1. Home
 2. Mekanlar
 3. Fas
 4. Fas Gezisi Notları; Chez Ali

Fas Gezisi Notları; Chez Ali

5

Marrakesh Gece Hayatı Chez Ali Girişi

Chez Ali Tesisi

Marrakech gece hayatının en önemli gece etkinliklerinden biri Chez Ali’deki gösteri. Şehir dışındaki Chez Ali’ye turizm firmaları ulaşımı da içeren turlar satıyorlar. Chez Ali fiyatları şirkete ve size verilecek yemeğe göre değişkenlik gösteriyor. Biz alabildiğimiz en düşük fiyatlı menüyü aldık, Chez Ali fiyatları 35 ila 50 avro arası değişiyor. Mekan 11 hektarlık bir alanı kaplıyor. Açıkçası görür görmez etkilendik ve neden kimse Selçuk, Kuşadası dolayında böyle bir mekan ve gösteri hazırlamıyor acaba diye düşündük.

Chez Ali’nin ana girişinde sağlı sollu atlılar sıralanmıştı, aralarından geçerek bin bir gece masalları mimarisindeki yapının içerisine yöneldik. Giriş bölümünde bir müze düzenlemişler. Labirent gibi dolaşarak masal dönemi kıyafetlerini, hazinelerini gösteriyorlar, bir yandan da müzik dinletisi oluyor. Chez Ali bambaşka bir döneme götürüyor misafirleri.

Marrakech Gece Hayatı Chez Ali Tesisi

Marrakesh Night Life Chez AliMüze bölümü sonrası merdivenlere yönlendiriyorlar konukları. Merdivenler sadece etkilenmemiz için yapılmış. Kule gibi sura tırmanana dek Chez Ali’nin büyüklüğünü algılayamıyorsunuz, tepeye çıkınca bir anda karşınıza çıkıyor. 11 Hektarı kaplayan mekanın görünümü son derece etkileyici. Ortada yaklaşık olarak bir futbol sahası büyüklüğünde toprak alan var gösterinin yapılacağı, çevresinde de yemek servislerinin yapıldığı salonlar. Biz elbette mekana geldiğimiz gruptan ayrı düştük, ki muhtemelen aldığımız yemek menüleri de farklıdır (bizimkini bilmiyorduk), mekanda bin kadar misafir olmasına rağmen bizi kaybetmediler, bir görevli bizi olmamız gereken yemek çadırına yönlendirdi, oraya doğru yürürken farklı noktalarda müzik yapan grupların önlerinden geçtik.

Marrakech Night Life Chez Ali

Marakeş Geceleri Chez Ali

Chez Ali Yemekleri

Marakeş Gece hayatı Chez Ali DansçılarıNe yiyeceğimizi bile bilmiyorduk, servis yavaştı, yemekler geç geldi ama çorba, et şiş ve kuskustan oluşan menü gayet lezzetli (özellikle et şiş) ve son derece doyurucu idi. Kuskusun dörtte birini bile yiyemedik. Sonrasında meyve tabağı ve nane çayı veriyorlar. Aynı salonda bulunduğumuz diğer masalara kuzu çevirme servis edildi ana yemek olarak. İçki satışı da var ekstra olarak, kimi menüye doğrudan dahil gibiydi şaraplar, sorgusuz açıyorlardı şişeleri.

Yemek esnasında, girişte mekanın farklı yerlerinde müzik yapan gruplar sırayla yemek bölümlerini turlamaya başladılar. Her gelen grup 1-2 parça çaldı. Amaçları müzik performansı sergilemek değildi, bahşiş toplamaktı, tüm masaları dolaşan kadın şarkıcı/dansçılar (ki her ikisinde de kötüler) direk bahşiş, bahşiş deyip ellerindeki parayı gösteriyorlardı. Kadınların birbirinden güzel olmadıklarını da belirteyim.

Marrakesh Geceleri Chez Ali

Chez Ali Gösterisi (Fantasia)

Marakeş Gece Hayatı Alinin YeriYemek sonrası gösterinin olacağı yerin çevresindeki tribünlere yerleştik, kuytu bir köşe kapmaya çalıştık. Şehirden uzak mekan rüzgar da alıyor, gece ciddi ayaz oluyor, Chez Ali’ye giderken tedbirli olunmalı. Gösteri müzik dinletisi ile başladı, sonra atlılar toplu halde alanı kat edip hep beraber kuru sıkı tüfeklerini ateşlediler, atların iriliği şaşırtıcı idi. Akabinde müzisyenler ile 3 erkek dansçı geldi, toprak zemin üzerinde biraz kazak danslarını andıran, akrobatik hareketler içeren danslarını yaptılar.

Gösteri başında gördüğümüz atlardan hayli ufak atlarla bir grup akrobasi gösterisine başladı. Gösterinin en keyifli bölümü de buydu, hem yetenek sergiliyordu hem de estetikti. En son bir eşek üzerinde de şov yaparak tamamladı atlı akrobatlar gösterilerini.

Chez Ali’de Dansöz

Sahanın ortasına getirilen platform üzerinde göbek atan dansöz tribünlere çok uzak kalıyordu, gelenek yerini bulsun diye gösteriye dahil etmişler gibi. O mesafeden gerçekten iyi dans mı ediyor, öylesine kıvırtıyor mu anlamak mümkün değil.

Marakeş Gece Hayatı Chez Ali

Marakeş Gece Hayatı Chez Ali GösterisiZiyaretçileri bir masalın içerisinde hissettirmek isteyen Chez Ali gösterisinde de uçan halıyı unutmamış, çok dikkat çekmeyecek şekilde teller çekilmiş, üzerinde insanlarla bir halı da uçuruldu gösteride. Geçit töreni ile son buldu, tüm müzisyen grupları, dansçılar, atçılar katıldı. Özellikle çadırları da gezmiş olan müzisyenlerin tavırları son derece saygısızcaydı. Geçit töreninde sıra düzenini koruyup seyircileri selamlamak yerine kendi aralarında kümelenip sohbet ederek yürümeyi tercih ettiler.

Elbette gösteri bizlere en uzak uçta alevlerle yazılan, teşekkür ve evrene pozitif mesaj ile son buldu. Gezdiğimiz yerlerde kültürel gösterilere gitmeyi seviyoruz, Chez ali de keyifliydi ama Buenos Aires’deki Tango gösterisi gibi profesyonel kalitede değildi.

Marrakesh Gece Hayatı Chez Ali

Chez Ali bilet fiyatı olarak kişi başı 37 avro ödemiştik, ulaşım dahil olarak. Mekan bize göre Marakeş’te görülmesi gerekenler listesinin üstlerinde yer almalı. Yemekler de gayet güzeldi. Müzisyen grupları rahatsız edici derecede kötüydü, özellikle kadın dansçılar, şarkıcılar, mutlaka daha iyileri bulunmalı. Gösteri de atlı akrobasi gösterisi hariç gayet zayıftı.

Comment(5)

 1. Merhabalar.. Listenin üst sırasına alın demişsiniz ama kişi başı 37 euro verilecek bir yer içinde bayağı olumsuz özellikleri var gibi anlatmışsınız.. İyi mi kötü mü anlayamadım?

  1. Daha önce hiç böyle bir mekan görmemiştik, çok özel olduğu için gidilmesini öneriyoruz. Eleştirdiğimiz çok nokta var, özellikle performansçılar son derece yetersizdi ama sadece tesisi görmek için bile gitmeye değer, çok özel bir fikir ve proje ortaya koymuşlar. Türkiye’de ancak içkili bir akşam yemeği yiyebileceğiniz fiyata bu özel deneyimi sunuyorlar. Kuşadası’na, Selçuk’a her yıl deli gibi turist geliyor, keşke benzer bir fikre birileri bu bölgede yatırım yapsa diye düşünmemize neden olmuştu mekan. Biz (eleştirdiğimiz onca şeye rağmen) böyle bir tecrübe yaşadığımız için çok mutlu olduk.

   1. Selamlar, şehrin hayli dışında, ulaşım işini ayrıca çözmeniz gerekir.
    Ancak yazımızın sonundaki linke bakarsanız, bizim çalıştığımız firmada fiyat 35 avroya kadar düşüyor.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir