1. Home
  2. Mekanlar
  3. Vietnam
  4. Ho Chi Minh (Saigon)
  5. Ho Chi Minh Gezilecek Yerler; Laos – Kamboçya – Vietnam Gezisi Notları 5

Ho Chi Minh Gezilecek Yerler; Laos – Kamboçya – Vietnam Gezisi Notları 5

0

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Ho Chi Minh Gezilecek Yerler, Notre Dame Kilisesi04.02.2015

Kahvaltı sonrası şehir turumuza başladık. Önce Bağımsızlık Sarayı’nı gezdik; burası Fransız yönetimi sırasında da yönetim binası imiş. Binanın altındaki sığınakları da dolaştık. Sonra Fransız mimar Eifel tarafından yapılmış ve halen hizmet veren Postane binasını ve onun karşısındaki Notre Dame kilisesini gördük. Daha sonra Savaş Müzesine gittik.

Ho Chi Minh Gezilecek Yerler; Savaş Müzesi

Müzenin bahçesinde Amerikalılardan ele geçirilmiş tanklar, uçaklar, helikopterler ve zırhlı araçlar var. Müzeyi gezdikçe insanın içi kararıyor ve yaptıkları mezalim nedeniyle Amerikalılara duyulan nefret zirve yapıyor. Tamamen kendi ekonomik çıkarları için Vietnam’lılara verdikleri zararlar insanın yüreğini burkuyor.

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Ho Chi Minh Gezilecek Yerler, Savaş Müzesinden

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Ho Chi Minh Gezilecek Yerler, Cu Chi TünelleriSavaş Müzesi ziyareti sonrasında Ben Nay restoranda aldığımız öğle yemeğini takiben savaşta Kuzey Vietnam’lıların kazdıkları yaklaşık 200km uzunluğundaki Cu Chi Tünelleri’ni görmeye gittik. Ho Chi Minh gezilecek yerler listelerinin en önemlilerinden ormanlık arazideki bu tüneller. İçlerindeki atölyeler, bubi tuzakları, revir, yemekhane gibi yerleri gördük hatta tünellerin bir bölümünün içerisinde yürüdük. Çömelmiş ve eğilmiş vaziyette yapılan bu yürüyüş çok zorlayıcı idi doğrusu. Atölyelerde hem mühimmat hem de giysi üretimi yapılıyormuş. Bu meyanda Amerikan tanklarının paletlerinin üzerinin lastik kaplı olduğunu ve ele geçirilen tankların önce bu lastiklerinin sökülerek bunlardan askerler için ayakkabı imal edildiğini öğrendik. Gezi sonrası otelimize dönüp biraz dinlendik ve sonra akşam yemeği için nehir kenarındaki tekneye bindik. Bonsai Cruise isimli tekne tamamen turist doluydu ve müzikli şov eşliğinde mendirek içerisinde dolaşıp durdu. Yemek sonrası otelimize dönüp yattık.

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Ho Chi Minh Gezilecek Yerler, Cu Chi Tünelleri, Tünel Girişi

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Ho Chi Minh Gezilecek Yerler, Cu Chi Tünelleri, Bubi Tuzakları

05.02.2015

Ho Chi Minh’de Alışveriş

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Ho Chi Minh Gezilecek Yerler, Ho Chi Minh Opera BinasıBugün Ho Chi Minh (Saigon) kentindeki serbest günümüzdü; geç kalktık ve kahvaltı sonrası alışveriş konusu ile uğraştık. Bayanların özellikle Kipling marka çanta alma peşinde olmaları biz erkeklerin ilgisini çekti.

Alışveriş sonrası nehir boyuna inip orada dolaştık, sonra opera binasını gördük ve fotoğrafladık. Akşam yemeği için otelde buluşup, açık büfe deniz ürünleri sunan bir lokantaya gittik. Gayet büyük olan mekanda her türden, kabuklu – kabuksuz deniz ürünü (istakoz hariç) büfede mevcuttu. Güzel bir beyaz şarap eşliğinde turdaki son akşam yemeğimizi böylece yedik (bir içecek dahil 30,- Dolar).

Vietnam’la ilgili en dikkatimizi çeken konu motosiklet bolluğu idi. İfadeye göre nüfusun %60’ı kadar motor varmış. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde yollardaki motosiklet seli insanı ürkütüyor. Tabii böyle bir trafikte motor kullanabilmek de büyük beceri istiyor. Motor kullananların ve hatta motordaki diğer yolcuların tamamının da kasklı olduğu gözlemlemek bizleri çok şaşırttı doğrusu.

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Ho Chi Minh Gezilecek Yerler, Motorsiklet Ordusu

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Ho Chi Minh Gezilecek Yerler, Mekong Deltası06.02.2015

Ho Chi Minh Gezilecek Yerler; Mekong Deltası

Kahvaltı sonrası otelden çıkışımızı yapıp, Ho Chi Minh gezilecek yerler içerisinde en heyecan vericisi olan Mekong Deltası turu için otobüsle nehir kenarındaki My Tho kasabasına geldik. Burada tekneye binerek delta içerisinde dolaşmaya başladık. Önce arı yetiştiriciliği yapılan bir mekanda mola verdik, ikram edilen ballı çayı ve ballı şekerlemeleri tattık. Tura devam ederek bu sefer hindistancevizi işleme yerine geldik, Hindistan cevizi suyu içip, Hindistan cevizinden yapılan şeker ilavesiz tatlıları denedik ve bir miktar aldık.

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Ho Chi Minh Gezilecek Yerler, Mekong Deltasında Kano Turu

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Ho Chi Minh Gezilecek Yerler, Mekong Deltası TuruMekong deltasında, daha sonraki durakta bir at tarafından çekilen ve 4 kişinin binebildiği arabalar ile yerel köy içerisinde bir tur attık, köy evlerini, bakkalını, eczanesini gördük. At arabası gezisi sonrasında tropik meyve ikramı yapıldı ve biz meyveleri yerken bize şarkılar söylediler. Daha sonra 4er kişi gondol tipi sandallara binip deltanın bir kolu üzerinde, adeta bir ağaç tüneli içerisinde, kürekle gezdirildik.

Tekne gezisi sonrası Mekong Rest Stop isimli lokantada, yine deniz ürünlü öğle yemeğimizi yedik. Ağaçlık bir alana dağıtılmış kulübelerden oluşan restoran gerek hizmet gerekse tesis olarak çok güzeldi. Yemek sonrası havalimanına doğru yola çıktık. Havalimanına vardığımızda henüz kontuar açılmamış olduğundan yarım saat kadar bekledik. Sonra check-in işlemlerimizi yaptırıp, pasaport kontrolünden geçerek THY’nin TK069 sayılı seferi ile İstanbul’a hareket ettik. Uçağımız yaklaşık 1,5 saatlik uçuş sonrası Bangkok’a indi; yolcu indirip bindirdi ve ondan sonra yola devam etti. Bangkok’ta uçak yine tıklım tıklım doldu, dolayısı ile rahatsız ve uykusuz bir yolculuk yapmak durumunda kaldık.

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Ho Chi Minh Gezilecek Yerler, Mekong Rest Stop Restoran

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Ho Chi Minh Gezilecek Yerler, Mekong Deltasından07.02.2015

Sabah saat 05:30 civarı İstanbul’a ulaştık. Pasaport işlemleri sonrası iç hatlara geçerek saat 07:00’deki İzmir uçağımıza yetiştik. Saat 08:00 civarı İzmir’e indik, bagajlarımızı alıp gümrük kontrolünden geçtikten sonra taksiye atlayıp evimize gelerek yorucu ve yoğun bir geziyi daha noktalamış olduk. Yorucu olmasına rağmen organizasyon çok iyiydi bu nedenle Ampuria tur firması teşekkürü hak etti.

Gezdiğimiz şehirler içerisinde en düzgünü bence Ho Chi Minh (Saigon) idi. Kanımca bunda, bu şehrin uzun yıllar Fransız sömürge yönetiminin başşehri olmasının etkisi var. Luang Prabang bozulmamış doğası ve keşfedilmemişliği açısından ilginç. Siem Reap’in bence tek özelliği Angkor tapınaklarına yakınlığı. Keza Hanoi de Halong Bay’e yakınlığı nedeniyle ilgi çekiyor.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir