1. Home
  2. Mekanlar
  3. Macaristan
  4. Budapeşte
  5. Budapeşte’de Tekne Turu – Legenda Cruises

Budapeşte’de Tekne Turu – Legenda Cruises

0

Budapeşte’de tekne turu kentte yapılması gereken en keyifli etkinliklerden biri, yapmalısınız. Şehrin gecesi ayrı, gündüzü ayrı güzel, imkanınız varsa her ikisine de katılmanızı öneririm. Biz Tuna nehrinde turumuzu gece yapmayı tercih ettik. Tarihi binaların, köprülerin gece aydınlatılmış hallerini görmek istedik. Bir saat süren turdan da son derece keyif aldık, hatta manzaradan büyülendik.

Budapeşte’de Tekne Turu

Biz, Tuna nehri tekne turumuz için Legenda Cruises şirketinin turunu tercih ettik. Şirketin yemekli tekne turları da var, gündüz ve gece turları da. Bu turların güzergahları birbirlerinden farklılık gösteriyor. Gündüz turları, Budapeşte gezilecek yerler listelerinde yer alan Margaret adasının çevresinden de dolaşıyor. Hatta bu adada duruyor. Tekneden inip, adada dolaşıp, sonraki tur esnasında tekrar tekneye binip tura devam edebiliyorsunuz.

Budapeşte'de Tekne Turu - Legenda Cruises

Tuna nehri gece tekne turu Danube Legend adlı tekne ile gerçekleştiriliyor. Danube, Tuna nehrinin İngilizce ismi. Teknede açık ve kapalı güvertede sıra sıra koltuklar yer alıyor. Her koltukta kulaklıklar ve ufak birer kontrol paneli yer alıyor. Panelden lisan seçebiliyor ve ses seviyesi ayarlamak mümkün. 30 dilde anlatı yapılıyor ve bu diller arasında Türkçe yer alıyor. Ben de tur esnasında Türkçe anlatıyı dinledim. Hem seslendirme kalitesi hem de anlatılanlar çok düzgün. Teknede ücretsiz kablosuz internet de var.

Tuna Nehrinde Gece Tekne Turu

Tur başladığında, garson elinde içecek dolu bir tepsi ile herkese dilediği içeceği servis etti. Birer içki ücretsiz. Ben kulaklığı taktım kulağıma. Anlatım Tuna nehri ağzından, sanki Tuna sizlerle konuşuyor gibi hazırlanmış. Budapeşte kentin, nehrin iki kanadında yer alan Buda (Budin) ve Peşte kentlerinin birleşmesi ile oluşmuş.

Budapeşte'de Tekne Turu - Buda Kalesi

Turda önce Elizabeth köprüsü altından geçtik. Köprü, adını, İmparator Franz Joseph’i eşi kraliçe Elizabeth’den almış. İkinci dünya savaşı sırasında bombalanıp yıkılmış. Aslında Budapeşte’nin Tuna nehri üzerindeki tüm köprüleri yıkılmış. Libert, Petöf ve Rákóczi köprülerinin de altından geçip diğer istikamete dönüyor Budapeşte tekne turu. Yanlarından geçtiğimiz binaları, köprüleri anlatıyor kulağımdaki ses kaydı. Örnek vereyim, üniversite binası, sadece binadan değil, Macar bilim insanlarının katkılarını da anlatıyor, hatta bilim insanlarının konuşmalarını, sözlerini de paylaşıyor. En meşhur icatları Rubik küptür sanırım ancak telefonun icadına katkıları da anlatıldı mesela.

Eşsiz Manzara, Budapeşte Gece Tekne Turu

Aydınlatılmış köprü ve tarihi binalar eşsiz görüntüler oluşturuyor tekne turunda. Kulağımda keyifli hikayelerle, anlatılarla büyük keyif aldım. Parlamento binası, Balıkçı Tabyası ve Buda Kalesinin özellikle etkileyici olduğunu belirtmeliyim. Budapeşte’nin sembollerinden olan Zincirli köprü ise bizim seyahatimiz esnasında bakım onarım çalışmalarına tabii tutuluyordu.

Budapeşte'de Tekne Turu - Budapeşte Parlamento Binası

Budapeşte’de tekne turu çok keyifli, etkileyici bir saat geçirmenizi sağlayacak. Budapeşte yapılacak şeyler listenize almanızı tavsiye ederim.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir