1. Home
  2. Mekanlar
  3. Brezilya
  4. Ankesörlü Telefon ve Parmak Arası Terlik; Brezilya – 3 – Rio de Janerio Gezi Notları

Ankesörlü Telefon ve Parmak Arası Terlik; Brezilya – 3 – Rio de Janerio Gezi Notları

7

16/02/2012

Angra dos Reis Yat Parkı, Rio Gezisi, Brezilya Gezisi NotlarıSabahın erken saatinde Paraty’deki oteli süratle terk edip Costa Verde firmasının 7:20 Rio otobüsüne biniyoruz, biletler kişi başı 55BRL. Eşim bavulları teslim ederken ben de otogardaki büfeden rastgele atıştırmalıklar alıyorum, tatlı olmadıklarını ancak umut ederek. 3 tane atıştırmalık ve iki kahve 7 real tutuyor, kahvelerimizi otobüse binmeden bitiriyoruz ancak pek uykumuzu açmıyor, yolculuğa uyuklayarak başlıyoruz. Angra dos Reis girişinde gözümü açtığımda pencereden yat otoparkını görmek şaşırtıyor, maşallah üç katlı ve sıra sıra.

Daha çok deniz kenarından giden yol Sao Paulo, Paraty arası kadar virajlı değil. Yolculuk yaklaşık beş saat sürüyor, aldığımız atıştırmalıklar tatlı değil, ikisi tavuklu diğeri jambon peynirli çıkıyor. Afiyetle yediğimiz bu “salgadinhos” genel adıyla anılan atıştırmalıklar hakkında daha sonra Brezilya yemeklerine ayırdığım bölümde değineceğim.

Rio de Janerio Otelimizin Saatlik Fiyat Çizelgesi, Rio Gezisi, Brezilya Gezisi NotlarıBiraz uyuyarak, biraz etrafı izleyerek ulaştığımız Rio’nun otobüs garajı okuduğumuz yazılarda da belirtildiği gibi buraya hiç yakışmamış. Çok huzurlu olmadığımızdan bir an evvel ayrılmak istiyoruz mekandan. Turist bilgi ofisi para bozdurma imkanının rio de Janerio otogarında yer almadığını söylüyor. Taksi ofisleri buraya gayet yakın olan otelimize taksimetre açmayı kabul etmiyor ve 35 real istiyorlar. Tahminen 15lik yol için pazarlıkla 25 real ödeyip otelimize ulaşıyoruz.

Rio de Janerio Gezi Notları; Konaklama

Rio de Janerio konaklamamızı yaptığımız Gallant Otel İzmir Çankaya’ya benzeyen bir mekanda, bitişiği oto tamircisi. Otelin içerisi de Basmane otelleri hissi veriyor. Resepsiyondaki fiyat tabelasında ki oda fiyatları bizi biraz daha tedirgin ediyor. Üç saat, altı saat ve gecelik kullanım için ilan edilmiş fiyatlar, Rio de Janerio gezi notları yazımızın en ilginç bilgisi de bu olsa gerek. Bizim için karnaval biletlerimizi almalarını rica etmiştim ancak o an aklımdan geçen son konuydu. Güzel görevli Barbara arka odadan gelip bize biletlerimizi teslim etti ve ücretsiz olarak bir üst gruba yükseltildiklerini müjdeledi. 11inci tribünden 9uncuya geçmişiz. Bu arada para bozma konusunda da uygun bir kur ile yardımcı oluyorlar.

Odanın giriş bölümü ufacık bir oda olarak ayrılmış. Küçük bir masa, iki sandalye, onların arkasında mini bar, üzerinde vitrin, vitrinin içerisinde kraker, çikolata, prezervatif, kayganlaştırıcı krem, masaj yağı ve benzeri var. Oda neredeyse elli metrekare, köşeye çapraz şekilde yatak yerleştirilmiş, üzerindeki tavan ise ayna ile kaplı. Odanın önemli bölümü tuvalet için ayrılmış, duş, jakuzi ve saunası var. Herşey son derece eski ancak balayında bile saunalı odada kalmamıştık. Bu havada kullanmayı hiç düşünmüyoruz. Duvar tipi klimayı açtığımızda tavandaki aynalar titriyor.

Rio de Janerio Gezi Notları; Corcovado

Corcovado, Rio Gezisi, Brezilya Gezisi NotlarıOteli terk edip Rio de Janerio yapılması gerekenler listemize başlıyoruz. Otobüs durağına gidip, hemen yanındaki büfede karnımızı salgadinhoslarla doldurup, guaranalarımızı içip, otelin söylediği otobüse biniyoruz, kişi başı 2,75. Otobüs şehir turu atarak meşhur İsa heykeline çıkan trenin kalkış istasyonuna götürüyor bizi. Lord’un kollarının altına yani Corcovado giriş ücreti kişibaşı 43 real. Bol pencereli elektrikli tren ormanın içerisinden tırmanırken şanssızlığımıza hava kapamaya başlıyor. Yukarıya vardığımızda kendimizi bulutun içerisinde buluyoruz, heykelin kafası bile görülmüyor.

Elbette bulut hareketli, heykel de şehir de bize kendilerini ara ara gösteriyorlar, bulutların arasından çok güzel coğrafyaya yerleşmiş Rio de Janerio’yu fotoğraflıyoruz. Bir turist için vazgeçilmezlerden biri olan bu durağa uğramadan havanın çok ve çok açık olduğuna emin olunmalı, ayrıca orman gezisinin son durağı olarak değerlendirmek de keyifli olabilir (ya da ilk durağı, çünkü güneş akşam heykelin arkasına geçiyor). Heykelin dibinde bir kilise de ihmal edilmemiş, küçücük olsa da. Bize havanın da yaptığı şaka nedeniyle çok da keyif vermiyor. Aşağı inerken bineceğimiz trenden inen Çin seyahati grubu ise keyifli sürprizi.

Corcovado'dan Manzara, Rio Gezisi, Brezilya Gezisi Notları

Rio de Janerio Gezi Notları; Sugar Loaf

Tekrar otobüse binip Botofago’ya gidiyoruz. Şehrin içindeki koylardan, kumsallardan biri. Biraz kapalı bir koy olduğu için yatların öncelikli tercihi. Çevrede kısa bir tur attıktan sonra tekrar otobüse binip Sugar Loaf tepesine tırmanmaya gidiyoruz. Bu sefer teleferik ile yapılacak Sugar Loaf tırmanışı için kişi başı 53 istiyorlar. Büyük mutlulukla ödüyor ve teleferik ile ilk kayaya çıkıyoruz. İki tane yan yana büyük kaya kütlesi var. Bunlardan ilkine karadan, ikincisine ise, ilk hattı dik kesecek doğrultuda diğer kayadan teleferik var. Teleferikler yaklaşık 30’ar kişilik kabinleri hiçbir ara destek olmadan taşıyor bu duraklar arasında. Özellikle ikinci bölümü, insanı ister istemez boşlukta hissettirip heyecanlandırıyor.

Sugar Loaf, Rio Gezisi, Brezilya Gezisi Notları

Sugar Loaf'ta Gün Batımı, Rio Gezisi, Brezilya Gezisi Notları

Her iki bölümde de kafe, oturup dinlenecek yerler, sergi, müze tarzı sunumlarla anlatımlar, hatta film gösterimi bile var. Elinizde keyifli bir de kitap varsa burada tüm günü bile geçirebilirsiniz. İsa heykelinden elbette çok daha aşağıdayız, o yüzden havanın kapaması muhteşem manzarayı pek engellemiyor. Sugar Loaf, Botafago ile Copacabana plajları arasından sırtınızı şehirden uzağa doğru uzatarak şehre bakıyormuşsunuz gibi uzanıyor ve şehrin üzerinde güneş batıyor. Bulutlar aralanıp gün batımının muhteşem manzarasını bize sunarken bizim de ağzımız kulaklarımıza varıyor. Kaçırılmaması gereken bir manzara. Bizce Rio de Janerio görülmesi gerekenler listesinin ilk sırasında Rio de Janerio olmalı, Sugar Loaf tepesinden.

Sugar Loaf'ta Güneş Batışı, Rio Gezisi, Brezilya Gezisi Notları

Sugar Loaf'ta Güneş Batışı Kızıllığı, Rio Gezisi, Brezilya Gezisi Notları

Rio de Janerio Gezi Notları; Copacabana

Sugar Loaf'ta Günü Batırmak, Rio Gezisi, Brezilya Gezisi Notları

Aşağıya inince bir taksiye atlayıp Copacabana Palace önüne gidiyoruz (12real). Çevrede biraz yürüyüş yapıp yemek yiyecek çok güzel restoranlar buluyoruz fakat sahile yakın olmak istediğimizden plajın dibindeki büfelerin birinde biralarımıza patates ve balık kızartması eşlik ettiriyoruz (54real), yemek şahane değil ama sahilde olmak keyifli. Malum, İzmir kordonda eskiden olan dalgalı kaldırımın orijinali burada, tek kopyası da İzmir’deydi. Artık sadece burada. Biraz daha yürüyüş yapıyoruz, mutlaka pazarlık yapılması gereken sokak satıcılarından ufak alışverişler yapıyoruz. Sahildeki büfelerden birinin önünde fazlaca insan toplanmış olması dikkatimizi çekiyor.

Sugar Loaf’ta sohbet ettiğimiz, Couch Surfing kullanarak Brezilya tatilini yapmakta olan Türk gezginin bahsettiği Couch Surfing buluşmasının bu olduğunu anlıyoruz. Zaten dolaşırken ara ara içecek molası verip Caipirinha içiyoruz, burada da bira ile devam edip Türk arkadaşımızın ev sahipleri ile tanışıyoruz. Enerjimiz bitiğinde, biraz da “çok tehlikeli” masalının etkisi ile taksi, metro ve tekrar taksi üçlüsüyle dönüyoruz otelimize, yürümemek için.

Copacabana Plajında Akşam, Rio Gezisi, Brezilya Gezisi Notları

Rio de Janerio Gezi Notları; Ipanema Plajı

17/02/2012

Önceki akşam sohbet ettiğimiz Rio’lular, Copacabana’nın geceleri, Ipanema’nın gündüzleri daha keyifli olduğunu söylemişlerdi. Biz de sabah mayolarımızı kuşanıp metro ile Ipanema plajının yolunu tutuyoruz. Metronun hali enteresan, hem sahil kıyafetli insanlar, hem iş kıyafetli insanlar var. Parmak arası terlikler ve makosen ayakkabılar. Tahminen okulu eken bir genç üzerindeki gömleği çantasından çıkardığı t-shirt ile değiştirdi, içine giydiği şort mayoya geçti, ayakkabı da çantadaki parmak arası ile görev değiştirdi. Evinizden metro ile dünyanın en meşhur plajlarından ikisine ulaşılan bir şehirde yaşamak istemez misiniz?

Ipanema Sahilinde, Rio Gezisi, Brezilya Gezisi Notları

Metro çıkışında büfe gibi bir yerde karnımızı doyurup sahile indik. Gerek okuduğumuz gezi yazıları gerekse karşılaştığımız insanlar suyun çok soğuk olduğundan bahsediyorlardı. Kalkan’dan bile soğuk diyorlardı. Bence anlatıldığı kadar soğuk değil ama sıcak olmadığı da kesin. Bu suyun en büyük faydası sahile serinlik vermesi. Şehrin iç kısımlarında deli gibi terliyorduk, burası kesinlikle çok rahat. Doğal olarak insanlar tüm günlerini kiraladıkları şemsiyenin altındaki sandalyelerde geçiriyorlar.

Ipanema Sahilinden, Rio Gezisi, Brezilya Gezisi NotlarıTüm bayanlar yokini olarak adlandırdığım mayolarla geziyor. Bayanların hepsi güzel değil, hatta bazıları size oturduğunuz yeri değiştirtecek kadar güzellikten uzak. Brezilyalı bayanlar genel olarak son derece çekici ve güzel, ama genel ortalama plajın en azından bizim bulunduğumuz bölgesine yansımıyor. 3,5 kilometre uzunluğundaki plaj bölgelere ayrılıyor ve numaralanmış; 7’den 12’ye kadar (ilk 6sı Copacabana’da). Mesela 8’e daha çok eşcinseller, 9’a ise ünlüler, güzel erkek ve kadınlar daha çok rağbet ediyormuş. Biz metro istasyonuna yakın 7 ve 8 arasında yer alıyoruz ama bir eşcinsel yoğunluğu görmüyoruz.

Ipanema Sahilinde Yüzme, Rio Gezisi, Brezilya Gezisi Notları

Süratle yükselen dağların çevrelediği şehirde deniz de süratle derinleşiyor doğal olarak. Bu da kıyıya vuran kocaman dalgalar anlamına geliyor. Güvenli şekilde denize girebilmek için önemli evrakları yanımıza alabileceğimiz su geçirmez kılıf almıştık, dalgaları görünce teker teker girmeye karar verdik. Hayatımızda gördüğümüz en kuvvetli dalgalar. Eğer dizinize kadar suya girdiyseniz dalga çekilirken bile durmakta ciddi zorlanıyorsunuz. Denize giren insanlar pek yüzmüyor zaten, dalgalarla oynuyorlar. Ben de öyle yapıyorum. Dalıyorum, çıkıyorum, üzerlerinden atlıyorum, üzerlerine yatıp body-surf yapıyorum (bu biraz tehlikeli, dalga sizi karaya vururken çok kontrollü olamıyorsunuz).

Ipanema Sahilinde Kaza, Rio Gezisi, Brezilya Gezisi NotlarıKıyıya vurup tekrar beğendiğim dalgalara saldırdığım sırada gelmekte olan gerçekten iri dalga gözüme çarpıyor. Karıma seslenip uyarıyorum ve dalganın göbeğine atlayıp arka tarafına geçebilmek için pozisyon alıyorum. Kıyıya döndüğümde eşimin uyarımı anlamamış olduğunu, hatta bunu fotoğraf çek mesajı olarak aldığını anlıyorum. Çantayı açıp içindeki fotoğraf makinesini çıkardığı için sadece yerdeki havlumuz değil çantanın içerisindeki yedek kıyafetlerimiz de dahil her şey kum ve su içerisinde. Nasıl olduysa fotoğraf makinesi de. Yapacak bir şey yok. Bir süre daha denizin keyfini sürdükten sonra tekrar metro ile otelimize dönüyoruz, ıslak ıslak. Hiç kimse bizi yadırgamış gibi durmuyor.

Rio de Janerio Gezi Notları; Santa Teresa

Üst baş değişimi sonrası metro ile Cinelandia durağına gittik. Hemen Rio de Janerio tiyatro binasının yanına gittik. Akşam Rio Karnavalı başlayacak ve tiyatro önündeki meydanda konser için sahne kurulmuş. Müzik yayını var ve insanlar melodiye teslim ediyorlar kendilerini. Santa Teresa tarafına doğru yönleniyoruz. Tarihi tramvay hattını kullanmak istiyoruz ama kapalı, yürüyerek devam ediyoruz, Lapa dolayında üzerinden tramvayın geçmesi gereken su kemeri görünümlü yapının ayakları altında partiler ufak ufak başlamış. Biz meşhur Santa Teresa merdivenlerin peşinde pek yüz vermiyoruz partiye.

Santa Teresa Merdivenleri, Rio Gezisi, Brezilya Gezisi NotlarıAra sokaklardan dolaşmak, sürekli güvenlik uyarıları yapılan şehirde huzursuzluk vermeli ama biz çok keyifli ve huzurluyuz. Seramik ve fayanslarla kaplı merdivenlerin çevresinde genelde sanatçılar tarafından stüdyo olarak kullanılan dükkanlar var. Geceleri uzak durun denecek semtler. Merdivenin ilk basamağındaki Türk izleri hemen dikkat çekiyor, yükselen bölümlerde de buluyoruz bazı Türk izlerini ancak bulamadığımız çok vardır kesin. Üçer beşer kişilik gruplar halinde gençler merdivenlere oturmuş ve partiye başlamışlar, hemen herkesin elinde koni şeklinde sarılmış, ağır koku yayan sigaralar var. Herkes çok mutlu.

Merdivenlerin başlangıcındaki seyyar satıcıdan caipirinha alıp devam ediyoruz, bu içki her geçen gün daha bir lezzetleniyor. Taksi ile Praça’ya geçiyoruz (15BRL). Tarihi binalarla dolu meydan limana yakın. Binaların aralarındaki dar sokaklar barlarla dolu, sokaklar da masa dolu elbette. Biraz turlayıp tiyatronun oraya geçmeye kalktığımızda yolun trafiğe kapatılmış olduğunu görüyoruz. Rio Karnavalı başlıyor ve ben bununla ilgili anılarımızı başka bir başlıkta toplayacağım.

Praça Bölgesi, Rio Gezisi, Brezilya Gezisi Notları

Rio de Janerio Gezi Notları; Jardim Botanica

18/02/2012

Günün ilk işi olarak bu gece kalacak bir yer ayarlıyorum, bavullarımızı alıp Hotel Puma’ya geçiyoruz, odabaşı gecelik 150real. Otobüs garı ile liman arasında trafik keşmekeşinin ortasındaki otele bavullarımızı bırakıp otobüsle Copacabana plajına iniyoruz. Bir büfede karnımızı doyuruyoruz leziz atıştırmalıklarla. Sahile indiğimizde bizi hiç bitmeyen partilerden biri karşılıyor. Güneşin altında enerjimizi çok kaybetme niyetinde değiliz.

Bir taksi ile Jardim Botanica’ya gidiyoruz. Zaten güne ortasından başladığımız için buraya varışımız da akşamüzeri oluyor. Çok büyük ve çok şık bir botanik bahçesi; Japon bölümü, güller bahçesi, amazon bölümü gibi bölgelere ayrılmış ama en önemli kabul edilen bölüm giriş kapısından başlayarak sağlı sollu dizilmiş “Royal Palms”, 134 dev palmiye ağacı. Biz daha çok gölgelerdeki, gölet karşılarındaki banklarda dinlene dinlene düşük tempoda geziyoruz parkı.

Rio de Janerio Botanik Bahçesi, Rio Gezisi, Brezilya Gezisi Notları

Rio de Janerio Botanik Bahçesinde, Rio Gezisi, Brezilya Gezisi NotlarıParktan otobüsle ayrıldık. Copacabana’ya gidecektik fakat Leblon’da kalabalığı görünce indik. Botanik bahçesinin de içerisinde bulunduğu bölge şehrin en lüks bölgesi. Leblon da en pahalı barların yer aldığı, en şık giyimli insanların dolaştığı yerler. Biz burada tekrar karnavalın kucağına bırakıyoruz kendimizi. Akşam meşhur Churrascario (Şuhaşkarya) yemeği tecrübesi için partiye yemek molası veriyoruz, Copacabana’da. Oradan da taksi ile karnavalın geçit törenine katılmak üzere Sambadrome yakınlarındaki Centro durağına geçiyoruz. Detaylı anlatacağım karnaval tecrübesi sonrası otelimize dönüp yol gürültüsü arasında uyuklamaya çalışıyoruz. Ertesi sabah güzeller güzeli Rio’dan ayrılıyoruz.

Bu çılgın şehre tekrar gelme ve daha uzun süre geçirme fırsatını yakalarız inşallah. Kapılarının önüne bile gitmediğimiz birçok önemli müzesi de var Rio de Janerio’nun gezilmeyi bekleyen. Tijuca yağmur ormanlarını gezmek, Barra de Tijuca sahilinde sörf yapanları izlemek, belki bir de ders almak, sahillerinde daha çok vakit geçirmek için tekrar gelmeliyiz Rio’ya. Favela denilen gecekondu mahallerine düzenlenen turlar da çok popüler ve gelişmiş ülkelerden gelenlerin çok ilgisini çekiyor. Biz “bildiğimizi tenekeli mahalle” yaklaşımı ile bulaşmıyoruz bu turlara. Belki bir daha ki gelişte Rocinha mahallesinin yokuşlarında bir motosikletin arka koltuğunda oluruz. Rio de Janerio gezi notları adında ikinci bir yazı hazırlatacak çok şey var yetişemediğimiz.

Mart 2012

Comment(7)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir