1. Home
  2. Mekanlar
  3. Türkiye
  4. Aydın
  5. Günübirlik Karacasu, Aydın

Günübirlik Karacasu, Aydın

2

Karacasu – Kahvederesi

Karacasu, İzmir’den yaklaşık 200 km uzaklıkta Aydın’ın huzur dolu bir ilçesi. Hafta sonu kaçamağı için de ideal bir yer.

29.10.2015

Benim anneannem Karacasu’da doğmuş ve orada kısa süre yaşamış olmasına rağmen, hep sevgi ve özlem ile anlatır bizlere. Bize de “dünyanın öbür ucuna gittiniz, bir beni Karacasu’ya götürmediniz” diye haklı olarak söyleniyordu. Biz de bugün ailecek bir Karacasu programı yaptık.

Aslında Karacasu olarak bahsettiğimiz, ilçenin merkezi değil de yaylası, yani Kahvederesi. Buraya Karacasu merkezden araba ile 10 dakikalık bir yol ile ulaşabilirsiniz. Anneannemin de bahsettiği, özellikle yaz aylarında burasının bir cennet olduğu. Gençken yazları sık giderlermiş, Aydın’ın deli sıcağına kıyasla, burada geceleri yorgan ile uyarlarmış. Havası tertemiz, meyve ve sebzeleri lezzetli olurmuş.

Kahvederesi Karacasu

Biz de bugün Kahvedere’sinin yemyeşil, meyve ağaçları ile dolu sokaklarında dolaştık. Köy evlerinin arasındaki patika yolları takip ettiğinizde, bol nar ağaçlı güzel manzaralar sizleri karşılıyor.

Güzel bir yürüyüş sonrası yayladaki Efem Kuzu Çevirme Restoran’da keyifli bir yemek yiyoruz. Sizleri yemek notları sayfamıza da bekleriz.

Karacasu’da gezilecek yerler arasında, ilçe sınırları içinde bulunan Afrodisias antik kenti de var. Biz bu gezimizde, hem anneannemi fazla yormamak, hem de yakın zamanda Afrodisias’ı ziyaret ettiğimiz için dahil etmedik. Ama siz günübirlik Karacasu gezisi programınızın içine Afrodisias ve Karacasu’yu beraber alabilirsiniz.

Karacasu’da Yeme İçme

Efem Kuzu Çevirme Restoran, adı üzerinde çok lezzetli kuzu çevirme yapmaktalar. Hatta yoğun günlerinde 6 adet kuzuyu bile çevirdiklerinden bahsettiler. Bu yüzden gitmeden önce rezervasyon yapmakta fayda var.

Kuzu Çevirme yanında, pide, pizza, ızgara et, kebap, kiremitte et, kiremitte tavuk, saç kavurma ve meze gibi çeşitli yemekler sunuyorlar.  Ayrıca isterseniz mekanda alkollü içecekler de servis ediliyor.

Biz ilk önce büyük bir kayık tabak salata, kızartma ve acılı yoğurt söyledik. Aydın civarında yoğurtlu ezmelere mutlaka koyu kese yoğurdu konur. O yüzden krema gibi, içine biraz mayonez vb. malzemelerin kaktırıldığı kötü yoğurtlu mezelere benzemez. (Aslında bence kese yoğurdu, biz Aydınlılar süzme yoğurda kese yoğurdu deriz, biraz keçi sütü de içermeli. Hatta Denizli yöresinin isli denen bir kese yoğurdu vardır, bence yoğurtların hası odur ama maalesef bulmak zordur. Çabuk bozulduğu ve talibi de az olduğu için İzmir’deki mandıralar getirmiyor maalesef)

Karacasu Pidesi

Gelelim ana yemeklere, Madem Nazilli bölgesindeyiz, Nazilli pidesi söylememek olmaz. Bol kaşarlı kuşbaşılı pidelerimizi yedikten sonra, kuzu çevirmelerimiz geldi, kemiklerinden ayrılmış halde.

Üzerine de elbette bol tahinli, tahinli pideleri lüplettik.

Karacasu’nun içinde de pideciler var, buralarda kötü pide yiyemezsiniz, dilediğinize uğrayın.

Comment(2)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir