1. Home
 2. Mekanlar
 3. Madagaskar
 4. Andasibe
 5. Madagaskar Gezi Planı; Madagaskar Gezisi Notları 1

Madagaskar Gezi Planı; Madagaskar Gezisi Notları 1

14

Üzerinde en çok çalışma yapmamız gereken gezi planlarından biri oldu Madagaskar gezi planı. Uçak biletlerini seyahatten çok önce almıştık, ülke hakkında da hemen hiç fikrimiz yoktu. Seyahat tarihi yaklaşınca “Madagaskar’da neler yapsak” sorusuna cevap aramaya başladık ve Madagaskar gezi planı yapmayı zorlaştıran detayları öğrenmeye başladık.

Madagaskar Turları; Madagaskar Gezi Planı

İlk adım olarak tur firmalarının genel olarak nerelere götürdüklerini inceledik. Çoğunlukla ülkenin iç kesimlerinde dolaştırıyordu turlar. Milli parkları ziyaret ettiriyorlardı. Madagaskar’da Lemur görmek istiyorduk elbette ama yeryüzündeki hayvan türlerinin %5’inin sadece bu ada ülkesinde yer aldığını bilmiyorduk. Başka bir istatistik daha vereyim, bu ada ülkesinde yer alan hayvan türlerinin %70’i, bitkilerin ise %90’ı başka hiçbir yerde yok.

Madagaskar biletlerini almaya karar verdiğimizde birincil önceliğimiz tropik plajlardı. Onuncu evlilik yıldönümümüzü kutlayacaktık. İnternetten Eylül ayında gidilecek en güzel yerleri araştırdık, beyaz kumlar olsun dedik, öne çıkan seçenekler Madagaskar, Mauritius ve Hawaii oldu. Hawaii çok uzak gelmiş, Mauritius’da da beyaz kumlar dışında pek bir şey yok gibi gelmişti, Madagaskar’ı seçmiştik. Tropik sahiller ‘olmazsa olmaz’ olunca biraz da o konuda araştırma yapıp en güzel adaları belirleyip bir Madagaskar gezilecek yerler listesi oluşturduk.

Sürücümüz, aracımız ve biz, Madagaskar Gezi Planı, Madagaskar Gezisi Notları

Madagaskar Gezilecek Yerler; Madagaskar Gezi Planı

 1. Nosy Be adası; balina izleme, resiflerde şnorkel, adalara tekne turu, Lokobe Nature Special Reserve, Nosy Iranja
 2. İle Sainte Marie (Nosy Boraha) adası; balina izleme, kumsal, şnorkel, korsan tarihi, doğa yürüyüşü
 3. Andasibe-Mantadia National Park; hayvanlarla yürüyüş, en iri lemur türü, gece yürüyüşü
 4. Ranomafana National Park; yağmur ormanı
 5. Isalo National Park; vadi şeklinde kayalık park
 6. Ifaty, Toliara; dünyanın en büyük 3. resifi, kumsal, Reniala Nature Reserve, Baobab ağaçları
 7. Avenue of the Baobabs,
 8. Tsiribihina nehir turu
 9. Tsingy de Bemaraha; kaya ormanı, Unesco Dünya Mirası

Liste oluşunca da elimizdeki 10 günlük sürede hangilerini ziyaret edebiliriz, oralara nasıl gideriz diye araştırmalara giriştik ve asıl sürprizlerle bu aşamada karşılaştık.

Yoksulluk; Madagaskar Gezi Planı

Dünyanın en yoksul, en az gelişmiş ülkelerinden biriymiş meğerse Madagaskar. Açlık sınırı kabul edilen günde 2 dolardan az gelire sahip nüfus %92 oranındaymış. Elbette bu yoksulluk sadece şahıslarda değil, ülke genel olarak pek kalkınmamış. Elbette turistleri çok mutlu edecek otel ve restoranlar var ancak ülkenin altyapısı problemli. Bu da Madagaskar gezi planı yaparken ulaşım konusunda kendisini hemen ve baskın şekilde göstermişti.

Öncelikle Nosy Be ya da İle Sainte Marie adalarında Madagaskar’da balayı günleri için uçak bileti baktık. Ülke içindeki uçuşlar, hemen her yere yaklaşık olarak kişi başı tek gidiş 250 euro. Yani Nosy Be adasına gidiş dönüş 2 kişi 1000 euro. İzmir’den Madagaskar’a olan uzun yolculuk için 2 kişi 1100 euro bilet parası vermişken, 1 saatlik iç hat uçuşu için böyle bir fiyat ödemek hiç akıl karı değildi.

Unesco dünya mirası listesinde yer alan Tsingy de Bemaraha’ya ulaşmak için benzer bir uçak bileti almak da yetmiyordu. Havalimanı milli parka çok uzak ve yollar çok yetersiz olduğu için üzerine bir gün daha karayolu yolculuğu gerekiyordu. Biz de kendimize daha rahat ulaşılır noktaları seçerek, kiralık sürücülü araç ile gerçekleştireceğimiz aşağıdaki planı çıkardık. (Madagaskar’da ulaşım konusunda ayrıca yazacağım)

Madagaskar Gezi Planı, Madagaskar Gezisi Notları

Madagaskar Gezi Planı

07 Eylül 2016 Çarşamba

İzmir’den 20:05 uçağı ile İstanbul’a gidiş.

08 Eylül 2016 Perşembe

İstanbul’dan 01:25’de hareket, Antannarivo’ya 14:15’de varış Madagaskar vizesi alımı, şoför ile buluşma ve Andasibe’ye gidiş, konaklama Feon’ny Ala otel (23€).

09 Eylül 2016 Cuma

Andasibe – Mantadia milli parkında gezi, Lemur’larla tanışma, konaklama Feon’ny Ala otel.

10 Eylül 2016 Cumartesi

Tamatave dahilindeki Mahambo’ya yolculuk, La Piregue otelde konaklama (35€).

11 Eylül 2016 Pazar

El Condor teknesi ile Sainte Marie adasına geçiş (kişi başı 29€), La Crique otelin misafiriyiz, Madagaskar’da balayı.

12 Eylül 2016 Pazartesi

La Crique otelin misafiriyiz, Madagaskar’da balayı.

13 Eylül 2016 Salı

La Crique otelin misafiriyiz, Madagaskar’da balayı.

14 Eylül 2016 Çarşamba

El Condor teknesi ile Mahambo’ya dönüş (kişi başı 29€), araba ile Manambato’ya geçiş, tekne ile Pangalanes göllerine ulaşım, Ony Hotel’in misafiriyiz.

15 Eylül 2016 Perşembe

Doğa oteli keyfi, Ony Hotel’in misafiriyiz, Pangalanes gölleri.

16 Eylül 2016 Cuma

Tekne ile Mahambo’ya dönüş, araç ile Antananarivo’ya geçiş, konaklama Le Lotus Bleu (34€)

17 Eylül 2016 Cumartesi

Antananarivo gezisi sonrası 16:00 uçuşu ile memlekete dönüş

Aracı Go Travel şirketinden kiraladık, Hyundai Terracan 4*4 araç, sürücü ve sürücünün tüm masrafları günlük 40€’dan 360€ tuttu. Benzini kendimiz ödedik (toplam 116€’luk yakıt kullandık).

Comment(14)

  1. ne yazık ki yok
   Oralarda birşeyler yapmak için Fransızca bilmek gerektiğini belirtebilirim ancak.

 1. merhaba
  05 mayıs 19 mayıs arasında madagaskar gezisi düzenledik , sizden bir konuda yardım rica ediyorum , araç kiralama konusunu nasıl organize ettiniz bir firma ismi telefonu maili varmıdır ? bizde araç ile nosy be ye gitmek istiyoruz sizden bir öneri olurmu nelere dikkat edelim nasıl bir yol izleyelim . Bu gezi notlarınız bizi çok etkiledi ve bilgilendirdi gitme konusunda cesaretlendik teşekkür ederiz. konmular ile ilgili dönüş yaparsanız çok mutlu olurum .

  1. Selamlar Olcay bey,
   Bizim şu güne kadar gittiğimiz en zorlu güzergah oldu Madagaskar, bunu da yazılarımızda belirtmeye çalıştık, ancak çok güzel yerler ve çok özel bir doğa ile kucaklaştık.
   Şoförlü araç kiralama için GO TRAVEL MADAGASCAR go.travel(at)blueline.mg ile çalıştık, memnun kaldık, hem uygun fiyat verdiler, hem de güzel hizmet aldık, sürücümüz düzgün ingilizce biliyordu.
   Nosy Be’ye bence arabayla gitmeyin (bunu araç kiralama firmasına da sormanızı öneririm), benim şahsi tahminim 3 günde ulaşabileceğiniz, ki ülkenin o bölümü öncelikli görülmesi gereken yerlerden de değil (Unesco dünya mirası bölgeler ülkenin kuzeyinde değil, güneyinde).
   Nosy Be’ye Tana’dan uçak ise hayli fiyatlı, başkente uçmak yerine Nosy Be’ye direk uçmak daha uygun olabilir.
   5 gidiş, 19 dönüş biletleriniz Antannanarivo varış ve dönüş şeklinde mi?

 2. Tekrar merhaba evet 4akşam biniyoruz 19 da istanbuldayız, Turk büyükelçiliğinden yardım istedik sagolsunlar oradan bir firma yönlendirdiler. madablue isimli bir acentadan organizasyonu yaptık sagolsun orada calısan Nigar hanım yardımcı oluyor.
  İlginize teşekkür ederim.

 3. tekrar merhaba
  geçen yıl sayenizde öğrendiğimiz madagascarı ve nosy be yi unutamadık , bu sene tekrar mayıs ayında gidiyoruz bağımlılık yaptı . geçen yıl balık turuna çıktık kılıçbalığı yakaladık. anlattıklarınızın fazlası var eksiği yok tekrar teşekkürler..

 4. Merhabalar…Madagascar a gelmek isdeyen olursa yardimci olabilir…Turk asilli biriyim Madagascar da yasiyorum. Bilgi ve yardima ihtiyaci olanlara yardimci olabilirim…

 5. Bir ustdeki numarayi arkadas yanliklikla koymus. Lutfen o arkadasin kendisi ile gorusun Madagascar a gelmek isdiyosaniz veya Madagascar hakkinda bilgi almak isdiyosaniz. What’s up +261343210775 Huseyin.

 6. Sayın Admin,Öncelikle yazılarınızı satır,satır okuduğumu belirtip size çok teşekkür ederek konuya girmek istiyorum…Ben ve eşim 02/05/2019 ve 23/05/2019 tarihleri arasında olmak üzere,21 geceleme şeklinde Madagaskar’a gidiyoruz..İlk beş gece için,Antananarivo’da bir otele rezervasyonumuzu yaptırdık,geri kalan günler için otelden ayrılıp,çeşitli merkezlerde konaklayarak gezimizi tamamlama düşüncesindeyiz..Bu konuda bize ileteceğiniz bilgi veya tavsiyeleriniz olursa memnun oluruz..Sizinde bahsettiğiniz gibi,iç hatlarındaki uçuş fiyatlarının yüksek olması nedeni ile,şoförlü veya şoförsüz araç kiralamayı’da düşündük..Kısacası ortaya ,bizi tatmin edecek tam bir program çıkartamadık..Bütün bu konularda yardımcı olursanız minnettar kalırız..Selamlar saygılar..

  1. şimdiden keyifli seyahatler dilerim
   Aracı mutlaka şoförlü kiralamaya çalışın, şehirler arası toplu ulaşım kullanma seçeneğini de değerlendirebilirsiniz ancak yol pek yok ülkede (araç kiralarken, ben kullanacağım derseniz, ekstra sigorta parası bindiriyorlar fiyata, kullanamazsınız gerçekten). Yolculuğun hep uzun süreceini unutmayın, bir günde saece 100km yol alabileceğiniz bölgeler var.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir