1. Home
  2. Mekanlar
  3. Kamboçya
  4. Kamboçya Gezilecek Yerler; Laos – Kamboçya – Vietnam Gezisi Notları 2

Kamboçya Gezilecek Yerler; Laos – Kamboçya – Vietnam Gezisi Notları 2

0

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Kamboçya Gezilecek Yerler, Kamboçya Konaklama29.01.2015

Kamboçya uçağımız üstten kanatlı, çift motorlu, pervaneli. Uçuşumuz yaklaşık 2,5 saat sürdü. Arada Pakse şehrine inip yakıt ikmali yapıldı. Siem Reap havalimanında vize alma işlemlerimiz de uzun sürdü. Kapıda vize almak için bir fotoğraf gerekiyor ve 30,- Dolar.

Havalimanı çıkışında sempatik yerel rehberimiz tarafından karşılanıp otele götürülüyoruz. Kamboçya konaklamamızı Royal Angkor Resort adlı otelimiz geniş bir bulvar üzerinde, bahçe içerisinde, önünde bir Buda heykeli bulunan 5 katlı bir bina. Otelin bulunduğu bulvar üzerinde onlarca büyük otel var. Buradan Kamboçya’nın turizm açısından Laos’tan ne kadar ileri olduğu açıkça anlaşılıyor. Otele giriş yapıp biraz dinlendikten ve banyo yaptıktan sonra (banyomuzda jakuzi bile vardı) akşam yemeği için geleneksel bir Kamboçya dans gösterisinin olduğu Apsara isimli restorana gittik. Terastaki mekanda gösteriyi izleyip, resimler çektik, yemeğimizi yedik ve otele dönüp yattık. Kamboçya gezilecek yerler turumuza ertesi gün başladık.

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Kamboçya Gezilecek Yerler, Dans Gösterisi

Kamboçya Hakkında

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Kamboçya Gezilecek Yerler, Angkor Wat 1Kamboçya, Çin Hindi yarımadasının güney kısmında yer alıyor. Nüfusu yaklaşık 15 milyon, başkenti Phnom Penh, yönetim şekli monarşi, ülke komünist bir rejimle yönetiliyor. Para birimi Riel, 1 Dolar yaklaşık 4.000 Riel. Sıcaklık 30-32 derece civarı. Taksi pek görmedik, onun yerine motosikletlerin arkasına monte edilmiş, iki kişinin binebildiği tuk-tuk’lar hizmet veriyor.

30.01.2015

Sabah kahvaltı sonrası Angkor Wat gezisi için otobüsümüze binip otelden hareket ettik. Wat kelimesi tapınak anlamına geliyormuş. Angkor Thom’da geniş bir alana yayılmış olan tapınaklar şehir merkezinden yaklaşık 45 dakika mesafede ve çok yoğun bir ziyaretçi kalabalığı var. Kamboçya gezilecek yerler listesinin tartışmasız bir numarası Angkor Wat. Bu gezi için bir tam gün harcamamıza rağmen yeteri kadar gezemediğimiz kanısına vardık.

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Kamboçya Gezilecek Yerler, Angkor Wat 10

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Kamboçya Gezilecek Yerler, Angkor Wat 4Kamboçya Gezilecek Yerler; Angkor Wat

Yıllarca orman içerisinde unutulup kalmış bu tapınaklar gerçek birer sanat eseri. Üzerlerindeki heykeller ve rölyefler çok etkileyici. Özellikle banyan ağaçlarının adeta muhasara altına aldığı tapınaklar çok ilginç; fotoğraflamaya doyamadık  Arada bir öğle yemeği molası verdikten sonra her yerde fotoğrafları bulunan ana Angkor Wat tapınağını akşam üzeri ziyaret ettik ve gün batımını Phnom Bakheng tepesinden seyrettik. Güneş sanki batmadı, ufuk çizgisinin biraz üzerinde durdu, yavaş yavaş renk değiştirdi ve kayboldu. Tapınakların bulunduğu saha içerisinde dolaşan maymunlar ve isteyenleri gezdiren filler vardı. Gezi sonrası akşam yemeğimizi yedik ve otelimize gidip yattık.

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Kamboçya Gezilecek Yerler, Angkor Wat 2

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Kamboçya Gezilecek Yerler, Angkor Wat 3

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Kamboçya Gezilecek Yerler, Angkor Wat 5

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Kamboçya Gezilecek Yerler, Angkor Wat 6

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Kamboçya Gezilecek Yerler, Angkor Wat 7

31.01.2015

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Kamboçya Gezilecek Yerler, Tonle Sap GölündenKamboçya Gezilecek Yerler; Tonle Sap

Sabah kahvaltı sonrasında otelden çıkış işlemlerimizi yaptık ve otobüsümüzle Tonle Sap gölü kıyısına gittik. 150km genişliğinde olduğu söylenen bu göl Kamboçya’nın en büyük gölü imiş. Burada teknelere binerek göl üzerindeki yüzer köyleri gezdik ve oradaki yaşama şahit olduk.

Birisi Kamboçya’ya diğeri Vietnam’a ait olan iki adet köy var. Dubalar üzerine inşa edilmiş olan müstakil evlerde insanlar yaşamlarını sürdürüyor. Köylerin okulları, sağlık üniteleri ve yönetim binaları da var. Bir okulu ziyaret edip öğrencilere hediyeler verdik, yöneticiye de bir miktar para desteğinde bulunduk.

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Kamboçya Gezilecek Yerler, Tuk Tuk

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Kamboçya Gezilecek Yerler, timsah ÇiftliğiGöl gezisi sonrası şehre dönerken bir timsah çiftliğine uğradık. Burada hem krokodil malzemeden üretilmiş ürünler hem de timsah etinden yapılmış ürünler satılıyordu. Ürünlerden ziyade timsahların yaşlarına göre ayrılmış olduğu havuzları ve oradaki timsahları fotoğrafladık. Daha sonra Hard Rock Kafe’de öğle yemeği yedik. Bizlere hamburger yiyeceğimiz söylenmesine rağmen gelen yemekler bizi şaşırttı. Önce kayık şeklinde kesilmiş ve kızartılmış baget ekmekler üzerine konulmuş salatalar geldi. Arkasından da, mayonezli bir makarna üzerine dilimlenmiş parça etler ve yanında yine baget ekmek. Yemek sonrası havalimanına gidip, Vietnam havayollarının bir uçuşu ile Hanoi şehrine hareket ettik.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir