1. Home
  2. Mekanlar
  3. Madagaskar
  4. Andasibe
  5. Madagaskar Lemurları; Madagaskar Gezisi Notları 8

Madagaskar Lemurları; Madagaskar Gezisi Notları 8

2

Madagaskar’daki doğal yaşam üzerine kitaplar yazılmış, yazılmaya da devam edecek. Benim geneli hakkında çok bir şey yazabilecek durumum yok ama olağanüstü sevimli bulduğum Madagaskar lemurları konusundaki tecrübemi paylaşmak istedim. Bazen sekizinci kıta olarak da adlandırılan Madagaskar’da yer alan bitkilerin %90’ı, hayvanların ise %70’i başka yerde doğal hayatta yer almıyorlar, endemikler. Bu türler içerisinde de en ünlü memeliler lemurlar.

Lemur, bu memeli hayvanın türünün adı, kedi gibi. Kedilerin çeşitlenmesi gibi lemurlar da çeşitleniyor, şu güne kadar 103 çeşit keşfedilmiş, günümüzde bunların çoğu yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Lemurlar, memeliler grubunun ‘primat’ alt grubunda maymun ve insanlarla birlikte yer alır. Yani insansı hareketlerde bulunabildikleri için saatlerce sadece onları izleyerek vakit geçirebilirsiniz.

Madagaskar Lemurları Nerede Görülür?

Madagaskar lemurlarını doğada kendi hallerinde yakalayabilmeniz hayli düşük ihtimal, lemurları görmek için milli parklara gitmelisiniz. Bazı otellerde de görmek mümkün, evcil hayvan gibi otelinde bulunduran da var, lemurlar için özel park oluşturan da. Bizim ilk tercihimiz Andasibe’deki Analamazaotra milli parkı olmuştu. Andasibe bölgesindeki milli parklar, en büyük lemur türü olan indri lemurlarının yegane yaşam alanları.

Indri, Madagaskar Lemurları
Indri, Madagaskar Lemurları

On kilo ağırlığa kadar çıkabilen, genelde, 6 kişiye kadar çıkabilen aileler halinde yaşayan hayvanlar ağaçtan ağaca 10 metre sıçrayabiliyorlarmış. Milli park yakınındaki otelimizde konaklarken de duymuştuk bağırışlarını, diğer ailelerle bağırarak haberleşiyorlar. Sesleri 3km öteye kadar gidebiliyormuş, sık ağaçlı orman içerisinde bu sesler korku filmi çekmek için uygun arka plan oluşturuyor. (videosunu Andasibe hakkındaki yazımızda bulabilirsiniz).

Milli parkta sadece indri lemurları yok elbette, başka türleri de görmek mümkün. Ancak orman hayli sık, yoğun bir bitki örtüsüne sahip ve bu görüş imkanlarını kısıtlıyor. Kendi başınıza zaten yolu dahi bulmanız zor olduğundan milli parkta rehber tutmak zorunlu, hayvanları bulmanızı da onlar sağlıyor.

Common Brown Lemur, Madagaskar Lemurları
Common Brown Lemur, Madagaskar Lemurları

Madagaskar Lemurları Nerede Kucaklanır?

Ya da Madagaskar lemurları sizi nerede kucaklarlar 🙂 . Madagaskar lemurları ile kucaklaşmak için ideal mekan Andasibe’deki Vakona Forest Lodge. Otel arazisinin önemli bir bölümünü, içerisinde birkaç tane ada bulunan gölü lemurların bakımı ve barınması için ayırmış. Zaten sudan pek haz etmiyor lemurlar, ihtiyaçları da karşılanıyor, mekanı mesken edinmişler (hapis değillermiş bize söylenene göre).

Ana adaya çıkınca ilk okşanan lemur Black White Ruffed Lemur oluyor. Biraz içeri doğru devam edince ise Common Brown Lemurlar üzerinize atlıyorlar. Hafifler, yumuşacık tüyleri var ve çok sevimliler. Adadaki görevli hem lemurlar hakkında bilgi veriyor, hem de elindeki muzlarla hayvanları yönlendiriyor, başınızın üzerine örneğin.

Black White Ruffed Lemur, Madagaskar Lemurları
Black White Ruffed Lemur, Madagaskar Lemurları

Daha ufak boylu Crowned Lemur da adada gördüklerimizden olmuştu. Ama tepeme çıkmamıştı.

Crowned Lemur, Madagaskar Lemurları
Crowned Lemur, Madagaskar Lemurları

Madagaskar Lemurları Kaç Türdür?

Birçoğunun türü tükenme tehlikesi altında olmakla birlikte 103 çeşit kayda geçmiş lemur var. Biz, biri gece turunda olmak üzere (25 gramlık fare lemuru) 7 tür lemur görme şansına eriştik. En çok lemuru da Vakona tesisinde gördük. Az evvel bahsettiğim ada dışında, insanların üzerine çıkmalarına izin vermedikleri bir çok ada ya da adacık var, bunlar arasında kano turu yapma imkanı sunuyorlar.

Kano, farklı tür lemurların yer aldığı yerlere yanaştığında lemurlar kanoya çıkıyorlar. İlk gördüklerimiz, adından anlaşılacağı üzere en yaygın tür olan Common Brown lemur oldu. İkinci durakta ise güzel renkleri ile Diademed Sifaka lemurları vardı.

Diademed Sifaka, Madagaskar Lemurları
Diademed Sifaka, Madagaskar Lemurları

Adada da gördüğümüz başka çeşitlerinin yanına uğradıktan sonra (dans ederlerken göremedik ne yazık ki) son olarak Ring Tailed Lemurları gördük. Kesinlikle en güzel görünenleri onlardı.

Ring Tailed Lemur, Madagaskar Lemurları
Ring Tailed Lemur, Madagaskar Lemurları

Lemur dolu adalar arasındaki kano turunun tamamını izleyebilirsiniz, yarım saatlik bir video. Son bir not; Madagaskar yemekleri hakkında ayrıca yazacağım, lemur yemiyorlar.

Comment(2)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir