1. Home
 2. Mekanlar
 3. Brezilya
 4. Brezilya – Arjantin Gezisi Notları – 1

Brezilya – Arjantin Gezisi Notları – 1

9

Sao Paulo Görünümü12.10.2013 Cumartesi – İZMİR – İSTANBUL – SAO PAULO

Gezimiz gece hiç uyumaksızın, sabahın erken saatlerinde havalimanına doğru yola çıkarak, başladı.  On-line check-in yapmış olduğumuzdan fazla vakit kaybetmeden kontrollerden geçip 05:00’te İstanbul’a doğru havalandık.  Atatürk havalimanında, bayram tatili nedeniyle yoğun bir kalabalık ve korkunç bir pasaport kuyruğu vardı.  Epeyce bekledikten sonra pasaport kontrolünden de geçtik ve saat 09:30’da THY ile Sao Paulo uçuşumuz başladı.  Yaklaşık 13,5 saat süren uçuş sonrasında yerel saatle 17:30’da Sao Paulo havalimanına indik (saat farkı 6 saat).  Bavullarımızı aldıktan sonra bekleyen otobüsümüze binerek otelimize geldik.

Lastik hava kontrolüİlk dikkatimizi çeken, turizm otobüslerinin ‘Marco Polo’ markalı oluşu, sadece önde kapısının bulunması, sürücü bölümü ile yolcu bölümünün camekan ve kapı ile birbirlerinden ayrılmış olması ve tekerleklere dışarıdan takılmış bir mekanizma bulunması (bu mekanizmanın lastik basınçlarını otomatik olarak kontrol edip gerektiğinde şişirdiğini öğrendik) oldu. Otelimiz şehir merkezinde, yüksek katlı bir bina idi.  Odamıza çıktığımızda hoş bir sürprizle karşılaştık; masada bir dilim pasta ve doğum günü tebrik kartı vardı.  Otel yönetiminin doğum günümü hatırlamış olması beni çok mutlu etti.  Odaya yerleştikten sonra bizim için hazırlanmış olan açık büfe akşam yemeğimizi yedik ve yorgunluktan bitkin vaziyette yattık.

Ibirapuera Parkında Anıt

13.10.2013 Pazar – SAO PAULO – RİO DE JANEİRO

Sao Paulo Belediye TiyatrosuKahvaltı sonra otelden çıkış yapıp otobüsümüze bindik ve şehir turuna başladık.  Brezilya Türkiye’nin yaklaşık 11 katı toprak büyüklüğü olan, 200 milyon nüfuslu bir ülke.  Konuşulan dil Portekizce.  Sao Paulo ülkenin eski başkenti ve yaklaşık 20 milyon nüfuslu.  Şehrin her tarafı gökdelenlerle dolu ancak bir o kadar da yeşillik ve parklar var; şehirde 60 adet park olduğu söylendi.  Zengin – fakir uçurumu çok fazla ve hemen göze çarpıyor, sokaklarda yaşayan bir sürü insan görüyorsunuz.  Buna karşılık kişi başına düşen helikopter sayısı da çok yüksekmiş.  Brezilya Reali’nin değeri hemen hemen TL’ye eşit, bu nedenle fiyatları yorumlamak çok kolay oluyor.  Toplumda siyah derililer, melezler ve beyazlar neredeyse eşit ağırlıkta.  Tur sırasında Valilik Sarayını, Bankalar Caddesini, Ipiranga Anıtını gördük, Botanik Parkında indik dolaştık.  Parklarda spor yapan, bisiklete binen insan sayısının çokluğu dikkatimizi çekti.

ChurrascariaTur sonrasında hemen şehrin çıkışındaki bir alışveriş merkezinde bulunan Super Grill isimli bir Churrascaria restoranında Brezilya stili et mutfağı ile tanışıp öğlen yemeğimizi yedik.  Oldukça büyük bir lokanta idi; çok zengin bir soğuk açık büfesi ve masalara servis edilen değişik etler vardı ancak etlerin çok yumuşak olduğunu söyleyemeyeceğim.  Yemek sonrası havalimanına geçip, yerel havayolu GOL’ün uçuşu ile saat 15:40’ta Rio De Janeiro’ya hareket ettik.  Uçuş yaklaşık 50 dakika sürdü.  Rio’nun iç hatlarda kullanılan havalimanı denize sıfır; inerken uçak sanki denize iniyormuş gibi bir hisse kapılıyor insan.

Copacabana Eşcinsel YürüyüşüOtelimiz Copacabana plajında, kordonda, 39 katlı bir bina, odamız 31. kattaydı ve güzel manzarası vardı.  Otelde odaların dağıtımını beklerken ikram edilen, Brezilya’ya özgü Caipirinha içkisi ile de tanışmış olduk (uçakta da Guarana suyu içmiştik).  Akşam kordonda dünya eşcinseller günü yürüyüşü vardı ve ortalık çok kalabalıktı.  Rehberimiz eşliğinde çevreyi dolaşmaya çıktık.  Bir ara yürüyüş kalabalığının biraz yakınına geldiğimizde, cep telefonu ile konuşmakta olan grubumuzdan bir bayanın cep telefonunu kapıp kaçtılar.  Neyse ki bayanın eşi atletik yapılı idi ve kapkaççının peşine düştü, bir yandan da ‘Polis’ diye bağırmaya başladı.  Kısa süre sonra kapkaççı kalabalıkta yakalandı ve telefon geri alındı.  Bu olay hepimizin tadını kaçırdı; otele döndük ve yürüyüşü otelin 4. ve 39. katlarındaki teraslardan izleyip yattık.

Copacabana'da otelimizden

14.10.2013 Pazartesi – RİO DA JANEİRO

Sabah saat 08:00’de şehir turuna çıktık.  Rio’nun nüfusu 6 milyon, çevresi ile birlikte 9 milyon imiş.  Öncelikle, kalabalığa kalmamak için doğruca meşhur İsa heykelinin bulunduğu Corcovado tepesine çıkan dişli mekanizmalı monoray tipi trenin kalkış istasyonuna gittik.  Yerel rehberimiz biletleri önceden temin ettiği için, beklemeden trene binip tepeye çıktık.  Tren yolda 2-3 istasyonda duruyor.  Corcovado tepesinin yüksekliği 700 metre imiş ve o yükseklikten şehrin manzarası çok güzel.  Değişik açılardan şehir manzarası seyredip fotoğraf çekmekten İsa heykeli ile pek ilgilenemedik desem yeridir.

Cocovado'dan manzara

Cocovado'dan manzara

Cocovado'dan manzara

Corcovado'nun önündeCorcovado’dan indikten sonra şehrin plajlar bölgesini dolaştık.  Sırası ile Sao Corado, Leblon, Ipanema, Copacobana plajlarını gördük.  İsmi geçen her plaj birkaç kilometre uzunluğunda ve kumsalın derinliği yaklaşık 150 metre.  Kumsallar parsellenmiş gibi, yaklaşık her yüz metrede bir, sıra numarası taşıyan tenteler var, bunlar insanlara şezlong, şemsiye kiralıyorlar ve duş hizmeti veriyorlar.  Akşam olunca bütün malzeme toparlanıp götürülüyor, plaj boş kalıyor ve temizleniyor.  Leblon ve Ipanema bölgesinin iç kısmında, denize dar bir boğazla bağlı bir lagün var.  Lagün’ün iç tarafında çok büyük bir hipodrom ve jokey kulübü mevcut.  Tur sırasında Maracana stadını, Kraliyet Sarayını, Güzel Sanatlar Müzesini, Milli Kütüphaneyi, Şehir Tiyatrosunu gördük.  Tur sonunda, yöneticisi Türk olan, ünlü H. Stern mücevher firmasının fabrikasını gezdik ve otelimiz civarındaki AVM’de vakit geçirip otele döndük.  Akşam yemek için, tavsiye üzerine, Lapa bölgesine gittik ancak gördüklerimizden mutlu olmayıp tekrar otel civarına döndük, sahildeki bir lokantada balık yedik (şarap dahil kişi başı 100,-Rb) ve otele dönüp yattık.

15.10.2013 Salı – RİO DE JANEİRO

Tekneden Cocovado

Sabah saat 08:45’te tura çıktık.  Otelden havalimanına doğru yol alarak Flamengo plajına geldik.  Burası oldukça kapalı bir körfez ve zamanında Rio’nun en popüler plajı imiş.  Sonra burayı marina yapmışlar.  Marinanın arkasında çok büyük ve yemyeşil bir park var.  Büyüklüğü 1,2 milyon m2 imiş.  Burası eskiden bir yerleşim bölgesi iken, çok büyük bir fırtınada yerle bir olmuş.  Bunun üzerine yerel yönetim buranın tekrar iskan edilmemesi kararını almış ve burayı park yapmışlar.  Marinadan bir tekneye binip Guanabara körfezinde gezintiye çıktık.  Rio’nun karşı kıyısında Niteroi isimli 380.000 nüfuslu bir şehir ve bu iki şehri birleştiren 14 km uzunluğunda bir köprü var (bu köprü uzunluğu itibariyle dünyada 3. veya 4. imiş).  Körfezde bakım için getirilmiş 2 adet petrol platformu vardı.  Petrol buralarda, deniz seviyesinden 11 km aşağıdan çıkartılıyormuş ve bu derinlikten petrol çıkartma teknolojisi sadece Brezilya’da varmış.  Ticari limanı gördük.  Askeri limanda Brezilya ordusuna ait bir uçak gemisi vardı.

Sugar Loaf kayalığı

Sugar Loaf'tan manzaraTekne gezintisi sonrasında otobüsümüz ile şehir merkezindeki tarihi pastane Confeitaria Colombo’ya geldik, çay ve pasta yedikten sonra merkezde biraz yürüyerek dolaştık.  Daha sonra Sugar Loaf tepesine çıkış için teleferik istasyonuna geldik.  Tepeye 2 etapta çıkılıyor; önce daha küçük bir tepeye çıkılıp orada aktarma yapılıyor sonra esas tepeye varılıyor.  Tepe 400 metre yüksekliğinde (Corcovado’dan oldukça az) ancak hemen kıyıda ve şehrin kenarında olduğundan manzarası çok daha iyi idi.  Tur sonrası otele dönüp biraz dinlendik ve sonra akşam yemeği için önerilen, Copacabana kordonundaki bir İtalyan lokantasına gittik ve yediklerimizden çok memnun kaldık.  Özellikle yediğim deniz mahsullü siyah risotto enfesti (şarap dahil kişi başı 100,-Rb).

Comment(9)

 1. Rio’ya gitme fırsatım olmadı fakat Sao Paulo’ya hayran kalmıştım. Sokakların renkliliği, insanların güler yüzlülüğü ve güzel planlanmış şehir sevdirdi kendisini.

  1. Sao Paulo, Parati, Rio ve Igasu’dan mürekkep bu seyahatimizin en zayıf halkası Sao Paulo olmuştu. Umarız gitme fırsatın olur, bizler karnaval döneminde gidecek kadar şanslıydık ve unutulmazdı.

 2. Çok güzel yazılar ve güzel bir bakış açısı…. Teşekkürler, birdaha yolunuz buralara düştüğünde aramanız yeterli; Artık Sao Paulo havalanında indiğinizde Şehir merkezine gitmek için Türkçe hizmet veren Servisimiz var… Brezilyadan Selamlar! Umut EKER

  1. Çok teşekkür ederiz. Özellikle yine bir karnaval dönemi gelip, bu sefer Salvador de Bahia’da karnavalı biraz koklamak istiyoruz.

  2. merhaba umut bey şu an arjantındeyım bana facebook uzerınden ulaşabılırmısınız rıca etem

    1. Merhaba, yogunluktan dolayı mesajlarınızı yenii gördüm, dilediğinizde bana 00 55 11 968101100 numaralı telefondan yada [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz, Selamlar…

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir