1. Home
  2. Mekanlar
  3. Malezya
  4. Kuala Lumpur
  5. Yeniden Uzakdoğu 7 – Yemekler

Yeniden Uzakdoğu 7 – Yemekler

5

Malezya ve Singapurda gayet nemli ve sıcak bir iklim hüküm sürüyor, kış pek yok. Nem çok olunca elbette topraktan bereket fışkırıyor. Bu bereket Malezya mutfağına da ve Singapur mutfağına da yansıyor. Gördüğüm kadarıyla kuru bakliyat ile alakaları yok lakin her zaman bol çeşitli meyve sebze yetişiyor. Yukarıdaki haritayı biraz yakınlaştırıp bölgeye bakarsanız hem deniz sınırının çokluğunu hem de kara içlerindeki diğer su kaynaklarının bolluğunu görebilirsiniz. Bunun sonucu olarak deniz mahsulü açısından da hiç sıkıntı çekmiyorlar.

Bizim ilk öğünümüz Melaka otobüsüne binmeden önce alışveriş merkezinde yediğimiz tuhaf noodle ve yanında bira olmuştu (2 bira 1 yemek 10$S), Singapur mutfağı ile tanışmıştık. İçerisinde noodle var, yassı hamurumsu şeyler var tadı benim alışık olduğum hamur değil, içerisinde biraz deniz mahsulü, üzerine az miktar baharatlı haşlama ot.

Yeme içme rehberi gibi bir sitemiz de var bizim, Yemek Güzel. Malezya mutfağı yazımızın devamı artık orada, buyrun.

Malezya Mutfağı, Singapur Yemekleri, Noodle

Comment(5)

  1. Uzakdoğu yemekleri için nerede hangi yemeği bilmek gerekir. Çok güzel bir yazı olmuş. Uzakdoğu yemeklerine karşı olan önyargıları kıracağını düşünüyorum.

    1. ben seviyorum uzakdoğu yemeklerini, iştahla yazdım. Türkiye’de daha fazla uzakdoğu restoranı olmasını dilerdim, Kore mutfağı, Malay mutfağı vb. ayrı ayrı.

  2. Çok güzel bir yazı, ellerinize sağlık. ..Kısmetse Eylül’de ikinci kez Uzakdoğu’da olacağız. Ancak maalesef ilk gidişimizde yöresel yemekleri tadamadık. Domuz etine karşı hassas davranıyoruz, dolayısıyla kırmızı etten uzak durduk. Tavuklar da ayakları ve kafalari ile pişirilince hem içimize sinmedi, hem de helal kesim olmadığını düşündük. Tabii bu durumda payımıza balık ve hazır yemekler düştü:))) Helal gıda restoranları ise bütemize göre oldukça pahalı geldi…Yabancı dil konusunda iyi kötü anlaşabiliyoruz ancak yemek tarifi istemek?!! sanırım beni aşar. Bu durumda önceden giden arkadaşlar, hangi yemekleri yiyebiliriz isimleri ve içerikleri konusunda yardımcı olabilirler mi acaba? Ya da araştırma yapabileceğim bir site var mıdır?

    1. Özellikle Malezya’da farkında olmadan domuz eti yeme olasılığınızı pek düşünemiyorum, ülke ağırlıklı müslüman zaten. Helal ürün konusunda benim gördüğüm bir sertifikasyon yarışı var, bu konuda tek el olmaya çalışanlar var, hal böyle olunca durum bir tomar bilgi karmaşası ve karalamaya dönüşmüş durumda, helal sertifikası veren bir kuruluş diğer kuruluşun helal dediklerinin aslında öyle olmadığını ileri sürebiliyor. Bu nedenle önerebileceğimiz bir site de yok.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir