1. Home
 2. Mekanlar
 3. Filipinler
 4. El Nido
 5. El Nido Tekne Turları – Filipinler Gezisi Notları 9

El Nido Tekne Turları – Filipinler Gezisi Notları 9

1

El Nido tekne turları için dört seçenek sunuyor ve bunlar A, B, C, D olarak adlandırılmış, tüm şirketler aynı fiyata aynı turları sunuyor. El Nido gezi rehberi yazımızda bahsetmiştik, kent merkezinde bir sürü tur firması var, isterseniz onlardan, isterseniz konakladığınız yerden bilgi ya da satın alabilirsiniz. İlan edilen fiyatların dışında, El Nido tekne turları için bir de vergi ödenmesi gerekiyor, on gün geçerli vergi ücreti kişi başı 200 php. Biz otelden ilk gün için niyetlendiğimiz B turunu alırken pazarlık edip bu ödemenin fiyata dahil olmasını sağlamıştık, ilgili ödeme belgesini de tur şirketinden alıp takip eden gün de kullanmıştık.

El Nido tekne turları hakkında detaya girmeden önce tavsiye notlarımızı paylaşalım;

 • Güneş kremi kullanın.
 • Maske-Şnorkel ve suda da giyilebilen ayakkabı öneririz.
 • Tekneler bizdeki guletler gibi kocaman değil, tuvalet yok, bolca da dalga alıyor, gün boyu ıslak olacaksınız, yedek mayo taşımaya gerek yok.
 • Yanınıza su almayı unutmayın.
 • Daha az dalga yemek için teknenin arkasına doğru oturmaya çalışın.
 • Teknelerin hiçbir yerde kıyıya yanaşmadığını hatırlatalım, ıslanmama olanağı yok, su geçirmez çantanız varsa kullanmak için en iyi fırsat.
 • 4 kişi olursanız tekne kiralamak tur fiyatlarından ucuza geliyor.

El Nido tekne turu sunan firmaların hemen hepsi aynı hizmeti sunuyor, zaten belirlenmiş duraklara gidiliyor, öğlenleri de hepsi son derece tatmin edici bir açık büfe kuruyor. Farklılığı tekne boyutu ile ortaya koyabiliyorlar, seçebiliyorsanız ufak boy teknede olmanızı öneririz. Turu ters yönde dolaşıp kalabalıktan kaçmaya çalışan turlar var, ki bu önemli. Turları birleştirip “combo” tur yapanlar var, biz denedik ve ziyadesiyle memnun kaldık, öneririz, detaylar yazının devamında. Bir de parti teknesi dikkatimizi çekmişti farklılık yaratmaya çalışan. İki turu, adalardan birinde gece kamp konaklaması ile birleştirenler var, güzel bir tecrübe olması olası ama biz yapmadık. Bu konuda Gezi Tozu’nun tecrübeleri faydalı olabilir.

El Nido Tekne Turları; Tur B

19/02/2016

Sabah 7:45’de kalktık, önceki gün seçtiğimiz kahvaltıları mideye indirip, B turu fiyatı olan, kişi başı 1300 php’yi otele ödeyip, 8:20’de otelden alındık. Yürüyerek sahile gittik. Tekneler kıyıya yanaşamıyor, belimize kadar ıslanarak tekneye bindik ve tüm gün kurumadık. Teknede 16 yolcuyduk, biz sona kalmıştık ve teknenin en önünde kalan yere oturduk. İlk başta şanslı olduğumuzu düşündük, manzarayı en çok biz göreceğiz diye ancak tüm gün sürekli dalga yedik.

Çantaları sudan korumak için kalın çöp torbası dağıttılar, çantamızı içerisine yerleştirdik ve hayli dalgalı yolculuk başladı. El Nido tekne turları üzerine yaptığımız araştırmada şnorkel için en iyi turun B turu olduğu belirtiliyordu, mağara durakları da ilgi çekiciydi, B ve D turlarının daha az kalabalık mekanlara gittiği de belirtiliyordu. Bu nedenle ilk gün için tercihimiz olmuştu ancak şnorkel konusunda beklentimizi karşılamadı.

Palyaço Balığı - El Nido Tekne Turları

1. Durak Pangalusian Island

Teknemiz yarım saat kadar yol aldıktan sonra, sudan dimdik yükselen Pangalusian adasının gölgede kalan tarafında durduk. Resiflerde şnorkel zamanıydı, maskeleri takıp attık kendimizi suya. Ancak hava rüzgarlı, deniz de dalgalıydı, sualtı da puslu. Balık miktarı da azdı, resiflere baktık. Filipinler’de balayı için seçtiğimiz otelin önündeki resiflerden çok daha rahat ulaşılırlardı elbette ancak Hurghada resiflerinde şnorkel yapmak kadar da kolay değildi.

2. Durak Snake Island

El Nido Tekne turlarının en ilginç duraklarından biri burası, Kız Kumu’ndaki gibi su altında bir burun var ancak bu sefer hem burun iki adayı birleştiriyor, hem de yumuşak kumdan. Tekneden inince önce seyir tepesine yönlendiriyorlar, çıkışta maymunlar varmış, uyardılar, ama hayvanları görmedik. Tepeden burnun güzel fotoğrafları çektik, burun boyunca yürüdük ve denize girmeden ayrıldık.

Snake Island - El Nido Tekne Turları

3. Durak Cadugnon Island

El Nido tekne turlarında üçüncü durak yemek için masayı kurabilecekleri bir sahil içeriyor genelde, B turunda bu durak Cadugnon adası. Adada bir mağara da var. Tekne çalışanları hemen mağaranın dar girişini can yelekleri ile örttüler, böylece sürünerek girerken bir yerlerimize zarar vermedik. Mağara içerisi Barselona La Sagrada Familia’yı anımsattı bizlere, özellikle tepesi. El Nido tekne turlarının meşhur açık büfesini kurdu tekne ekibi, kocaman ızgara balıkları, karidesleri, tavuk ve domuz ızgaraları, köz patlıcan salatasını ve meyveleri yığdılar masaya. İçecek olarak buzluçay ve kaynağı belirsiz su vardı. Adada ufak bir tesis de yer alıyordu, bira satıyorlardı. Yemek sonrası hemen ayrıldık adadan. Ekibin yemeği hazırlaması 20 dakika kadar sürüyor, yüzmek için doğru zaman işte o zaman.

Tekne Turu Öğle Yemeği - El Nido Tekne Turları

4. Durak Cathedral Cave

Şekli nedeniyle bu adı almış mağarada sadece fotoğraf molası veriliyor. Tekne içerisine burnunu soktu, bizler de fotoğraflar çektik.

5. Durak Pinagbuyutan Island

Turun son durağı, dik bir kaya şeklindeki Pinagbuyutan adasının kenarında burun gibi uzanan kumsalda oldu. Üzeri çimlik ve palmiyeli, uç kısmı un helvası gibi beyaz kumlu bir sahil, bir kenarında resifler var, cennet gibi bir yer. Ancak hava hayli rüzgarlıydı. Resiflerin olduğu bölge bol balıklı ama dalga nedeniyle su bulanık ve ufak ufak denizanaları var. Denizanaları çok ufak olduklarından görülmüyorlar ve yakıyorlar, dalgalar da yüzmeyi zorlaştırıyor. Şartlar iyi olsa büyük resif tecrübemize taş çıkarabilecek potansiyel vardı ama şartlar uygun değildi.

Pinagbuyutan Island - El Nido Tekne Turları

El Nido Tekne Turları; Birleşik Tur

Açıkçası, özellikle son durakta verilen mola çok uzundu, hava şartları daha düzgün olsa belki resiflerin tadına doya doya varılabilirdi ama biz bu tur sonrası ertesi gün birleşik tur almayı düşünmeye başladık. Birileri ile sohbete girip ertesi gün ortak tekne kiralamayı da teklif edememiştik. Teknede karşımızda suratlarında hiçbir mimik barındırmayan, ifadelerinden hisleri hiçbir şekilde anlaşılmayan 2 genç kız (üstelik aynı otelde kaldığımız) vardı. Yanımızda ise taş kardeşler adını taktığımız, çok hoş kız kardeşler. Ben cinsiyet farkı nedeniyle sohbete girişmedim, eşimin de içinden gelmeyince tekne kiralama fikrimiz iptal oldu.

Tur dönüşünde, sahilde 200 php vergilerin evraklarını aldık, ertesi gün için kullanma amaçlı, odaya dönüp duş aldık. Eşim şekerleme molası vermişken ben “lechon” peşine düştüm, Filipinler’de ne yenir hakkında notlarımı ayrıca paylaşacağım. Eşim kalktıktan sonra akşam pizza yedik, deniz mahsullü pizza, Malezya seyahatimizde yediğimiz pizza ile kıyaslanamayacak bir hayal kırıklığıydı. 2 bira ile 510 php’lik hesap da pahalıydı.

Ertesi günün El Nido tekne turu için C rotasını düşünüyorduk ancak B turunda özellikle son durakta verilen geniş süreyi düşününce ve tekne kiralayacak bir ortağımız da olmayınca birleşik turları değerlendirmeye başladık. Bir Amerikalının işlettiği tur firmasında amcamız övgüyle bahsetti A+C turundan. Tüm duraklara uğruyoruz dedi, diğer turlardan daha az olsa da tüm duraklarda yeterli süreyi tanıyoruz dedi. Ertesi günün turunu ayarladık, A+C kişi başı 1500 php. Detayları aşağıda aktaracağım ama işin özeti; tüm duraklara uğranmıyor ama çok memnun kaldık, öneririz.

Cadugnon Island - El Nido Tekne Turları

Gece’yi El Nido sahilinde sonlandırdık, El Nido Gezi Rehberi yazımızda gece hayatına dair notlarımızı bulabilirsiniz.

El Nido Tekne Turları; Tur C

20/02/2016

Tekne kalkışının 8 olduğu söylenmişti, 8’den önce buluşma yerine vardık ama tek biz vardık, bekledik mecburen milleti. Mekandan denizde kullanılabilen patik kiraladım (günlük 50 php), iyi ki kiralamışım, şiddetle öneririm, özellikle C turu için. 8.30 gibi anca toplanıp hareket edebildik. 8 kişilik küçük teknede bizim dışımızda 4 Filipinli ve 2 Rus var, biz hemen teknenin en arkasına konuşlandık, tecrübeye istinaden.

1. Durak Helicopter Island

Tahmin edebileceğiniz gibi ada ismini şeklinden alıyor. Resiflere bakınma, şnorkel molası verdik. Turun diğer durakları göz önüne alınırsa, en gereksiz duraktı.

Hidden Beach - El Nido Tekne Turları

2. Durak Hidden Beach

Bu çok etkileyici durağın girişi ciddi şekilde zorlu, patiğin en çok işe yaradığı yer ki buna rağmen dizimi bir kayaya vurup yaralanmayı başardım. Dışarıdan hiçbir şekilde görülmeyen bir plaj burası, ağzımızı açık bırakan güzellikteydi.

3. Durak Matinloc Shrine

Kayaların arasına yerleştirilmiş eski bir kilise ve yanındaki konaklama yerleri var bu durakta. Bir misyoner Hıristiyanlığı yaymak için yapmış bu mekanı 1964’te. Biz oradayken kapı kasaları sökülüyordu, eski sahibi hurdalarını alıyormuş, yeni sahibi baştan aşağı yenileyecekmiş. Karadan erişimi olmayan mekan, önündeki kaya duvarının ardına gizlenmiş. O kayaya tırmanınca manzara ayrı bir güzel.

Matinloc Shrine - El Nido Tekne Turları

4. Durak Star Beach

Öğle yemeği molası için yıldız sahiline yanaşınca, bir önceki günün verdiği tecrübe ile hemen maskeleri takıp denize yöneldik. El Nido tekne turları içerisindeki en iyi şnorkel durağı burası oldu. Balıklar gelip suratımıza bakıyordu, palyaço balığı (nemo) bile vardı, kendilerine temas etmemize dahi izin verdiler. Önceki günkü turun aksine, yemek sırasında grupça sohbet ettik, son derece keyifli oldu. Filipinlilerin yağmur döneminde yaşadıkları sıkıntıları dinlemek de ilginç oldu.

5. Durak Secret Beach

Bu seferki plaj saklı falan değil, basbayağı gizliydi. Kayalık bir duvarın önünde diğer teknelerin yanına yanaştık, suya atladık. Kayaların arasındaki küçük bir delikten yüzerek süper bir plaja girdik. El Nido tekne turları içerisinde en ilginç en güzel yer burasıydı, delik cennete açıldı. İçeride resifler de vardı ancak üstlerine basıla basıla ölüp gitmişler. İçeride dolaşırken, “benim neyin eksik” diye düşünen eşimin de dizini yaraladığını belirteyim.  Resifler arasındaki boşluklarda ayaklarımıza kafa atıp duran balıklar olduğunu da belirteyim. Tekneye dönüş akıntıya karşı yüzmeyi gerektirdiği için hayli yorucu oldu.

El Nido Tekne Turları; Tur C

C turuna ait tüm durakları tamamlayıp A turu duraklarına geçtik.

1. Durak Secret Lagoon

Kalabalık nedeniyle bu durağı pas geçtik, okuduğum kadarıyla içeriye giriş kuyruğunda 10-15 dakika beklenebiliyormuş.

2. Durak Big Lagoon

Büyük lagün de ciddi kalabalıktı ancak teknenin küçük olmasının avantajını yaşadık. Sığ suyun üzerinden yavaş yavaş ilerleyip lagüne tekneyle girdik. Normal tur tekneleri dışarıda duruyordu, insanlar kiraladıkları kanoyla ya da sığ suda yürüyerek gidiyorlardı. Lagünün tamamını tekne ile turlayıp fotoğraflar çektik. Çok özel bir coğrafi oluşum olduğunu belirtmeliyim.

Big Lagoon, El Nido Tekne Turları

3. Durak Small Lagoon

Küçük lagünde tekne avantajı yok çünkü buraya bir delikten giriliyor, yüzerek ya da kanoyla. Çok uzak değil dediler, yüzdük ölü resifler arasında. Lagün girişine yaklaştıkça su bulanıklaşıyordu. Lagüne varış rahattı fakat içerisi pek de ufak değilmiş, kano kiralamak iyi olurmuş. Biz kano kiralamayınca lagünün içerisini tamamen gezemedik. Tekneye dönerken, Secret Beach’de ayaklarımızı dürten balıkların aslında ayağımdaki patikleri ısırmakta olduklarını, burada bacağımı ısırıp kanattıklarında anladım.

4. Durak Shimizu Island

A turunun öğle yemeği molası verdiği yere bizim tümleşik turumuz uğramadı.

5. Durak Seven Commandos Beach

El Nido tekne turu A’nın son durağı karadan ulaşımı olmayan bu plajdı. Onlarca tekne vardı sahile yanaşmış. Sahilde yayılıp bira içmenizi sağlayabilecek bir büfe de var, konaklamak isteyenler için bir otel de. Sahil boyu yürüyüş yapıp ip salıncakta keyifle sallandık, sahilde basket sahası bile var. Eşim sahilde dinlenirken ben biraz yüzdüm.

Seven Commandos Beach - El Nido Tekne Turları

Birleşik tur da diğer turlarla aynı saatlerde sone erdi. Odamıza dönüp duş alıp dinlendik. Masaj yaptırmak isteyen eşim masajcılardan birinde ayak masajı yaptırdı. Ayaklarını bolca yağlayıp, okşayıp yağı temizlemeden bırakmışlar. Ayaklar vıcık vıcık olunca otele dönüp ayak yıkaması gerekti, hiç memnun kalmadı. Sanırım şu güne kadarki ayak masajı tecrübelerinden sadece Singapur seyahati sırasında yaptırdığı masajdan memnun kalmıştı.

Günü IBR’de yemek sonrası Arts Cafe’de canlı müzik ile sonlandırdık.

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir