1. Home
  2. Mekanlar
  3. Madagaskar
  4. Antannanarivo
  5. Antananarivo Gezilecek Yerler; Madagaskar Gezisi Notları 7

Antananarivo Gezilecek Yerler; Madagaskar Gezisi Notları 7

0

Antananarivo ya da yerel halkın tabiri ile Tana Madagaskar’ın başkenti ve en büyük kenti, uluslararası uçuşların çoğu da buraya gerçekleşiyor. Bir çok tur programında sadece ulaşım noktası olarak kullanılsa da ben en azından bir gün ayrılarak Antananarivo gezilecek yerler listelerinin hakkının verilmesini öneririm. Şehrin az dışında bir Unesco Dünya Mirası olduğunu da hatırlatayım.

15/9/16

Pangalanes göllerinden yola çıkıp ancak akşam varabildik Madagaskar’ın başkenti Antananarivo’ya. Tam iş çıkış saati olunca şehrin bize ilk sunduğu şey olağanüstü trafik oldu. Şehrin içerisinde istisna birkaç yol hariç tek gidiş tek dönüş yol dışında pek alternatif yok, kaldırım da pek yok. Yolcularını arka kapıdan alan dolmuşlardan var bolca, bunlara Madagaskar’da ulaşım yazımda ayrıca değineceğim. Yollar dar olunca haliyle trafik ciddi sıkışık oluyor, şehre vardıktan sonra Madagaskar konaklamamızı yapacağımız otele varışımız bir buçuk saat kadar sürdü. Yol yorgunluğuna trafik yorgunluğu eklenince Antananarivo gezilecek yerler listemizi ertesi güne bıraktık.

Kraliyet Sarayı Rova Tören alanı, Antananarivo Gezilecek Yerler

Ambohimanga, Antananarivo Gezilecek Yerler

16/09/2016

Sabah uyanınca otelin karşısındaki büyük süpermarketten kahvaltılık aldık, odada kahvaltı ettik. Öğle saatlerinde Lantu ile buluştuk. Antananarivo gezilecek yerler listemizin elbette en başında Ambohimanga’daki Unesco dünya mirası listesindeki kraliyet sarayı vardı. Saray denilince akla elbette büyük gösterişli bina gelecektir, buradakinin kabilelerin kralı olduğunu hatırlatayım. Zaten Unesco listesinde olan saray değil, bulunduğu tepe ve üzerindeki her şey. Listeye alınma nedeni de Madagaskar kültüründeki önemi.

Yaklaşık bir saatlik bir yolculuk sonunda vardık. Ambohimanga ‘güzel tepe’ ya da ‘mavi tepe’ anlamına geliyor. Madagaskar’ın başında Merina (kabilesi) kraliyet ailesi varken ülkenin başkenti burasıymış. Başkent Tana’ya taşındıktan sonra dahi halk arasındaki kutsal değeri baki kalmış (ki biz oraya gittiğimizde, beş hafta önce kurban edilen adak hayvanlarının kafatasları duruyordu). Uzun süre yabancıların görmesine izin verilmeyen mekan 2001 yılında Unesco dünya mirası listesine girmiş.

Kraliyet Sarayı Kralın Evi, Antananarivo Gezilecek Yerler

Görülmesi gereken başlıca yer Rova adı verilen kale gibi saray. Henüz surların dışındayken, giriş ücretini ödediğimiz yerde bir rehber bizi karşıladı. Saray duvarlarının dışı zaman zaman törenlerin olduğu bir meydan. Kral yarı tanrı statüsünde, yaşarken de günümüzde de kendisi için kurban töreni düzenleniyor. 12 kutsal rakam inançlarına göre, kralın 12 eşi var, her biri ayrı bir kabileden (ülkeyi de onlar aracılığı ile yönetiyormuş), törenlerde de 12 zebu kurban ediyorlarmış.

Rova – Kraliyet Sarayı

Surları oluşturan tuğlalar, kum ve yumurta akından yapılmış, 16 milyon yumurta kullanıldığı belirtiliyor. İçerisinde iki ayrı saray var, biri geleneksel olanı, 1788 yılında tamamlanan, kralın kullandığı, özel güçlere sahip Merina kralı Andrianampoinimerina. Diğeri ise daha modern olan ve kraliçe tarafından kullanılan Avrupai olanı, 1870 yılında (kraliçenin sevgilisi olduğu tahmin edilen) Fransız mühendis tarafından yapılan.

Geleneksel olanı, tek odadan oluşan küçük pencereli ahşap bir yapı. Ana gövdeyi oluşturan 3 adet 11’er metrelik gül ağacı ülkenin doğu sahilinden 2000 köle tarafından taşınarak getirilmiş. Fotoğraf çekmenin yasak olduğu iç kesimde ateş yakmak için ayrılmış bir yer, tencerelerin bulunduğu bir mutfak ve ateş çevresinde oturmak için ayrılmış birkaç taş var. Kral çatıya tırmanıp konukları dinlermiş. Rehberimiz Madagaskar yaşamı ve gelenekleri hakkında çok şey anlattı. Antananarivo gezilecek yerler yazısını bunlarla doldurmayayım, Madagaskar Gezi Notları diye ayrıca toparlayayım.

Kraliyet Sarayı Kraliçenin Evi, Antananarivo Gezilecek Yerler

Kraliçenin sarayı yine ahşap ama geniş pencereleri olan, bir çok odadan oluşan, modern dekorasyonlu bir yapı. Kralın herbiri ayrı kabileden olan 12 eşinin kraliçeden ayrı olduğunu ve onların sadece bir gün, yılbaşında geldiklerini belirteyim. Binaların arkasında açık banyolar var, kralın karıları toplandığında kralla birlikte açık banyoda yıkanırlarmış, suyun getirilmesi, sonra halka kutsal su olarak damlatılması falan…

Daha arkada ise mezarlar var, her biri ayrı ufak kulübeler şeklinde yapılmışlar. Bir de enfes manzara var. Rova’nın etrafı da kutsal ağaçlar jakaranda ve incirlerle bezeli.

Şehrin az uzağında bulunan başka yerler de var Antananarivo gezilecek yerler listelerinde. Etnografya müzesinin yer aldığı Ilafy ve Lemur parkı da değerlendirilmeli. Hava limanının bulunduğu Ivato’da da sanatçıların atölyeleri bulunan Le Village ilginç bir ziyaret noktası olabilir, yakınında bir de timsah parkı yer alıyor, biz zaman ayırmadık.

Şehir Merkezi, Antananarivo Gezilecek Yerler

Şehir merkezine dönünce önce tepeye çıktık, şehrin panoramik manzarasını görmek için. Manzara terası, Rova yani Manjakamiadana (yönetmek için iyi bir yer demekmiş) olarak adlandırılan sarayın hemen altında yer alıyor. Saray 1995’te yanmış, hala restore ediliyor, o nedenle gezmek mümkün değil. Kralın kutsallığı gereği parmakla göstermek uygunsuz kaçıyormuş. Manzaranın en dikkat çekici öğesi elbette kalp şeklindeki göl Lac Anosy. Rehber kitap Antananarivo gezilecek yerlerini kapsayan bir yürüyüş güzergahı öneriyor bu noktadan başlayarak ancak biz araçla devam ettik.

Lac Anosy, Antananarivo Gezilecek Yerler

Soarano garı artık tren istasyonu olarak kullanılmıyormuş, iç kısmı alışveriş merkezine çevrilmiş. Pek de geniş olmayan iç kısmında az sayıda dükkan yer alıyor, biz vardığımızda da çoğu kapanmıştı. Gar, Bağımsızlık Caddesinin başlangıcını oluşturuyor, şehrin en geniş caddesi. Caddeyi kesen sokaklarda Pazar kurulmuş gibiydi, bir çok seyyar satıcı vardı, bir süre yürüyüş yapmak keyifli oldu.

Günün don durağı, bugünkü yönetim binası olan Kraliyet Sarayı dolayları oldu. Artık gün batıyordu ve bizim akşam kendimizi şımartmak için seçtiğimiz lüks restoran saray yakınında idi. Banka ve iş yerlerinin, restoranların bulunduğu muhitte sokaklarda dolanırken bir bar-markete denk geldik. İçerisinde market ürünleri (el sabunu gibi) satılan yerde bir bar tezgahı koymuşlar, insanalar market fiyatları ile biralarını alıp içebiliyorlardı. Filipinler, Cebu gece hayatı yazımda bahsettiğim 7/11 marketin daha bar hali. Biz günü La Varangue restoranda muhteşem bir akşam yemeği ile sonlandırdık, tavsiye ederim, 2 kişi 92000 (yaklaşık 92 lira) hesap ödedik.

Tana’da Alışveriş, Antananarivo Gezilecek Yerler

17/19/2016

Marche Artisanal de La Digue, Antananarivo Gezilecek Yerler

Bugün veda günü, odada kahvaltı yaptık, yollarda ve hava limanında yemek işi sıkıntı olabilir düşüncesi ile marketten aldıklarımızla sandviç hazırladık. Sürücümüz bizi aldı ve hediyelik eşya marketi Marche Artisanal de La Digue’ye yönlendik. Çok iyi bir mekan, ısrarla öneririm. Toprak bir yolun kenarında bitişik düzen yerleşmiş, sanıyorum yüzün üzerinde dükkan var. Ürünler Çin işi değil, yerli üretim. Metal süs eşyaları, ahşap işler, mutfak takımları, örtü ve kıyafetler.

Pazarlık şart, söylenen fiyatın dörtte biri ile başlanabilir, satıcılar yapışmıyorlar, rahat rahat ürünleri inceleyip fotoğraf çekebiliyorsunuz. Rahatça pazarlık edip fiyatı beğenmezseniz uzaklaşabiliyorsunuz, size yapışıp kalmıyorlar. Sadece nakit ödeme yapılabildiğini de belirteyim.

Antananarivo gezilecek yerler arasında, Andafivaratra müzesi (biz oradayken yenilemedeydi, kraliyet mücevherleri vb. sunuluyormuş) ve Arkeoloji müzesi de yer alıyor ancak biz vakit ayırmadık.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir