1. Home
  2. Mekanlar
  3. Singapur
  4. Yeniden Uzakdoğu 5 – Singapur’da Tekne Turu ve Sentosa Adası

Yeniden Uzakdoğu 5 – Singapur’da Tekne Turu ve Sentosa Adası

3

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Singapur'un Kuleleri21/2/2013

Sabah erkenden kalktık, havalimanı, araç teslimi, el bagajında unuttuğumuz içkileri içeri sokabilmek için güvenlikçilerle pazarlık ve duty free’den ilave içki alımı il diğer şişelerinde aynı torbaya girmesi ile sonlanan süreç sonunda Airasia uçağına attık kendimizi. 4 kişi Kuala Lumpur’dan Langkawi’ye, oradan da Singapur’a 2 uçuşa, hatalı bilet alımı sonrası düzeltme cezası da dahil 1100TL ödedik (4 kişi için, toplam). Bagajlara bile ilave ücret istiyor bu tür düşük fiyatlı firmalar, herhangi yeme içme, online yapmadığınız check-in işlemlerine de, memleketimizde de başlar yakında.

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Singapur'un Sembolü Merlion HeykeliSingapur havalimanında gece dönecek ebeveynlerimin bavullarını emanete bırakıp bir taksiyle Singapur konaklamamızı yapacağımız Soluxe Inn oteline geçtik (20$S). Singapur’da yer çok kıymetli, oteller pahalı (biz gecelik 123$S ödedik). Bol miktarda kapsül otel var, Singapur’da uygun fiyatlı konaklama için, tuvalet ortak, yatakhane bölümünde dar bir yatak genişliğinde üst üste genelde 3er adet yatak kapsüllerinden oluşmuş bir duvar var, bir de eşyalarınız için kitli dolap, bunların iki kişilik halleri olsa da eşim tercih etmedi, ben de zorlamadım. Odamız yataktan az büyük, hareket edebilmek için bavullara yer değişikliği yaptırmak gerekebiliyor. Tuvalette de içerideyken kapıyı kapatabileceğiniz kadar yer bırakılmış, ikinci kişinin içeri girişi için diğerinin duşta olması gerekli. Herşey yeni ve temiz.

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Clarke Rıhtımı

Singapur Tekne Turu

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Singapur NehriBavulları bırakıp taksiyle Singapur’da gezilecek yerlerin önemlilerinden Clarke Quay‘e gittik (7$S). Cafe ve restoranlarla dolu bir yarı açık alışveriş merkezi var ve oldukça sakin. Yaşamın genelde gece canlı olduğu belli oluyor. Çok vakit kaybetmeden bize göre içerisinden nehir geçen her kentin ilk yapılması gerekenlerden olan tekneyle nehir turuna yöneliyoruz. Singapur tekne turu fiyatı kişi başı 18$S.

Sıkça yağmur yağdığı için olsa gerek teknelerin açık alanı çok az, en arkada balkon gibi bir güverte. Clarke Quay’den başladığımız tur önce iç kesime yöneldi, çok da uzakta olmayan Read köprüsünü biraz geçip, aşağıya, denize doğru yöneldi. “Quay” iskele, rıhtım demek, bizim tura başladığımız Clarke iskelesinin hemen altında Boat Quay bulunuyor, sonrasında ise Marina Bay’e ulaşılıyor.

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Singapur Tur Tekneleri

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Singapur'da Tekne Turu

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Singapur'da Tur TeknesindeSir Andrew Clarke Singapur’un eski valilerindenmiş (1875’e kadar). Ufak bir balıkçı kasabasından, bölgenin en önemli limanına dönüşümde en çok katkının ona ait olduğu belirtiliyor. 150 yıllık bu rıhtıma da onun adı verilmiş. Andrew Clarke çokça önce ise Sir Stamford Raffles, nehrin biraz daha aşağısında ve diğer tarafında bir bölgeyi Çin mahallesi yapmaya karar vermiş ve Boat Quay inşaası 1842’de sonlanmış. Elbette her ikisi de artık rıhtım olarak kullanılmıyor. Mimarlık ödülleri alan projelerle yenilenerek alışveriş merkezlerine dönüştürülerek günümüze taşınmışlar.

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Singapur'da Tur Teknesinde 2Turun bir kısmını yağmur altında geçirdik. Singapur’un sembollerini, mimari şaheserlerini görme şansı bulduk. Kayıttan gösterilen video tanıtımları takip ettik. Rıhtımdan atlayan bronz çocukları, aslan başlı Merlion heykelini, Esplanade tiyatrosunu, Parlamento binasını, beyzbol eldivenine benzeyen bilim-sanat müzesini ve tepesine gemi oturtulmuş meşhur bina Marina Bay Sands’i gördük, kısa tarihçelerini dinledik. Öneririm, Singapur gezilecek yerleri hakkında özet tanıtım oluyor.

Biz daha turu yarılamadan durmuştu yağmur. Gezintimize nehir kenarında yürüyüşle devam ettik. Ara sokaklara da dalarak (Bu kadar mekanın klimaları nerede olmalı ki). Akıl almaz şekilde düzenli ve temiz bir şehir-ülke Singapur. Nehir boyu restoranlar var ve devasa yengeçler, ıstakozlar, çeşit çeşit dev midyeler sunuyorlar. Biraz da yürüyerek bölgeyi gezinip bir taksi ile Singapur gözülmesi gerekenlerinin olmazsa olmazı Sentosa adasına, ve oraya giden teleferiğin başlangıç noktasına geçtik (7$S).

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Boat Quay

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Atlayan Çocuklar Heykeli

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Singapur'un Sembolü Merlion Heykeli 2

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Boat Quay Arka Sokakları

Sentosa Adası

Sentosa Adası teleferiği modaya uydurulmuş, Angry Birds konsepti ile giydirilmiş. Gidiş dönüş kişi başı 29$S’lık ücrete Angry Birds bardakları ile sunulan kokteyl de dahil (tozdan yapılma meyve kokteyli gayet tatsız). Yolculuğun başladığı Jewel Box diye adlandırılan Faber tepesi yağmur ormanı gibi yemyeşil. Liman bölgesindeki durak sonrası adaya ulaşıyor. Kabinde kocaman kuş pelüş oyuncağı da sabitlenmiş. Manzara son derece keyifli.

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Sentosa Adası Teleferiği

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Sentosa Adası Teleferiğinde

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Sentosa AdasıSentosa girişi ücretsiz bir eğlence adası. Üzerinde Universal Studios da var, iki ayrı dev akvaryum da, lunapark tarzı oyuncakların daha yaratıcı olanları da. Plajda keyif yapmaktan müze gezmeye kadar hemen her şey mümkün. Adayı dolaşan tren, otobüs ve tramvay hatları ücretsiz, bunun dışında adada tuvalet hariç her şey ücrete tabi ve pahalı.

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Universal StudiosNeredeyse 20 sene önce buraya ailece geldiğimizde cam tünelli akvaryuma bayılmıştım (günlüğümdeki notlar akvaryum öncesi bitiyor). Babam orayı tekrar görmek isteyince buluşma saati belirleyip ayrıldık. Biz Universal Studios’a yöneldik. Girmek istedik ama içerideki tüm etkinlikler için tüm gün geçerli tek bir bilet vardı. Biz baştan süremizi sınırladık, o sürenin bir kısmını da yoldaki diğer mekanlara bakınma, meşhur topun önünde fotoğraf çekilme gibi şeyler için de harcayınca zaten pahalı olan günlük bilet iyice anlamsız bir hal aldı.

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Universal Studios 2

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Sentosa Adası Teleferiği (2)Sentosa adasının diğer ucundaki akvaryuma dönüp bizimkilerin çıkışını yakaladık. Son derece sentetik hissi veren adadan sözleştiğimiz saatten bile erken ayrılma kararı aldık. Babam akvaryumdaki tünelin kısaltılmış olabileceğini düşünüyordu. Dönüşümüz de teleferikle oldu ancak önermiyorum. Ada girişinde metro istasyonu var, çok daha uygun süre ve maliyet ile ulaşım imkanı sunuyor. Teleferik çok keyifli ama aynı gün ikinci binişin pek bir anlamı olmuyor, üstelik Jewel Box’da taksi çağırıp beklemeniz gerekiyor. Eğer giderseniz teleferiği tek yön alın (tercihen adaya gidiş) ve teleferiğe binmeden önce mutlaka tuvalete girin. Biz dünyanın en güzeli olması olası bu tuvaletleri taksi beklerken keşfettik, muhakkak görülmeli.

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Sentosa Adası Teleferiğinin Tuvaleti

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Sentosa Adası Teleferiğinde Angry Birds

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Lau Pa SatYoğun saat farkı, çağırma bedeli falan binince 15$S tutan taksi yolculuğu ile Lau Pa Sat’a (eski pazar) vardık. 1825’de burada mir market, alışveriş merkezi kurulmuş, 19uncu yüzyıl sonlarında yıkılıp yenisi, bugünkü ahşap hali yapılmış. 1986’da metro hattı yapımı için kapanmış ve 1989’da restore edilip tekrar hizmete açılmış. Günümüzde temel olarak yemek pazarı. Onlarca (belki yüz) self servis büfe boyutlu mekan var, ortada da oturma yerleri, ucuzları da var, pahalıları da. Singapur gezilecek yerler listenizin tepesine burayı koymanızı öneririm. İçeri girdiğimiz anda yağmur başladı. Karnımızı doyurup gece geri dönecek olan ebeveynlerimle vedalaştık, çıkışımızda yağmur da durmuştu.

Singapur Gece Hayatı

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Lau Pa Sat'daYürüyerek Marina Bay’a gittik ışık gösterisini izlemek için. Binanın karşı kıyısında sakin bir iskeleden izledik, biraz uzak kaldık yani. Gösterinin merkezi Marina Bay Sands binasının önündeki havuz. Sudan duvar oluşturup video dahi yansıtıyorlar ancak gösteriye tüm bina dahil; kulelerin üzerine oturtulmuş gemi biçimli bölümdeki spotlar ve lazerler, bina altındaki alışveriş merkezinin çatı aydınlatması, fıskiye yanlarındaki alev makineleri. Anlaşılıyor ki uzaktan izlerden genel bir ışık, su, lazer ve ateş gösterisine tanık oluyorsunuz, yakında iseniz bina aydınlatmalarını göremiyorsunuz ama su ve ateş gösterisini yansıtılan projeksiyon videolarla tam bir hikaye olarak tecrübe ediyorsunuz. Singapur’daki en iyi ücretsiz etkinlik bu olsa gerek.

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Marina Bay Sands Gece Gösterisi

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Marina Bay SandsGösteri sonrası Merlion heykeline yakından bir bakıp gece çok hareketli olduğunu tahmin ettiğimiz rıhtımlara yöneldik. Yolda yağmur çiselemeye başlayınca neyse ki duruma erken uyanıp en yakın restoranın yanına sığındık. Kısa süre sonra yağmur öylesine bastırdı ki elimizdeki devasa şemsiyenin bile işe yaramayacağı belli oldu. Bizim kadar atik davranmayan ya da restorana yakın durumda olmayan sırılsıklam insanlar da katıldı bir süre sonra.

Yeniden Uzakdoğu, Singapur Gezilecek Yerler, Boat Quay'de Canlı Müzik KeyfiYaklaşık 20 dakikalık yağmur molasından sonra yürüyüşe devam edip Singapur gece hayatının önemli merzeklerinden Boat Quay’da canlı müzik yapan bir barda (Amerikalı gitarist baba, vokalist kızı ve klavyeci bir erkek güzel caz müzik yapıyorlardı) patates kızartmasına birer bira eşlik ettirdik. Singapur pek sırt çantalı gezgin mekanı değil, 42$S ödeyip çıktık. Clarke rıhtımını da bir turladıktan sonra metro ile otele döndük (1,3$S).

Comment(3)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir