1. Home
  2. Mekanlar
  3. Güney Afrika
  4. Cape Town
  5. Güney Afrika Gezi Notları – Güney Afrika Gezisi Notları 5

Güney Afrika Gezi Notları – Güney Afrika Gezisi Notları 5

1

Son yıllarda seyahatlerde en çok dikkatimi çeken, en ilginç gelen noktaları ayrıca derlemeye başladım, Güney Afrika gezi notları yazısı da bu gezide gözüme çarpan en ilginç konulara dair kısa notlarımı içeriyor. Daha havalimanından gözümüze sokulan, Cape Town’ın her yerinde dikkat çekilen konu olan su sıkıntısını ilk not olarak paylaşayım.

Cape Town Su Sıkıntısı

– Su sıkıntısı konusunda ciddi bilgilendirme var, duşu kısa tutun, duş suyunu sifonda kullanın gibi. Günlük su tüketim hedefleri aktarılmış ve hangi eylemin (mesela duş, sifon çekme) ne kadar suya mal olduğu bilgisi paylaşılmış, litre olarak.

Güney Afrika Gezi Notları - Su tüketim uyarıları

– Alışveriş merkezlerinde, müzelerde, lavabolardaki sıvı sabunluklarda sabun yerine susuz dezenfektan var. Sıra halinde lavabo olan yerlerde sadece bir lavabonun musluğu açık, her iki konuda da bilgi notu var, genelde aynada.

– Pisuarların neredeyse tamamı susuz pisuarlar ile değiştirilmiş.

– Son dönem yağmurlarla rahatlamışlar, Cape Town su sıkıntısı hakkında güncel bir haber linkte.

Güney Afrika’da Alışveriş

– Mağazalar şehir merkezinde 5-6 gibi kapanıyor, AVM’lerde ise ancak 8’e uzuyor bu süre. Benim Cape Town gezilecek yerler yazıma vesile olan seyahatimin tarihlerinde (Şubat, yani yaz ortası) hava 9:30’da kararıyordu, ziyaret ettiğim şirkette saat 4’te ofiste kimse kalmamış oluyordu.

– Süper marketlerde bira satışı yok. İlginçtir sadece şarap satışı var ama o da belirli saatler arasında (Pazar günleri sadece birkaç saat). Bira dahil tüm alkollü içecekler likör dükkanlarında satılıyor, onlar da geç saatlere kadar açık kalmıyor.

– Alışveriş merkezi girişlerinde hiçbir güvenlik kontrolü yapılmıyor, suç oranı yüksekliği ile dünya çapında üne sahip Güney Afrika bile bu yöntemi tercih etmemiş.

– Para bozdurma komisyonları çok yüksek, 100 dolar bozdurursanız 13 doları hizmet bedeli olarak almak istiyorlar. Ancak, sokak tezgahları hariç her yerde kredi kartı geçiyor, ulaşım için de uber gayet yaygın, ben hiç para bozdurmadan 2 hafta geçirdim.

Güney Afrika Gezi Notları - Güney Afrika'da Alışveriş - Kasa Kuyruğu

– Süpermarketlerde tüm kasalar içi ortak tek sıra oluşturuluyor ve bu sıralar son dakika satışları için tezgahlar arasından dolaştırılıyor, boşalan kasadan ya seslenerek ya da sıra ucuna boş kasa numarası gösterilerek müşteriler yönlendiriliyor. Amerika’da alışveriş yazımda da benzer durumu paylaşmıştım.

Yeme – İçme – Güney Afrika Gezi Notları

Güney Afrika’da yeme içme konusunda notlarımı ayrıca paylaşacağım bazı dikkat çekici notlara burada değineyim.

– Süper marketlerde hazır ya da hazıra yakın yemek yaygın şekilde yer alıyor, salata hazırlamak için doğranmış yeşillikten, hazır sıcak yemeğe, soslanmış pişmeye hazır etlere kadar.

– Şarap boyutları ve sunumları inanılmaz, marketlerde beş litrelik karton musluklu kutuda bile var. Ayrıca tek içimlik ufak poşette sert içkiler de var.

– Sokak lezzeti olayı hiç yok, Güney Afrika ayrımcılık politikası yazımda da bahsettiğim kutlamalar için bile çevreye bir yiyecek tezgahı, araçtan satış gibi şeyler kurulmamıştı.

– Dünya mutfakları çok yaygın, neredeyse her ülkeyi, kültürü temsil eden restoranlar var, Etiyopya restoranı da gördüm, Kürt de, Kore de.

Güney Afrika Gezi Notları - Sabunsuz Lavabolar

Sokakta Gündelik Yaşam

– Güney Afrika gezi notları olarak son kısımda gündelik yaşama değineyim. Cape Town’da pek hissedilmese de Johannesburg’da güvenlik sıkıntısı direk hissediliyor, evleri, sitelerin çevresi yüksek duvarlar, dikenli ya da elektrikli teller ve kameralarla çevrili. (bizde de bu durum süratle yaygınlaşıyor ne yazık ki)

– Sigara içen çok az, kapalı alanlarda da tamamen yasak, sigara içmek isteyen restorandan, otelden sokağa çıkıyor.

– Özellikle Cape Town gelişmiş bir Avrupa kenti görünümünde, son derece modern

– Yoksulluk var ama sokakta oturmuş dilenen yok. Bu konuda sıkı güvenlik önlemleri alınmış gibi, dilenmek için size sakince yanaşıyorlar ve para istemiyorlar, kendilerine yiyecek bir şey almalarını istiyorlar, hayır cevabı verince pek ısrar etmeden, görünmemeye çalışarak uzaklaşıyorlar.

Temmuz 2018

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir