görmek insana ayrı bir haz veriyor.

Göreme’ye Nasıl Gidilir?

Göreme’ye gitmenin en hızlı ve kolay yolu tabiki havayolu. Bu sayede bu güzel yerleri gezmek için daha fazla zamana sahip olabilirsiniz. Bu aralar fiyatlar oldukça makul görünüyor.

Türk Hava Yolları sitesinde biletlere bir göz atın ve bu güzel yerin geç kalmadan sizlerde keyfini çıkarın isterim.

tags:

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir