1. Home
  2. Mekanlar
  3. Avustralya
  4. Avustralya – Yeni Zelanda; Sydney 1

Avustralya – Yeni Zelanda; Sydney 1

0

Sydney'e inerken

Darling Limanı ve Çin Mahallesi

25/10/2013

Cairns’de geçirdiğimiz her gün gibi bugüne de erkenden başladık, bu sefer yola devam etmek için. Bu seyahatimizde toplam 11er uçuş yaptık, tek rötarlı uçuşumuz ise Cairns’den Sydney’e gidişimizde oldu. Sabahın köründe kalkıp havalimanında beklemek çok can sıkıcı.

Saat 2 gibi Sydney’e vardığımızda havalimanından tren ile şehir merkezine gitmeye karar verdik ve tanesi 15,9aud’dan birer bilet aldık. Merkez istasyona gidip otelimize yürüdük. Daha önce de belirtmiştim, Avustralya’da havalimanı ulaşımları pahalı, taksi ile otele gitsek 2 kişi için daha pahalıya mal olmazdı (ki dönüşü taksi ile yaptık) ama hem havalimanında taksi kuyruğu vardı hem de metro hattıyla biran evvel tanışmak istedim. Sydney metrolarına orta kattaki giriş bölümünden giriliyor, oturma yerleri 2 katlı, bir kaç basamak aşağıda ve yukarıda.

Seyahat Bloglarının, Momondo sponsorluğunda düzenlediği Türkiye’nin en iyi seyahat blogları yarışmasında, 2013 yılının ikincisi olmuş ve ödül kazanmıştık. O ödülü Sydney konaklamasına çevirdik ve Leisure Suite Inn otelini seçtik. Merkez istasyona kısa bir yürüme mesafesinde olduğu için tercih etmiş, gayet temiz ve konforluydu, Momondo ve Seyahat Blogları’na teşekkür ederken sizlere de tavsiye ederiz.

Sydney opera binası önünde

Sydney Opera binasıBavulları bırakır bırakmaz opera binasına yöneldik. Seyahat çıkmadan önce orada olacağımız tarihlerde güzel etkinlik var mı diye internetten bakmış ancak kayda değer bir şey görmemiştik. Seyahat esnasında arada bakınca operanın açılışının 40ıncı yılı kutlama gecesi olduğunu fark etmiş ancak bilet alamamıştık. Çevrimiçi bilet alamamıştım ancak biletlerin tükendiğine dair de bir emare yoktu. Heves ve umutla doğrudan gişeye gittik ama biletlerin kısa süre içerisinde tükendiği bilgisini edinebildik ancak. “Hiç mi yok” dedik, işe yaramadı. İnternetten iletişime geçtiğim bilet satış firması ise sadece tek biletleri kaldığını bildirdi.

Biz de Sydney’de görülecek yerler konusuna odaklandık tekrar. Opera binası, karşıda gördüğünüz liman köprüsü (Harbour Bridge), köprü ayağının yanındaki, bir çok film sahnesine girmiş lunapark zaten bakmakta olduklarımızdı. Çevre bizim gibi turistlerin dışında son derece şık giyimleri ile akşama hazır insanlarla doluydu, saat iş çıkış saati. Opera binasının altında, önündeki açık alanın da altını kaplayan Opera Bar var, yanında da başka restoranlar, kafeler. Güzel manzaranın karşısında şık giyimli insanlara katılıp canlı müzik keyfi yaparak bu Cuma akşamüzerini geçirelim, akşama giriş yapalım dedik. Her ne kadar patatesler son derece yavan olsa da buz gibi bira eşliğinde tükendi, 25aud elbette daha çok ortam fiyatı.

Sydney Harbour köprüsü

Sydney LunaparkıSydney’de yapılabilecek keyifli, alameti farikası etkinliklerden biri köprü tırmanışı, bize de tavsiye edilmişti. Orada oturduğumuz müddetçe de bir çok grup köprü yaylarına tırmanıyorlardı. Fiyatlar içinde bulunduğunuz aya, hafta ortası ya da sonu olduğuna, günün hangi saatinde tırmanmak istediğinize, iç ya da dış yaya tırmanmak istediğinize göre değişiyor, en ucuzu 200aud. İki kişi olduğumuz da düşünülünce bu öneriyi es geçmek son derece mantıklı göründü.

Sydney operasının altındaki bar

Sydney Müzesi önündeÇokça fotoğraf çektikten sonra belediye otobüsü ile (3,7aud) ile Darling limanına geçtik. Eski liman bölgeleri yaşam alanına dönüştürülmüş Sydney’de de. Lüks apartmanlar, alışveriş merkezleri, restoranlar, tur tekneleri, kumarhane, Sydney akvaryumu, denizcilik müzesi, IMAX sineması, balmumu heykel müzesi, vahşi yaşam parkı ve elbette oteller ilk aklıma gelenler. Etraftaki şık giyimli, bakımlı insanlar dikkat çekiyor, özellikle kızlı erkekli genç grupları (mezuniyet balosuna gider halleri var) ve kadınlardan oluşan gruplar dikkat çekiyor. Grup halinde erkek pek yok, insan ilk bakışta şehirde kadın nüfusunun daha yüksek olduğunu düşünüyor. İlerleyen günlerde şehrin farklı yerlerinde kuaför ve manikürcüler gördük, aynı anda 8-10 kadına manikür yapan fabrikasyon mekanlar kesinlikle dikkatinizi çekecek.

Sydney'li bayanlar süsleniyor

Darling limanı, Sydney

Darling Limanında konserŞansımıza bir festivale denk geldik. Alışveriş merkezi önüne, deniz kıyısına sahneyi kurmuşlar, merdivenler de seyirci alanı olmuş. Alışveriş merkezi içerisindeki bir dükkandan şarabımızı aldık. Latin ritimlerinin keyfini sürdük.

Darling limanının içerisine doğru ilerleyince Darling Quarter ve buradaki çocuk parkı var. Meydanı yay şeklinde kucaklayan binanın aydınlatmasına özel emek harcanmış, tüm dış cephede her rengi alabilen ışıklarla şov yapılıyor. Bölgedeki havuz ve fıskiyeler için de ciddi emek harcanmış, iyi tasarımcılar bu iş için tutulmuş ve ortaya sanat eserleri çıkmış.

Sydney Çin mahallesinde

Sydney sokaklarındanDarling Quarter ‘ın az ilerisindeki Çin bahçesi de bölgenin dikkat çekici noktalarından. Biz Çin bahçesi yerine Çin mahallesine yöneldik. Gece vakti çalışmaya devam edenler elbette Çinililer. Gece pazarı tıklım tıkış ve Çin işi bolca ıvır zıvır satılıyor. Biz yemekçilere daldık, bu coğrafya da çorba gibi sulu gıdalar için ideal adres onlar. Daha sağlıklılar ama et gene bol yemeklerde, 2 kişi 25aud’a adeta yat geber yemeği yedik gece vakti.

Yemek sonrası zaten yorulmuş olan bedenlerimize iyice ağırlık çöktü. Otele döndük.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir