1. Home
  2. Mekanlar
  3. Madagaskar
  4. Pangalanes Gölleri; Madagaskar Gezisi Notları 5

Pangalanes Gölleri; Madagaskar Gezisi Notları 5

1

Pangalanes göllerine, kanalına gideceğimiz güne çok erken başlamamız gerekti. Sainte Marie adasından ayrılan teknemizin kalkış saati 2:45 olarak verilmişti, neyse ki teknede biraz uyuklayabildik. Mahambo’ya vardığımızda ne yazık ki şoförümüz ortalarda yoktu. Bu kadar erken saatte gelmemizi beklemiyormuş, Tamatave’ye gitmiş. Dönüşünü birkaç saat beklemek durumunda kaldık.

14/9/2016

Madagaskar’da balayı tadında günlerin sonunda döndük, neyse ki yanaşılan koydaki tesis son derece güzel. Tamatave hakkında ayrıca yazacağım ve buradan da bahsedeceğim. Biz 6 gibi anakaraya ulaştık, şoförümüz Lantu 10 gibi geldi (önceki gece kendisine attığımız mesaj ulaşmamış), uzunca yola koyulduk. Öğle yemeği molası dışında mola vermeden saat 4 gibi Manambato yol ayrımına ulaştık.

Manambato, Pangalanes

Neden Pangalanes?

Madagaskar’ın en özel bölgelerinden biri Pangalanes gölleri ve Pangalanes kanalıdır. Kanal daha uzun rotada yer alsa da genel olarak dikkat çeken bölüm, kanalın Ambila Lemaitso ve Tamatave arasında kalan birçok büyük gölü birleştirdiği kısımdır. Kanalın tamamı ise 645 kilometrelik uzunluğa sahip. Fransız sömürgesi olunan dönemde yapılmış, 1896-1904 yılları arasında. Okyanusa paralel bu kanal kargo taşımacılığına hizmet vermek için inşa aşamasında, lakin okyanus dalgalarında kıyıdan gidiş dahi sıkıntı.

Göller olağanüstü güzellikte ve beyaz kumlu sahillere sahipler. Kara tarafında ise pek yapılanma yok, ancak yer yer birkaç bungalov görülebiliyor, bu manzarayı daha da eşsiz kılıyor. Biraz kafa dinlemek, biraz doğayla kucaklaşmak için nefis ve az keşfedilmiş bir bölge Pangalanes. Çoğu tesisin karadan erişimi yok ve konuklarına yakın keyifli yürüyüş parkurları sunuyorlar. Bu yürüyüşler Aye Aye, 7 farklı çeşit lemur, çeşitli sürüngenler, endemik bitkiler ve bir sürü farklı çeşit kuş görmenize olanak sağlıyor, sonunda da dilerseniz okyanus sahiline çıkar.

Manambato yolunda offroad, Pangalanes

Pangalanes göllerine nasıl gidilir?

Pangalanes konaklamanızı yapacağınız tesise ulaşım, aslında bu tecrübenin önemli bir parçası. Ziyaret etmeniz gereken yerlerdeki tesislerin karadan ulaşımları yok. Kanallarda çalışan ince uzun teknelerle ulaşımı sağlamalısınız. Bir tur grubunu taşıyan bir tekneye denk gelirseniz ne güzel, aksi takdirde teken maliyetini sizin karşılamanız gerekir ki bu da pek ucuz değil.

Tekneye binmek için birkaç alternatifiniz var. Tamatave’den kalkan kargo tekneleri en uygun fiyatlı yol. Ancak bir yolcu düzeneği yokmuş okuduğumuza göre, kargoların arasında gidiyorsunuz, ayrıca sabah Tamatave’de başlayan yolculuk Andronokoditra’da ancak akşam bitiyormuş. Kendinizi belgeselin içerisinde hissedersiniz diye yazmıştı rehber kitabımız.

Ambila Lemaitso ve Manambato tekneye biniş için diğer ce daha yakın seçenekler. Biz en kısa süreli göl yolculuğu gerektirecek olan Manambato’yu tercih ettik.

Off-Road Heyecanı; Pangalanes

Ana yoldan Manambato’ya ulaşmak için 7 kilometrelik bir yolu aşmak gerekiyor. Saptığınız anda asfalt sona eriyor ve toprak yol da düzgün değil. Biz gittiğimizde yağmur sonrasına denk geldiğimiz için ilave olarak çamurdu. Şoförümüz Lantu, bu yola uygun olarak kiraladığımız aracı 4*4 kullanıma alıp maharetini sergilemeye başladı.

Tüm Madagaskar seyahatinin belki de en güzel 45 dakikasında 7 kilometrelik yolu kat ettik. Yer yer çamurda aracın yol tutuşunu kaybettiğini yan koltukta oturan ben bile hissedebiliyordum. İnişli çıkışlı, yer yer sadece araç lastiklerine yer olan ahşap köprü geçişli heyecanlı bir yolculuktu. Arada yoldan çıksak, ya da lastiğimiz patlasa ne olur diye düşünmeden edemedim, yol boyu tek tük birkaç ev vardı sadece.

Ony Hotel; Pangalanes

Saat 5 gibi Manambato’ya vardık. Güzel kumsalda yan yana dizilmiş birkaç tesis var. Gün batımı yaklaştığından sefere hazır pek tekne de yoktu. Kıyıdaki tek uygun tekne, Pangalanes konaklaması için seçtiğimiz doğa oteli Ony Hotel’e erişim için 170000 ariary (yaklaşık 170TL, 50€) istedi. Biz de daha önceden gidiş dönüş için 200000 isteyen (ancak 150000 alan) otelimizi aradık. Otelin teknesi bizi almaya 6 gibi gelebildi. Yaklaşık bir saatlik yolculuk sonrası otele vardık.

Ony Hotel, Pangalanes

İlk önce bungalovumuza girdik, 2 odalı kocaman bir bungalov, iki çift kişilik, bir tek kişilik yatak var. Odalarda priz miktarı az, bizim bungalovda bunlardan bazıları da çalışmıyordu. Göl manzaralı güzel bir verandası var bungalovun. Odada kısa süre geçirip bungalovun tam arkasında kalan restorana geçtik. Restoran da başka bir göle bakıyor.

Otelde bizdim dışımızda bir konuk vardı. Alman bir amca, kendisine uzun bir Madagaskar tatili planlamış. Birkaç gün de Pangalanes göllerine ayırmış ama burayı o kadar sevmiş ki süreyi uzatmış. Madagaskar yemekleri arasında en iyi karides ödülünü verdiğimiz akşam yemeği sonrası otel işletmecisi Lac ile de biraz sohbet etme çabasına giriştik ancak kısıtlı İngilizcesi nedeniyle sohbet çok uzayamadı. Geceyi verandamızda bira içerek tamamladık.

15/09/2016

Kişisel bir sebeple ani bir plan değişikliği yapmak durumunda kaldık ve sabah kalkar kalkmaz mekandan ayrıldık. Bizi tekne ile Manambato’ya bıraktılar. Şoförümüzü bulup tekrar çok keyif aldığım off road tecrübesiyle ayrıldık Pangalanes’den. Mekanın daha çok keyfini çıkarabilmeyi, Aye Aye görmeye gidebilmeyi, bu özel coğrafyada gündüz keyifle gezebilmeyi dilerdim. Darısı sizin başınıza.

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir