1. Home
  2. Mekanlar
  3. Madagaskar
  4. Tamatave; Madagaskar Gezisi Notları 6

Tamatave; Madagaskar Gezisi Notları 6

0

Tamatave ya da yerel dildeki adıyla Toamasina Madagaskar’ın en büyük limanını barındıran kenti. Ticaret gereği, ülkenin en iyi karayolu da başkent ve en büyük kent olan Antannarivo ile Tamatave arasında yer  alıyor. Bu “en iyi yol” yer yer delikler içeren, hiçbir tırmanma rampası bulunmayan tek gidiş, tek dönüş bir yol, yani rampada kamyonun arkasına takıldığınızda sabır gerektiriyor. Ancak Madagaskar’ın güzel doğasını da asfaltın bittiği noktadan itibaren sunuyor, manzaralar enfes.

10/9/2016

Sabah erken uyandık ve Andasibe ile vedalaşıp yola çıktık. Yol boyu içerisinden geçtiğimiz köy ve kasabalarda evler yolun hemen dibinde yer alıyorlardı, Madagaskarlılar yolu yaşam alanı olarak kullanıyorlar, evlerde çoğunlukla elektrik yok. Madagaskar gezi notları yazımızda bundan ayrıca bahsedeceğim.

İkmal Noktası Olarak Tamatave

Madagaskar’da balayı keyfi sürdüğümüz La Crique otelinin sahibi para bozdurma işlerini otellere ya da ufak yerlere bırakmamamızı önermişti, biz de Tamatave’ye varır varmaz para bozdurma derdine düştük. Günlerden Cumartesi olunca bankalar kapalıydı. Hatta Cumartesi günleri bizim sürücünün favorisi olan restoran bile kapalı olurmuş. Öğle yemeği yediğimiz restoranın sahibi bir kahve dükkanı tarif etti para bozduran, sıkıntıyı orada çözdük.

Tamatave Sahilinde Seyyar Satıcı

İki sefer mola, ikmal noktası olarak kullandık Tamatave kentini. Alışveriş için Shoprite adlı büyük mağazaya uğradık, carrefour ürünlerinin de satıldığı, hazır yiyecekler de satılan bir yer, acı biber soslarına bayıldık. Kentte yemek için de bir çok alternatif var. Biz deniz kenarındaki La Bateau Ivre ve Veranda restoranlarının ikisinden de memnun kaldık, Madagaskar yemekleri hakkında ayrıca yazacağım.

Tamatave Sahili

Tamatave liman kenti, Madagaskar’ın en büyük limanını limanın biraz açığında yer alan resifler koruyor. Hayli hareketli, uzun ve geniş bir kumsal var, ancak liman manzaralı, o nedenle turist pek yok, halk plajı. Yol tarafında yan yana restoranlar yer alıyor, hatta bir de lunapark vardı. Lunaparktaki görevli tarafından elle çevrilen dönme dolap ülkenin ekonomik ve gelişmişlik olarak yer aldığı zamanı da gösteriyordu.

Tamatave Sahili ve Limani

Deniz kenarı, haftasonu olmasının da etkisi ile dopdoluydu. Kimsenin rahatsız edici bir bakış atmadığı kıyıda şemsiyeler ve plastik masalar var, derme çatma mekanlar bu masalara servis veriyor. Bol miktarda da seyyar satıcı var, elbette mısır falan satmıyorlar, en yaygın atıştırmalık kızarmış karides.

Foulpointe

Elbetteki ülkenin bu kesimine turistik amaçla gelinirken beyaz kumlar, resifler, tropik sahiller öncelikli ilgi konuları halini alıyor. Bunlara erişmek için Tamatave’den sonra yola biraz daha devam etmekte fayda var. Tamatave çıkışından itibaren asfalttaki deliklerin sayısı ve boyutları büyüyor, yola yaklaşık 60 kilometre kadar devam edince (yaklaşık 1,5 saat sonra) Foulpointe ya da diğer adıyla Mahavelona’ya varılıyor.

Foulpointe, sahilden 150 metre açıkta yer alan resiflerin dalgaları kırması nedeniyle sakin bir sahile sahip ve keyifli konaklama seçenekleri sunan bir turist kasabası. Ne yazık ki dönüş yolunda iken sürücümüz bizlerle Foulpointe’de bir yangın çıkmış olduğunu ve bölgedeki itfaiyenin yetersizliğinin de etkisiyle önemli zarara sebep olduğunu yazmıştı.

Mahambo

Ile Sainte Marie adasına geçiş için kullanacağımız teknenin de limanı olduğu için, biz Tamatave bölgesinde ki konaklamamızı Mahambo’da yapmayı tercih ettik. Kaldığımız La Pirogue otelinin çok güzel düzenlenmiş bir bahçesi vardı, kendisine ayrılmış bir de plajı. Gün batımından az önce varmıştık, sahilde biraz yürüyüş yaptık. Akşam yemeği sonrası sahilde ateş yakıldı. Tamatave çevresindeki otellerin çoğunda olduğu gibi burada da elektrik jenaratörle sağlanıyor ve akşam 10:30’dan itibaren kesiliyor. Gece hava hayli serinlediği için battaniye ile uyunuyor.

Mahambo Sahili, Tamatave

11/09/2016

Oteli ve çevresini çok beğendiğimiz için feribot öncesi yüzeriz ya da yürüyüş yaparız diye 6:30’a kurduk saati. Biraz yürüyüş yaptık, deniz pek girişe uygun değil. Otelin önünde resifler var, biraz yana doğru yürüyüp, resiflerin aralık verdiği yerden suya girmek ve resif duvarının dışarısında kalarak şnorkelle görsel şöleni takip etmek gerekiyor. Sainte Marie’ye giden tekne  de arıza nedeniyle rötar yapınca ilave zaman geçirdik La Pirogue’de.

14/09/2016

Dönüş yolunda da sürücümüzün gecikmesi nedeniyle La Pirogue’de ilave zaman geçirmiş ve otel sahibesiyle sohbet etme şansı bulmuştuk. Otelcilikten sıkıldığını ve Fransa’yı çok özlediğini anlatmıştı, yıllardır denize girmemiş. Zanzibar’da balayı tadında günler geçirirken de otel sahibinin gelgit saatleri hakkında fikrinin olmadığını görmüştük, zor iş otel işletmeciliği.

Tamatave hakkında son olarak Pangalanes gölleri bölgesine geçiş için de uygun bir nokta olduğunu belirtmeliyim.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir