1. Home
  2. Mekanlar
  3. Cezayir
  4. Cezayir Gezilecek Yerler – Cezayir Notları 1

Cezayir Gezilecek Yerler – Cezayir Notları 1

2

Cezayir gezilecek yerler listesi için ilk önereceğim yer, Grande Poste’e gidip, yürüyüşe oradan başlamanız ve Casbah denilen yere doğru inmeniz. Bembeyaz Fransız ve Arap mimarilerinin birbiriyle iç içe geçtiği sokaklarda yürümek, balkonlarda asılı çamaşır ve çanak antenlerin, bu güzel ve tarihi dokuyla oluşturduğu tezat karşısında biraz üzülmek, temizlenmediği için etkileyiciliği azalmış binalara, biraz hava kararınca tekrar göz atıp heybetini fark etmek için en uygun yer Grand Post Office ve Casbah arası.

Bu arada ayrıca belirteyim, Cezayir gezilecek yerler notlarımız, Cezayir ülkesinin Cezayir şehrine dair. Cezayir rehberi gibi bir yazı düzenleyip genel izlenimlerimi ayrıca paylaşacağım.

Grande Poste, 1910 yılında yapılmış bir postane binası. Halen işlevsel. Grande Poste’dan yüzünüzü sola çevirdiğinizde, etkileyici bir başka bina olan Albatros Hotel binasını görebiliyorsunuz. Grande Poste’un yanından içeri doğru yürümeye başladığınızda, Riadh El Feth’i ve Keçiova Camiisini (Casbah’da) görebilirsiniz. Yol boyunca da Emir Abdelkader heykelinin oralarda bulunan Milk Bar isimli cafe’de Thé à la menthe (Naneli Çay) içebilir, Casbah’daki Keçi Camiisine kadar yürüyebilirsiniz.

Fransız - Arap Mimarisi, Cezayir Gezilecek Yerler

Grande Poste’un yanındaki sokak ve köşede görülen bina ve çatısı, tam bir Fransız-Arap-Osmanlı kırması yoz bir mimarinin şaşırtıcı biçimde güzel bir örneği.

Saat Kuleli Bina, Cezayir Gezilecek Yerler

Bu saat kuleli bina (Riyad El Fetih olduğunu tahmin ettiğim binadır bu), yine Grande Poste- Casbah rotasında görülmesi gereken ilginç binalardan biri.

Pakistan Büyükelçiliği, Cezayir Gezilecek Yerler

Pakistan büyükelçiliğinin bulunduğu bina, yine Casbah bölgesine yürürken karşımıza çıkan ilginç ve güzel yapılardan biri oldu.

Casbah Bölgesinde Gece, Cezayir Gezilecek Yerler

Akşam olup da, ortalık ışıklarla şenlenmeye başladığında, bence ilginç ve güzel manzara ile Ortadoğu-Afrika halkının trafikle mücadelesi arasında karışık bir görsellik ortaya çıkabiliyor. Bu bölgede, El-Kebir Camii’de görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.

Notre Damme D’Afrique – Afrika’nın Hanımı; Cezayir Gezilecek Yerler

Sade mimarisi, belki de en başta aklınıza gelebilecek heybetli yapı hayallerine son veriyor. Bununla birlikte, hele hele daha önce benim gibi ‘Notre Damme De Paris’ kilisesini gezdiyseniz, burada da bir Notre Damme kilisesi var madem, mutlaka gezmeliyim diyorsunuz. Hatta dünyada başka Notre Damme kiliseleri varsa, onları da görürüm, böylece bir ‘Notre Damme’ kiliselerinden oluşan bir anı koleksiyonum olur diye düşünebilirsiniz. Mutlaka görülmeli. Sadece içindeki mesajlar için dahi görülmeli… Gidiş geliş esnasında yediğimiz kazığı ve kilise hakkındaki görüşlerimi Notre Damme D’Afrique başlığı ile ayrıca paylaşacağım

Jardin D’essai du Hama – Hama’nın Deneme Bahçesi; Cezayir Gezilecek Yerler

Jardin D’essai du Hama, Cezayir Gezilecek Yerler

Dünyanın güzel ve önemli şehirlerindeki kent bahçelerinin önemi ve şehirde nefes alacak alanların şehre kattığı güzellik açısından ne kadar gerekli olduğunu gözler önüne seren çok güzel bir park. Gezi Parkı’na ille de beton dikeceğiz diyen zihniyeti utandırır mı bilmem, ama gelip görenlerin mutlaka çok beğeneceği, hatta İstanbul’un yeşil alan fakirliğini düşündürtüp içlerini cızlatacağı bir yer burası. Cezayir Gezilecek Yerler çok uzatmamak adına Jardin D’essai du Hama hakkında notlarımı ayrıca paylaşacağım.

Cezayir Şehri Alışveriş Merkezleri: Bab Ezzouar ve Ardis isimli iki alışveriş merkezini deneyebilirsiniz. Taksi çok ucuz olduğundan, tercih edilebilir. Taksiciye ‘Centre Commercielle (Sentır Kommörsiyel)’ derseniz Bab Ezzouar’a, Ardis derseniz de Ardis’e gidersiniz.

Comment(2)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir