1. Home
  2. Mekanlar
  3. Avustralya
  4. Avustralya – Yeni Zelanda; Cairns

Avustralya – Yeni Zelanda; Cairns

1

Cairns, Avustralya’nın en turistik mekanı. Aslında birbirini dik kesen 10-15 caddeden oluşan bir kasaba ve binaların yarıya yakını otel. Büyük resif turlarının ana çıkış noktası olması bunun başlıca nedeni. Aslında deniz kenarında olmasına rağmen mekanda denize girmek bile mümkün değil. Cairns’e varışımızı anlatmıştım, daha havalimanında 2 Türk dalış hocası adayıyla karşılaşmıştık, buranın kalbi su altı için atıyor. Havalimanı Cairns’e pek uzak sayılmaz, servis araçları ise gayet fiyatlı, iki kişiyseniz taksiyi tercih edin.

Cairns'de Hides HotelCairns merkezi her yere yürüyebileceğiniz boyutta, biz şehir merkezindeki Hides otelde kaldık. Neredeyse tüm blok boyutunda 3 katlı eski bir bina. Geniş alana yayıldığı için odaya varmak kolay değil, bizim uzun koridorlarda bir kaç dakika yürümemiz gerekti, pek de yeni olmayan odamızda kahvaltı dahil konaklama için 89aud ödedik. Arada teknede konakladığımız gece de sıkıntısız şekilde fazla valizlerimizi muhafaza ettiler. Kahvaltısı ise oldukça başarısız, temel olarak kızarmış ekmek ve reçel var, neyse ki bir kenara hazır noodle çorbası paketleri koymuşlar. Her sabah güne çok erken başladığımız Cairns günlerinde içine sıcak su ekleyerek kahvaltı gereksinimimizi karşılamaya yetti.

Cairns sahili, deniz kaçmış

Cairns sahili, deniz kaçmış

Deniz kenarında genişçe bir park yapmışlar ve burayı da ana yaşam alanına çevirmişler. Denizin kıyıdan girilebilir pek bir yanı olmadığını belirtmiştim, bu geniş yaşam alanının ortasına kocaman ve süslü bir havuz kondurmuşlar ve ücretsiz olarak herkese açık. Çevresinde bol miktarda tuvalet, soyunma yerleri, duş da var, onlar da ücretsiz. Havuzun bir kenarından hiçbir basamakla karşılaşmadan merkezine gidebilmenizi sağlayan eğimli bölümü ve kenarındaki balık heykelleri özellikle şık olmuşlar.

Cairns'in nefis kamusal havuzu

Cairns'de havuzbaşıBu genişçe sahil şeridinin ardındaki denize paralel yol doğal olarak çok hareketli. Sabahları vaktimiz olsaydı eminim kahvaltı etmek için çok iyi yerler bulabilirdik, turistik mekanda doğal olarak restoran çeşitliliği çok geniş. Yeni Zelanda ve Avustralya’da uğradığımız her yerde dönerci ve düzgün Türk restoranıyla karşılaştık. Bu caddede bir akşam karnımızı doyurduğumuz hamburgercinin (biralarla 46aud) yanı başında da çok kaliteli görünen bir Türk lokantası vardı ve insanlara mezeler, kebaplar, yeni rakı, efes bira falan servis ediliyordu.

Hareketli bölge hem daha içlere uzanan sokaklarda hem de bir arka paralelde devam ediyor elbette ama daha iddialılar ön cephede. Dünya mutfağından her şey var, açık büfede doldurduğunuz tabağınızı tartarak fiyatlandıran uygun fiyatlı Çin mutfağı da, kallavisinden deniz mahsulleri de ama bizi kendine aşık eden bölüm sahil şeridindeki sosyal alan ızgaraları oldu.

Cairns sahilinde açık mutfak

Cairns'de sokak müzisyeni Michael ve JanResif turundan arkadaşlarımız Michael ve Jan’ın çaldığı köşenin karşısında, havuzun başladığı yerde ateş gösterileri yapan sahne sanatçısının arkasına doğru elektrikli ızgaralar var. Yakınlarında da bank ve masalar elbette. Bu ızgaraların düğmesine basıyorsunuz ve çalışıyor, ücret falan yok. Genelde çocuklu aile grupları ya da gezgin grupları organize olup geliyorlar, 8-10 kişi beraber akşam keyfi yapıyorlar, çocuklar etrafta koşturuyor hatta havuza giriyor.

Biz de bu nimetten faydalanmaya karar verdik ve markete yöneldik. Ekmek, kocaman sosislerden, devasa karideslerden ve tavuk şişlerden aldık. Hazır paketlenmiş lahana salatası ve ufak kap sosu da ihmal etmedik, tezgahı kullanmadan önce veya sonra temizleyemeyeceğimiz de ortaydı, bir de alüminyum folyo aldık, biralarla birlikte 19,3audluk bir ziyafet menüsü oldu.

Cairns'de sosyal alan mutfak

Cairns'de gece havuzbaşıFolyoyu tezgaha serdik, ekmekleri aralayıp bir kenarda ısıtırken ortaya etleri saldık, sos ve salatalarında desteğiyle şahane sandviçler hazırladık biralarımızın yanına. Bu ortamı elbette insanlar sosyalleşsin diye yapmışlar. Mekandan gaz alıp bizim gibi gelen Uzakdoğulu turistlerin İngilizceleri zayıftı ama alüminyum folyoyu kullanmaları için uzatınca bayanın mutluluğunu gözlerinden anlamak için dil bilmek gerekmiyordu. Bize pişirdikleri etten getirmelerine de hiç gerek yoktu ama çok da lezzetliydi. Bu güzelliği yapan yerel yönetim tuvaletlerden kağıdı da eksik bırakmıyor, bence alüminyum folyoyu da onlar koymalı, sonunda bizim tezgahtaki dört ocağı da kullananlar nasiplendi. Kimse bunlara zarar vermiyor, çalmaya çalışmıyor.

Cairns’de resifler dışında 2 önemli etkinlik daha var. İlki Daintree milli parkına gitmek, yağmur ormanı görmek, diğeri ise daha yakındaki Kuranda milli parkına. Biz Kuranda’yı tercih ettik.

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir