1. Home
  2. Mekanlar
  3. Endonezya
  4. Endonezya Gezi Planı; Endonezya Gezisi Notları 1

Endonezya Gezi Planı; Endonezya Gezisi Notları 1

6

Endonezya gezi planı da, çoğu gezi planımız gibi bir ucuz uçak bileti kampanyası ile başladı. Ramazan bayramını da içerisine alan tarihlere yönelik özel kampanya düzenlemişti Katar havayolları, başta Bali olmak üzere Endonezya zaten gitmek istediğimiz yerler arasındaydı. Haziran’ın ikinci yarısına  denk gelen dönemin Endonezya’yı ziyaret için son derece uygun olduğunu da görünce (yağmur dönemi sona ermiş oluyordu) aldık biletleri. Sonrasında da Endonezya gezilecek yerler üzerinden program çalışmaları başladı. Çok büyük ülke, ülke içinde saat farkları var, elbette sınırlı sürede ufak bir kısmına odaklandık. Buyrun, ağırlıklı Bali turu şeklinde geçen Endonezya gezi planımız ve maliyetleri.

Sıklıkla dile getiriyoruz, çokça gezebilmek için, gezi maliyetinin önemli kalemlerinden biri olan uçak bileti konusunda dikkatli, ucuz uçak bileti konusunda istekli olmak gerek. Kampanyaları mutlaka takip etmeye çalışın, bilet alırken de fiyatları kıyaslayın. Biletbayi.com bu konuda güvenilir hizmet veren sitelerden biri.

17 Haziran – 18 Haziran2017 – Yolculuk

Önce Pegasus ile İstanbul’a geçiyoruz, sonra Katar havayolları ile Doha aktarmalı olarak Bali’ye varıyoruz. Evden çıkışımız öğle saatlerinde oldu, ertesi gün akşam Ubud’a vardık. Endonezya vizesine de değineyim, Endonezya bizlerden vize istemiyor, ülke girişinde de işlemler süratli oluyor.

19 Haziran 2017 – Ubud

Biraz saat farkına alışacağımız, biraz yol yorgunluğunu atacağımız, biraz da Ubud’u gezeceğimiz Bali’de balayı tadında bir gün planladık. Villa Shamballa Bali’de konaklayacağız.

Ubud Gezi Planı

20 Haziran 2017 – Ubud

Sabah yollara düşeceğiz. Bali’deki gezilerimiz için anlaştığımız Spartan tur bizleri otelden alacak. Duraklarımız sırasıyla; Tegalalang pirinç terasları, Kopi luwak kahvesi üretim merkezi, Tirta Empul ve Gunung Kawi tapınakları, Batur dağı volkanik gölü, Penglipuran köyü olacak ve Padang Bai limanında turu sonlandıracağız. Program Tegenungan şelalesi de dahil edilebilir. Konaklama Beji Bay Resort’ta.

Ubud gezisi planı, Bali Gezi Planı, Endonezya Gezi Planı

Harita Linki

21 Haziran 2017 – Gili Air

Sabah, tekne ile Gili Air adasına geçeceğiz, bolca şnorkel yapmayı planlıyoruz. Konaklama Manta Dive Center’da.

22 Haziran 2017

Şnorkele, resiflere, Gili adalarına devam 🙂 Öğleden sonra Bali adasına döneceğiz, Kuta kentindeki Mövenpick Resort & Spa Jimbaran’da.

23 Haziran 2017 – Kuta

Sabah biraz otel keyfi yapacağız, biraz  Jimbaran sahili. Öğlen sürücümüz bizi otelden alacak, Taman Ayun ve Tanah Lot tapınaklarını gezeceğiz.

Kuta gezisi planı, Bali Gezi Planı, Endonezya Gezi Planı

Harita Linki

24 Haziran 2017

Ne yazık ki Bali’den ayrılmı günü, sabah Jimbaran plajına koşarız. Öğlen sürücümüz bizi alacak, Pandawa plajı ve Uluwatu tapınağı ziyaretleri sonrası havalimanına gideceğiz. Kısa bir uçuş ile Yogyakarta kentine varacağız, konaklama Dusun Jogja Village Inn’de.

Kuta gezisi planı 2, Bali Gezi Planı, Endonezya Gezi Planı

Harita Linki

25 Haziran 2017

Yogyakarta kentini gezmeyi planladık, biraz da Yogyakarta’da balayı tadında otel keyfi yapacağız, Endonezya’lılar için öncelikli balayı mekanı tercihlerinden biri Yogyakarta.

26 Haziran 2017

Yogyakarta gezisini eklememizin ana nedenleri olan Borobudur ve Prambanan tapınaklarına gideceğiz. Gün sonunda ise eve dönüş yolculuğu başlayacak.

Yogyakarta Gezi Planı, Endonezya Gezi Planı

Harita Linki

Endonezya Gezisi Maliyeti

Elbette ki en büyük harcama ana uçak biletleri. Biz iki kişi için biletleri 974 dolara satın aldık. Uçuşların İzmir bağlantıları ise 473 liraya mal oldu, bu bağlantılar daha ucuza mal oluyordu ancak seyahat tarihine yakın zamanda Katar hava yolları uçuş programında değişiklik yapınca tekrar bilet almamız gerekti.

Endonezya içerisinde gerçekleştirdiğimiz 2 uçuşa ise 315 dolar ödedik (2 kişi Bali-Yogyakarta ve Yogyakarta-Jakarta uçuşları). Bu biletler de olması gerekenden biraz fazla tuttu çünkü ilk planlamayı yaparken Jakarta’da vakit geçirmeyi planlamıştık, sonra plan değiştirdik. Uçuşa 2 gün kala uçuş saati değiştirince de ilave ödeme yapmamız gerekti. Gili adasına gidiş dönüş için ise hılı feribota 2 kişi 75 dolar ödememiz gerekti.

Toplam ulaşım maliyeti: 1500 usd

Endonezya Gezi Planı; Konaklama Maliyetleri

Konaklama maliyetlerinizi konfor ihtiyacınız doğrultusunda ciddi şekilde azaltmanız mümkün, özellikle Bali gezisi sırasında. “Home stay” adı ile anılan ev konaklamarında günlük birkaç dolara olayı çözebilirsiniz. Biz, Villa Shamballa Bali, Mövenpick Resort & Spa Jimbaran ve Dusun Jogja Village In otellerinde tanıtım amaçlı misafir olduk. Diğer konaklamalarımız için ise mekanlardaki pahalı tesislerde kaldık.

Toplam konaklama maliyeti: 120 usd

Gezi ve Yemek maliyetleri

Yaşam maliyeti bizden düşük ülkelere gittiğimizde genelde lükse kaçma eğilimindeyiz, örneğin Türkiye’de çok pahalı olan Japon lokantasına bile gittik orada. Yeme, içme, ulaşım, transfer, birkaç hediyelik ve ören yeri giriş bedelleri için toplam 630 dolar harcamışız.

Kişi başı Endonezya gezisi maliyeti: 1125 usd

Programımıza Yogyakarta ilave etmiş olmamızın ciddi bir maliyet artışına neden olduğunu belirtmeliyim. İç hat uçuşları için 315 dolar, Unesco dünya mirası tapınakların giriş ücretleri için 80 dolar ve o tapınaklara ulaşabilmek için de 40 dolar ödememiz gerekti. Programımıza Yogyakarta’yı dahil etmeseydik kişi başı maliyeti 900 dolara kadar çekebilecektik.  Ama iyi eklemişiz programa, çok şaşırttı bizi Yogyakarta, anlatacağım.

Seyahat planı linkinden diğer gezi planlarımıza ulaşabilirsiniz.

1 Dolar 3,52 TL

Haziran 2017

Comment(6)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir