1. Home
  2. Mekanlar
  3. Türkiye
  4. Ordu
  5. Ordu’nun Yemyeşili; Aybastı

Ordu’nun Yemyeşili; Aybastı

0

Aybastı ilçesinin kapladığı topraklarda yaşam milattan önce başlamıştır. İlçenin isminin kaynağı tam olarak bilinmemekte, ancak Göktürkler ve Oğuzlar için kutsal olan ay, güneş, duman gibi kavramlardan veya ay tutulmasından geldiği sanılmaktadır.

Aybastı’ya Nasıl Gidilir

Muhteşem doğal güzelliklere sahip yerlere ulaşmak biraz emek isteyebilir. Ordu merkezine 105 kilometre mesafedeki Aybastı ilçesine, özel aracınızla ulaşmak için 2 saat kadar vakte ihtiyacınız olacağını aklınızda bulundurun. Hayli virajlı yollarda düşük hızda ilerlerken, muhteşem manzaranın keyfini çıkarın, ancak manzaranın dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. Ordu kent merkezinden Aybastı’ya toplu ulaşımla da gidebilirsiniz, otobüs seferleri var.

Uzundere Şelalesi

Uzundere Şelalesi, Aybastı, Ordu

Bir doğa harikasıdır Uzundere şelalesi, Aybastı merkezinden toprak bir yolla yaklaşılıyor şelaleye, sonra biraz yürüyüş gerekiyor, her ne kadar gerekli yerlere merdiven yapıldı ise de yürüyüşe uygun ayakkabı ile gitmekte fayda var. 4 basamakta dökülüyor Uzundere şelalesi, ilk üç basamağını birleşik olarak görebildiğiniz yerde bir havuz oluşmuş durumda. Belediye de buraya bir bank koymuş, şahane yapmış. Ayaklarınızı buz gibi suya sokup tüm yorgunluğunuzu bırakabilirsiniz.

Şelalenin üçüncü basamağının altına da merdivenle inilebiliyor, bu bölümde piknik masaları da yer alıyor. Şelalenin bu alt bölümünü çok zarif bulduğumu belirtmeliyim, oraya gitmişken merdivenden dolayı üşenmeyin, inin aşağıya. Toplam yüksekliği 120 metreyi bulan Uzundere şelalesi Türkiye’nin en yüksek şelaleleri arasında yer alıyor.

Perşembe Yaylası

Karadenizin en güzel yeri neresi diye sorsanız, ben Perşembe yaylası derim. 1500 metre yükseklikte yer alan yaylanın yeşilinde menderesler kıvrımlar oluşturuyor, aralara da beyaz noktalar şeklinde koyunlar yerleşince, manzara adeta bir ressamın elinden çıkmış gibi görünüyor. Karga tepesinden görünen manzaranın tadına doyum olmuyor ama siz yaylanın düzlüğünde koyunlarla koşuşturmadan, mendereslere yanaşmadan oradan ayrılmayın sakın.

Perşembe Yaylası, Ordu Gezilecek Yerler

Kışın karla kaplanan yaylada, hem nüfus azalır, hem de ulaşım zorlaşır. Baharın gelmesiyle uyanan doğaya insanlar da eklenir, yaz aylarında ise adeta bir kasaba kurulur yaylada. Temmuz ayının ortasında da Karadeniz’in en büyük şenliklerinden biri düzenlenir. Aybastı’dan kalkan dolmuşlarla Perşembe yaylasına ulaşmak da son derece kolaydır.

Perşembe yaylasının büyüleyici mendereslerinin Unesco Dünya Mirası listesi için de adaylık başvurusu hazırladığını belirteyim. Dünya mirası komitesi tarafından dosya kabul edilirse buraların çok daha kalabalık olacağını hatırlatalım, siz şimdiden ziyaret edin.

Menderes Nedir?

Perşembe yaylasının sunduğu manzaranın bu kadar güzel olmasında mendereslerin etkisi büyük. Bir akarsu yatağının az eğimli vadi tabanlarında ve ova, plato düzlüklerinde çizdiği “S” harfine benzeyen kıvrımlardır menderesler. Perşembe yaylasının 2 kilometrelik çapında onlarca kilometre menderes yer alıyor ve yeni kıvrımlar da oluşuyor.

Çiseli Şelalesi

İşte Aybastı’da yüzmeniz gereken yer burası, Çiseli şelalesi. Birçok kaynak tarafından Türkiye’nin en güzel şelaleleri listesine alınmasının sebebi, tek başına 6 metreden düşen suyu değil, altındaki derin havuzu da bunda etmen. Köy halkının da yaz sıcaklarında serinlemek için ziyaret ettiği şelale, fındık ağaçları ve karadeniz ormanları arasında bir  vaha. Yöre halkı şelalenin suyunu da içiyor, siz de için, lezzetlidir.

Aybastı Kent Ormanında Gece

Aybastı Kent Ormanı

Aybastı kent ormanı, yorgunluk atmak için ideal durak. İster ağaçlar arasında yürüyüş yapın, isterseniz piknik. Ya da mekanın restoranında Aybastı’nın dillere destan kuzu etinden ve manda yoğurdundan tadın (hatta Aybastı’ya gelmişken, burada olmasa da ilçe merkezindeki restoranlarda muhakkak tadın). Benim asıl tavsiyem ise bungalovlarda konaklamanız. Yazın en sıcak günlerinde bile üzerinize yorgan çekeceğiniz, ateş başında semaverde hazırlanan çayınızı içeceğiniz harika bir akşam geçirin. Eğer şanslı iseniz bulutlar yanınıza gelecektir, sis ağaçların arasını doldurup size eşsiz bir manzara sunacaktır.

Bunları biliyor muydunuz?

  • Türkiye’nin en büyük yağlı güreş müsabakalarından birinin Aybastı’nın Perşembe Yaylasında düzenlendiğini;
  • Aybastı’nın ana geçim kaynağının Fındık üretimi olduğunu;
  • Aybastı İlçe merkezinde Perşembe günleri çok canlı bir pazar kurulduğunu;
  • Her temmuz gerçekleştirilen Aybastı Perşembe Yaylası Festivali’nin bu yıl 910uncu kez düzenlendiğini (yazıyla dokuzyüzon);
  • Perşembe Yaylası Festivalinden Evliya Çelebi’nin güncesinde de bahsedildiğini;
  • Kışları kar kalınlığının 1,5 metreye ulaştığını.

Not: Genel olarak karadeniz, yaz aylarında çok keyifli oluyor, Yaz aylarına denk gelen kurban bayramı için, skyscanner‘a yaptığım öneri rotada da yer aldı Ordu.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir