1. Home
 2. Mekanlar
 3. Malezya
 4. Kuala Lumpur
 5. Yeniden Uzakdoğu 2 – Kuala Lumpur Gezilecek Yerler

Yeniden Uzakdoğu 2 – Kuala Lumpur Gezilecek Yerler

4

Kuala Lumpur Otogarı, Kuala Lumpur Gezisi Notları16/2/2013

Saat 19 otobüsü ile Melaka’dan ayrıldık. Malezya Singapur arası fiyat farklarını ilk olarak otobüs biletlerini alırken hissetmiştim. Yaklaşık aynı uzunluktaki bu hatlardan Singapur çıkışlı olanı 4 kişi için 96,6$S (Singapur doları), Melaka çıkışlı olanı yine 4 kişi için 51,24rm (Malezya Ringiti) tutmuştu. Malezya’da fiyatlar düşük. 3 saat sonunda Kuala Lumpur’a vardık, hayatım boyunca gördüğüm en gösterişli ve boş otobüs terminaliydi. Ön ödemeli taksi servisi var, daha önce başka ülkelerde de gördüm bu güzel hizmeti. Adresi bildirip kontuarda fiyatı öğreniyorsunuz, eğer uygun ise ödüyorsunuz (kredi kartı ile de oluyor).

Kuala Lumpur'da ne Yenir, Malezya Gezisi Notları

Batu Mağaraları, Kuala Lumpur Gezilecek Yerler30rm’ye Kuala Lumpur’da konakladığımız Arenaa Star Luxury Hotel’e (oda başı gecelik 160rm) vardık. Uzun süren check-in işlemlerini tamamlayıp yakınlardaki Çin mahallesine yöneldik. Gene gece pazarının sonunu yakalayabildik. Kısa bir dolaşma sonrası bir yerde bira yanında satay (çöp şiş) ve spring roll (sebzeli kızartma börek) atıştırdık (toplam 77rm), Malezya’da ne yenir denince akla ilk satay gelmeli. Marketten kahvaltı için bir şeyler alıp (40rm), uyumak üzere otele döndük. O gece otelde başımıza gelenleri ve devamını ayrıca anlatmıştım. Buradan erişebilirsiniz.

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler – Batu Mağaraları

17/2/2013

Zorlu geçen gecenin ardından, odamızda geceden aldıklarımızı atıştırıp (noodle çorbası gayet güzel oluyor), resepsiyon ile bir miktar tartışıp gezmeye başladık. Oteldeki ‘concierge’ görevlisinin yönlendirmesine de uyarak 40rm’ye taksi tutup Batu Mağarasına gittik. Kuala Lumpur’da görülmesi gerekenlerin tartışmasız bir numarası Batu mağaraları.  Şehrin 13km dışındaki mağaranın girişinde devasa altın kaplama Murugan heykeli var. 42,7 metrelik boyu ile dünyanın en büyük Murugan heykeliymiş. Burası bir Hindu tapınağı ve muhtemelen Hindistan dışındaki en önemlisi, Murugan da Hint savaş ve zafer tanrısı.

Batu Mağarası Maymunları, Kuala Lumpur Gezilecek Yerler

Batu Mağaraları, Kuala Lumpur Görülecek YerlerBatu mağarası girişi ücretsiz, ancak 272 basamaklık merdiveni aşmak zorundasınız, annemiz hiç yeltenmedi bile. Biz babam ve eşimle azimle başladık, yol boyu eğlence ve manzara çekici. Hem dönüp arkanıza baktığınızdaki Kuala Lumpur şehri manzarası, hem de ziyarete gelmiş birbirinden ilginç insanlar için bile değer. Maymunlar ise ilk başta ilgi çekici oluyor, sonrasında dikkat edilmesi, önlem alınması gerektiği hatırlanıyor. Fotoğraf çekerek, etrafa bakınarak tırmanışı sürdürürken merdivenleri tamamlayan babam zaferini ilan ediyor.

Aslında 3 mağaradan oluşuyor Batu mağaraları, bizim girdiğimiz en büyüğü ana tapınak. Farklı bölgelerinde ibadet noktaları var. İçeride kuşlar uçuşuyor, maymunlar koşuşuyor. Mağaranın tepesinde bir delik var, hem aydınlık sağlıyor hem de aksi şekilde boyut tahminini güçleştiriyor. Benim tahminim annemlerin yaşadığı 18 katlı her katında 8 daire olan binanın içerisine sığacağı yönünde, babam da tahminime katıldı.

Batu Mağarası Merdivenleri, Kuala Lumpur Görülmesi Gerekenler

Batu Mağaraları, Kuala Lumpur'da ne yapmalı

Batu Mağaralarında, Kuala Lumpur Gezilecek YerlerYandaki ikinci mağaraya da gittik ancak Batu mağaralarının bu mağarası ücretli idi. Daha derinlere ve karanlıklara gidiyormuş, belirli saatlerde grup halinde içeri alınıyorsunuz, bir macera yürüyüşü için. Biraz uzun zaman gerektirdiği için vazgeçtik. Aşağıya indik, annemin bizi beklediği kafede birer içecekle soluklanırken arkamdan birileri t-shirt’ümün arkasında yazanı okuyordu “Bu alan sırtçantası için ayrılmıştır”. Bir erkek grubu gezmeye gelmişler, biraz sohbet edince bir şeyleri söylememek ister gibi, gezmek için geldik, iş için geldik, ödül gibi vb şeyler söylemeye başladılar, grup lideri öğretmen olduğunu söyledi, anladık hangi okul olduğunu. Başımıza bir şey gelmesine karşın telefon numarasını verdi. Kuala Lumpur’da yaşadığı için öneriler de aldık.

Batu Mağarası Maymunları, Kuala Lumpur Gezisi Notları

Batu Mağaralarında, Malezya Gezilecek Yerler

Batu Mağaralarında, Kuala Lumpur Gezisi Notları

Kuala Lumpur Şehir Merkezi

Batu Mağaralarında, Kuala Lumpur Görülecek YerlerBatu mağaraları çıkışında taksilerle pazarlık sonucu 30rm karşılığında Petronas kulelerine gittik. Girişe ulaşmak bile zaman aldı. Kuleye çıkışı aradık, bulduk. Eskiden iki Petronas kulesini birbirine bağlayan köprüye çıkmak ücretsizmiş, tepeye çıkış ücretli, okuduğumuz tüm yazılar bunu söylüyordu. Ancak yakın zaman önce değişikliğe gitmişler, artık tümü ücretli ve tur halinde gitme zorunluluğu var. Katılım için boş yeri olan sıradaki ilk turun gece olduğunu öğrenip hayıflandık. Kuala Lumpur görülecek yerler listemizin 2 numarası olan Petronas kulelerine tırmanamadık. Petronas kuleleri 11 Eylül olayı sonrası dünyanın en yüksek ikiz kuleleri sıfatına sahip.

Batu Mağarasından Manzara, Kuala Lumpur Gezisi Notları

Batu Mağarası Merdivenleri, Kuala Lumpur Gezilecek YerlerrPetronasın altına kadar uzanan alışveriş merkezinin içerisinden KLCC (Kuala Lumpur City Center)’ye çıktık. Uzun köprülerle, üst geçitlerle Pavilion alışveriş merkezine ulaştık. Çin yeni yıl kutlamalarına yönelik süslemeler ortalıkta. Karnımızı doyurup şehrin önemli caddelerinden Bukit Bintang’da biraz yürüyüş yaptık. Cadde etrafına AVM’leri yığmışlar, birinden çıkıp diğerine girilebilir. Kısa bir taksi yolculuğu ile otelimize gittik ve bizim için hayati olan oda değişikliğini yaptık.

Pavilion alışveriş merkezi, Kuala Lumpur Gezilecek Yerler

Petronas Kuleleri, Kuala Lumbur Görülecek YerlerHint mahallesine attık kendimizi ama beklentilerimizi karşılamadı. Kıyafet, çanta, süs eşyaları bolca, kaçak elektronik cihaz satanlar da var ama etraf Hindistan gibi bile kokmuyordu. Yakındaki, Kuala Lumpur görülmesi gerekenler listesinin başlarındaki Masjid Jamek de şansımıza bakıma, tadilata alınmış. Kuala Lumpur’un en eski ve en önemli camilerinden biri olmasının dışında, Kuala Lumpur’un merkez camii, kısmet değilmiş.

Merdeka (Bağımsızlık) meydanına geçiyoruz hemen. İngiliz bayrağı bu meydanda indirilip yerine Malezya bayrağı çekilmiş. Malezya’nın bağımsızlığın sembolü. Şu anda haberleşme bakanlığı görevi gören Sultan Abdul Samad binası son derece şık görüntüsü ile meydanın bir kenarında uzanıyor. Orta alan çimlik, çimin yan tarafında ise İngilizlerin vaktiyle otel, restoran ve benzeri olarak kullandıklarını tahmin ettiğimiz eski ama buraların mimarisine uymayan binalar var.

Pavilion alışveriş merkezi, Kuala Lumpur Gezisi Notları

Merdeka (Bağımsızlık) meydanı, Kualal Lumpur Gezilecek Yerler

Merdeka meydanı, Kualal Lumpur Gezilecek Yerler

Merdeka (Bağımsızlık) meydanı, Kualal Lumpur Görülecek Yerler

Batu Mağarası Önünde, Kuala Lumpur Gezisi NotlarıKuala Lumpur’da görülmesi önerilen alışveriş merkezlerinden biri olan Central Markete gittik. Vaktiyle hal olarak kullanılan tarihi pazar İngilizler tarafından 1888’de inşa edilmiş ve günümüzde Malezya kültür mirası listesine alınmış. Günümüzde el emeği nesnelerin satışı ağırlıkta ve farklı, ilginç şeyler bulmak mümkün. Hanımları salıp babamla bir kahve molası verdik. Yemek için notunu aldığımız lokantaya gitmek için taksiye binerken taksici oranın 10’da kapanacağını, yetişemeyeceğimizi söylemesi ile saati ve yemek düzenimizi ne kadar kaydırdığımızı fark ettik. Alışveriş merkezinin içerisinde bir restoranda karnımızı doyurup otelimize döndük.

Biz Kuala Lumpur’u kendimiz gezdik ama turla gezmek isteyenlere Malezya Tur firmasını öneririz.

Comment(4)

 1. Merhaba TheGutan,
  Yeni yerleri kesfetmek uzere bende 13 Mart tarihine biletimi aldim kismetse Kuala Lumpur da olacagim ve yazinizda onemli bilgileri not aldim.
  Doviz alimlari ile ilgili bilgi verebilirmisin. Exchange office lere heryerde ve aksamlari rastlayabilirmiyiz yoksa havalimaninda mi alim yapmam daha iyi olur

  1. Şimdiden keyifli yolculuklar dilerim.
   Çok net hatırladığımı söyleyemeyeceğim ama malezyada restorana bile para bozdurtmuştuk. Havalimanlarında kur genelde pek iyi olmaz, oteller daha iyidir, otelden yerini öğrenebileceğiniz döviz bürosu daha da iyidir.

   1. Cok tesekkurler.

    Yeni ulkeler gezmeniz yeni kulturler tanimaniz temenisiyle

    Sevgi ve saygilarimla.

 2. Geri bildirim: Kuala Lumpur Nasıl Bir Şehir ? - Hüseyin Gürgah

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir