1. Home
  2. Mekanlar
  3. Yeni Zelanda
  4. Milford Sound
  5. Avustralya – Yeni Zelanda; Milford Sound

Avustralya – Yeni Zelanda; Milford Sound

0

Milford Sound18/10/2013

Hostele bir sokak mesafedeki buluşma noktasından otobüsümüze biniyoruz, sabahın 7sinde. Milford Sound turu için tüm firmalar alternatifler sunuyor, otobüsle gidiş dönüş, bir yönü otobüsle, diğerini helikopterle yapış ya da her iki yönü de helikopterler. Elbette fiyatla orantılı. Paraya kıysanız bile en azından bir yönde (tercihen giderken) otobüsten vazgeçmeyin. Çok firma var ve turlar hemen hemen aynı, biz bulduğumuz en ucuz turu seçmiştik, Naked (kişibaşı 105NZD).

Sürücümüz son derece konuşkan. Sonradan anladık bunun olağanüstü bir durum olmadığını, Okyanusya’da katıldığımız tüm turlarda sürücünün bir mikrofonu vardı ve rehberliği de kendisi yapıyordu. Açıkçası bir ara azıcık sussa diye de düşündük. Te Anau’ya kadar çok özel manzara olmadan varıyoruz, orada kısa bir mola veriyoruz mağazanın birinde, şoförümüz tura buradan katılacakları toparlıyor o sırada.

Milford Sound

Milford Sound

Milford SoundVe inanılmaz manzaralar başlıyor. Yol son derece zorlayıcı olduğu için araç kiralayıp kendimiz gitme şıkkını elemiştim. Milford Sound’a Queenstown’dan güneye doğru kocaman bir “U” çizilerek varılıyor ve oraya ulaşım için tek yol bu, oradan herhangi başka yere gitmek isterseniz de bu yolu geri dönmek zorundasınız. Yeni Zelanda uçuşunda dağcıların buraya erişimini anlatan belgeseli izlemiştim. 2 cesur dağcı yolu keşfedene kadar sadece denizden ulaşılıyormuş, sonrasında keşfedilen yol üzerine kulübeler de inşa edilerek birkaç günlük yürüyüş ile ulaşılabilir olması sağlanmış. 1954 yılında Homer tüneli açılana kadar araçlı ulaşım mümkün değilmiş.

Milford Sound

Milford Sound

Milford SoundMilford Sound, Yeni Zelanda’nın en büyük milli parkı olan Fiordland’in giriş noktası olarak kabul edilebilir. Fiyort içerisine tekne turları buradan başlıyor. Unesco Dünya Mirası listesindeki parkın en az yağış aldığı ay için verilen ortalama yağış değeri İzmir’in yıllık değerinin üzerinde.

Enfes manzaralar ve ara ara şiddetlenen yağış esnasında hiç susmayan şoförümüz James’e de kulak veriyoruz. Maori’lerin soyunu tükettiği iri kartalın oralarda yaşadığını da anlatıyor, jeolojik tarihini de (elbette buzul çağına dayanarak). Hatta Maori mitolojisindeki oluşum öyküsünü de. Tu-te-raki-whanoa’ya bu sahilleri şekillendirme görevi verilmiş. Bu yarı tanrı elindeki keseri ve yaptığı dualarla, büyülerle dağları dize getirip yarıkları, fiyortları oluşturmuş. Güney uçtan başlayıp tekniğini ve eserlerini geliştirerek kuzeye doğru ilerlemiş. Milford Sound’u yaptıktan sonra başka göreve yönlendirildiği için en güzel eseri burası olmuş.

Milford Sound

Milford Sound

Milford Sound

Homer tüneli tek araç genişliğinde olduğu için trafik yönü sinyalizasyonla kontrol ediliyor. İnşaası sırasında çığ ve su baskınları nedeniyle işçilerin öldüğü tünel 1,2 kilometre uzunluğunda. İçerisi betonla da kaplanmamış durumda, haliyle içeride kayalardan süzülen suların neden olduğu yağmur devam ediyor.

Homer Tüneli

Enfes manzaralar arasında yer yer fotoğraf molaları vererek geçen yolun sonunda Milford Sound’a varıyoruz. James tekne turu biletlerimizi dağıtıyor. Real Journeys firmasına ait Milford Sovereign teknesinin 13:00’daki turunda yerlerimiz ayrılmış.

Milford Sound

Milford Sound

Milford Sound

Milford Sound

Milford SoundTekne içerisi gayet konforlu, dileyenlere açık büfe ya da alakart yemek servisi de var ve yemekler gayet düzgün görünüyor. Bizim ise sırt çantamızda kıyafetlerimizin yanı sıra sandviçlerimiz, şarabımız hatta macadamia fındığımız bile var. Tekne hareket edene kadar üstlerimizi değişiyoruz. Bu civarda gün içinde ya da akşam da giyeceğimizi düşünerek yanımıza aldığımız kar pantolonları ve muşamba yağmurluklar sadece burada işe yarıyor. Yeni Zelanda’nın bu kesimleri öngördüğümüz kadar soğuk değildi. Biraz karnımızı da doyurup üst güverteye çıkıyoruz.

Milford Sound

Yol boyu dağlar zaten akıyordu, fiyordun içerisinde de durum farklı değil. Enfes manzaraları, rüzgara da suya da karşı bizi koruyan kıyafetlerimizin içerisinde izliyoruz. Arada tekne şelalenin içerisine girdiğinde fotoğraf makinesini korumak için biraz kuru yer arıyorum sadece. Manzaraları anlatmam pek kolay değil en iyisi göstermek.

Milford Sound

Milford Sound

Hayatımız boyunca gördüğümüzden çok daha fazla şelale gördüğümüz tekne turu 2 saate yakın sürüyor. Otobüse dönüşte sürücümüz James’in esprisi turu özetliyor: Şelalelerin arkasındaki dağları gördünüz mü?

Milford Sound

Milford Sound

Milford Sound

Dönüş yolunda uyukluyoruz. Queenstown’da acılı ekşili çorba, hamburger ve kurabiye arası dondurma ile karnımızı doyurup, Brisbane programını değiştiriyoruz.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir