1. Home
  2. Mekanlar
  3. Endonezya
  4. Bali’de Nerede Kalınır; Endonezya Gezisi Notları 4

Bali’de Nerede Kalınır; Endonezya Gezisi Notları 4

1

Bali’de nerede kalınır sorusunu cevaplamak çok da kolay değil çünkü neler yapmak istediğinize göre cevabı değişecektir. Bali adasında gezilecek yerler hayli çok ve nereleri gezmek istediğinize göre konumlanmak iyi olacaktır. Biz planımız doğrultusunda birden çok yerde konakladık.

Bizim seyahat planımıza Endonezya gezi planı linkinden ulaşabilirsiniz. Adanın kuzey ve batı kıyılarını seyahat planımızın dışında bıraktık. Son zamanlarda seyahatlerimize birkaç gün dinlenme ekliyoruz, Bali seyahatimizde ise Bali’de Balayı için Ubud’da kalmıştık. Çevre gezileri için ise Bali’de nerede kalınır araştırmamız bizi Kuta tarafına yönlendirdi.

Bali’de Nerede Kalınır; Jimbaran, Kuta

Bali’de gezmek için bizim gibi sürücülü araç kiralamanızı ya da günübirlik turlara katılmanızı öneririm. Araç tutarsanız zaten size özel olacak, tura katıldığınız durumlarda ise tur fiyatına merkezi yerlerdeki otellerden transfer dahil olacak (mesela Gili adası). Kuta, Seminyak, Legian, Suna, Nusa Dua bu bölgelerden bazıları.

Bali’de nerede kalınır sorusuna cevap ararken hem gitmek istediğimiz tapınakları listeledik hem de yüzme planları yaptık. Bali tam bir sörf cenneti, dalgalar kıyılara yaklaşırken resifler üzerinde sertçe kırılıyor. Sörfçüleri mest ediyor ancak yüzmek isteyenler için pek uygun bir durum değil bu. İncelememiz yüzmek için en uygun plajlardan birinin Jimbaran plajı olduğunu gösterince biz de Bali’de Jimbaran, Kuta’da kalınır dedik.

Bali'de Nerede Kalınır, Jimbaran plajı, Kuta

Mövenpick Resort & Spa Jimbaran Bali

22/6/2017

Gili adası gezimizden dönüşte akşam saatinde vardık otelimize, Juma suyu diye bir içecek ikram ettiler, baharatlı ve ferahlatıcı. Bizim giriş işlemlerimiz yapılırken tanıtım çalışması için iletişimde olduğumuz Kunta geldi bizleri karşılamaya. Kısa sohbet sonrası takip eden günlerde kendisinin otelde olmayacağını bildirdi ve bizleri odamıza uğurladı.

Biz odaya vardıktan kısa süre sonra oda servisi geldi odaya, naneli, limonlu su getirdiler, odada hali hazırda meyve kurabiye tabakları bizleri bekliyordu. Onlara pek ilgi göstermeyip çıktık. Otel kompleksinin içerisinde bir alışveriş merkezi var, girişte görmüştük, oraya yöneldik. Restoranlar, mağazalar ve kafeler artık kapanış hazırlıklarına girişmişlerdi. Gurme market diye bir süpermarkete dalıp hazır nodle aldık, akşam yemeği eğledik.

Bali Gezisi

23/06/2017

Mövenpick Jimbaran havuzunda, Bali'de Nerede Kalınır, Kuta

 

Bali’de nerede kalınır sorusunu yanıtlamaya çalışırken ve bu oteli seçerken rahat gezmek öncelikli kriterlerden biriydi. Sabah erken kalktık. Mövenpick son derece zengin (Asya ülkelerinde pek rastlanmayacak şekilde peynir çeşitleri de içeren) bir açık büfe kahvaltı sunuyor. Kahvaltı sırasında aynı masaya denk gelip sohbet ettiğimiz çift Jimbaran plajında akşam restoranların sahile yayıldığını, sahilin gündüz de çok güzel olduğunu söyledi. Kahvaltı sonrası zaten Bali gezilecek yerler listemizde yer alan plaja yöneldik. Birkaç dakika yürüme mesafesindeki beyaz kumlu güzel plajda denize girmedik, çünkü bize Orta Bali gezisi yaptıran Spartan tour bizi almaya gelecekti.

Suparta otelimizden bizi aldı, hedefimiz öncelikle Pura Taman Ayun, sonrasında da Pura Tanah Lot tapınaklarıydı. Bali adası tapınakları hakkında ayrıca yazacağım için şimdi bu tapınaklardan bahsetmeyeceğim. Bahsetmek istediğim Suparta’nın bizi kendi evine götürmesi. Gerçek Balili yaşamını göstermeliyim sizlere diyerek önce evine yöneldi. Eşi, komşusu ve 2 çocuğu evdeydiler. Suparta bize evini gezdirirken, eşi de bizlere kahve yaptı. Bali’de her evin bir tapınağı var, Suparta’nın evi de buna bir istisna değil. Bizi kendi tapınağına kabul etti. Biz de kahvelerimize içerken aile fertlerine yanımızda bulundurduğumuz cezeryeleri ve nazar boncuklarını ikram ettik.

Günbatımı

Akşamüzeri otele döndük. Otelin çikolata tadım saatleri oluyormuş ancak ucundan kaçırmışız. Biz de otel çatısına konuşlanmış Above Eleven adlı bara gün batımında birer içki içmeye çıktık. Akabinde de Cuma akşamları açık büfe barbekü ve canlı müzik sunan restoranına indik. Endonezya mutfağı hakkında ayrıca yazdım, kocaman karideslerin, devasa pirzolaların beni benden aldığını belirteyim.

Bali'de Nerede Kalınır, Günbatımı, Above Eleven, Mövempick Jimbaran

Jimbaran sahiline indik. Sıra sıra restoranlar kumsal boyu masaları sahile yaymışlardı. Kumlarda olmak keyifli ancak sanıyorum yemekleri görmek için ilave çaba sarfediyordu müşteriler.

Otel İmkanları

24/06/2017

Bali adasındaki son günümüzde önce otelde biraz vakit geçirdik. İlk iş Jimbaran plajında deniz suyuyla ıslanmak olu, sonrasında otelin son derece geniş havuzuna yöneldik. Ortalığa bıraktıkları yüzen yastıklar, havuz kenarı kaydıraklar, havuz üzerine uzanmış hamak gibi platformlar ile çekim merkezi haline getirmeye çalışmışlar.

Bali'de Nerede Kalınır, Çocuk Kulübü, Mövenpick Jimbaran, Kuta

Özellikle çocuk odaklı hazırlamışlar oteli, çocuk havuzunun güzelliğine özellikle hayran kaldık. Merakımızdan çocuk kulübüne girdik, korsan temalı, iki katlı enfes bir alan yapmışlar. Bir ucu da restorana bağlanıyor, restoranın o kısmı rengarenk. Haliyle çocuklar bu bölgeden ayrılmıyor, çocuk otelleri arası zirveyi zorlar, anne babalar da dinlenebiliyor, tam bir “family lifestyle resort”.

Öğleden sonra Suparta ile yeniden buluştuk. Bu sefer ailece gelmişlerdi. Hep beraber önce gezi planımızda olmayan Pantai Melasti plajına gittik. Eskiden buraya ulaşım yokmuş, ulaşımı sağlamak için dağı yarıp yol yapmışlar. Plaj kenarında dimdik yamaç var, denizde de dalgalar kocaman. Suparta’nın çocuklar hazır noodle ile karınlarını doyurdular. Sonrasında Uluwatu tapınağına gittik. Tapınakları ayrıca yazacağım. Havalimanı yolunda bir hediyelik eşya dükkanında mola verdikten sonra bizi çok şaşırtan Yogyakarta gezisi için yola koyulduk.

Bali'de Kuta'da Mövenpick Jimbaran'da Kalınır

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir