1. Home
  2. Mekanlar
  3. Mısır
  4. Hurghada
  5. Hurghada’da Tatil; Hurghada Gezisi 1

Hurghada’da Tatil; Hurghada Gezisi 1

1

18/06/2015

Yine bir kampanya takibi ile ortaya çıktı Hurghada’da tatil fikri. Pegasus’un kampanyasında, Sabiha Gökçen havalimanından Hurghada’ya uçak bileti fiyatı iki kişi için 336 liraydı, Hurghada’ya nasıl gidilir sorusu bizim için böylece yok olmuş oldu.

Hurghada’da tatil biletlerimizi aldığımızda Mısır vizesi konusunda pek fikrimiz yoktu. Aklımda Mısır ile vizeler kaldırıldı diye kalmıştı hatta. Aslında yanlış da kalmamış aklımda, Mısır bizlerden vize istemiyormuş ancak darbe sonrası işler değişmiş. Memleket yöneticileri Mısır’ın yeni yöneticilerine tavır alınca Mısır da bizlere vize koymuş. Üstelik öyle sembolik falan değil, ciddi uzun prosedürü var. Mısır vizesi almak neredeyse bir ay sürdü ve İzmir’de yaşadığımız için mecburen aracı kurum kullandık.

Hurghada Havalimanı; Hurghada’da Tatil

Hurghada uçağı saatleri biraz biçimsiz, gecenin orta yerinde iniyorsunuz Hurghada havalimanına. Biz önceden uyarılmıştık, buradan biz de uyaralım; havalimanına iner inmez giriş işlemleri için formlar var masalarda, hemen onlardan kapın ve pasaport kontrol gişelerinde sıra kapmaya çalışın. Az sayıda görevli ve Mısır’lı memurların süratli(!) iş yapma temposu birleşince ciddi süreler kaybedilebiliyormuş. Biz tavsiyelere uyduk ve pasaport kontrolünden çıkan ilk birkaç kişiden biri olduk.

Makadi Bay Günbatımı, Hurghada'da TatilÜst üste üç seyahatimizde vardığımız yerde bavulsuz kalmıştık, Birleşik Krallık, Çin ve Küba. Üçüncünün sonunda ders aldık, ‘az olsun bizim olsun’ desturuyla kabin valiz seyahat ediyoruz, öneririz. Hemen çıktık terminal binasında. Hurghada’da tatil konusunda uyarıldığımız bir konu da taksi mevzuu idi. “Pazarlıksız olmaz, sabahın köründe darlanırsınız, otelden ayarlayın başınız ağrımasın” dediler. Biz de Hurghada konaklamamızı yapacağımız Fort Arabesque otel ile havalimanı transferi ücreti 20€ olarak anlaştık. Terminal binası önünde bizi alacak aracı beklemeye başladık, gelen taksicilere de bizi araç alacak deyince uzaklaştılar.

Başladık aracı beklemeye, gelen giden yok. Terminal yavaş yavaş boşaldı, bizim erken çıkışın esprisi kalmadı. Telefon ettik otele, yolda geliyor araç. Bekle bekle gene yok, bir daha telefon, az sonra orada olacak. Yaklaşık bir saat gecikmeyle aldılar bizi, kızıp söylenmek için bile yorgunum, Hurghada’da tatil keyfine de gerginlikle başlamak istemiyorum. Şoföre sakince sordum neden geciktiğini, siz bu saatte gelmemizi istemiştiniz diye. Durum sonradan netleşti, Mısır yaz-kış saati uygulaması yapmıyor, biz yapınca aradaki saat farkı değişiyor. Biletleri hayli önceden almıştık ve pegasus bize dönüş uçuşumuzun saatinin bir saat değiştiğini bildirmişti. Biz plan değişikliği sanmıştık, halbuki planı yaz saati uygulamasını hesaba katmadan yapmışlar. Uçağın varış saati de bir saat kaymış. (Ah pegasus biraz artırsan müşteri hizmetleri kaliteni, Mardin gezimizde neler yaptıydın öyle)

Herşey Dahil Otel, Hurghada’da Tatil

Fort Arabesque otelde yaptığımız Hurghada konaklama fiyatı 2 kişi için gecelik herşey dahil 86,5 dolardı. Sabaha karşı vakitte otel birimleri kapalı elbette ama uyumadan iki lokma atıştırmak da iyi olur. Süratle giriş işlemlerimizi yapan görevli odaya akşam yemeği bırakmış olduklarını söyledi. Ekmek, peynir, jambon gibi şeylerden oluşan tabaklar bırakmışlar. Atıştırıp uyuduk.

19/06/2015

Günü çok da öldürmeden, kahvaltı sona ermeden kalktık. Hurghada’da tatil için seçtiğimiz otelimiz yeni bir tesis değil, hatta biraz eski. Ancak odaları hayli büyük, bizimkinde 2 tane çift kişilik yatak ayrıca bir de kanepe vardı. Önümüzde de odaya ayrılmış bahçe. Her şey dahil konseptiyle çalışılıyor olmasına rağmen bazı ücretli ayrıcalıklar da hazırlanmış, otelin bir kanadında ki restoran ve bar ücretli örneğin. Günlük çift başı 5€’ya plaj ayrıcalık paketi hazırlamışlar. En ön sıradan şezlonglarınız ayrılıyor, havlularınızla birlikte içecek dolu buz kovanız getiriliyor, öğle saatlerinde meyve ve soğuk havlu servisi yapılıyor. Bu ayrıcalığı satın almayanlar ilgili nesneleri servis noktalarından kendileri alabiliyorlar.

Fort Arabesque Plajı, Hurghada'da Tatil

Mısır tatilleri ile ilgili bir çok arkadaşımız yemeklerine alışamadıklarını, yer yer aç kaldıklarını anlatmışlardı, Hurghada’da tatil tecrübemizde biz yemek konusunda hiç sıkıntı yaşamadık. Hatta 3 öğün açık büfe sunulan yemeklerden bazılarına bayıldık diyebilirim. Hurghada’da yeme içme konusuna ayrıca değineceğim.

Otel İmkanları; Hurghada’da Tatil

Fort Arabesque Sahili, Hurghada'da TatilHer çok yıldızlı otelde olduğu gibi Hurghada’da tatil için seçtiğimiz otelde de bolca havuz vardı, farklı bölgelerde, farklı boyutlarda. Ayağımızı bile sokmadık. Bu oteli denizi, hatta denizinin altı için seçmişken havuza vakit ayırmaya hiç niyetimiz yoktu. Biraz kendimize gelip, kısa bir otel turu yaptıktan sonra da sahilde bir çift şezlonga attık kendimizi. Biraz yüzme ile resiflerin gerçekten kıyıda olduklarına tanık olduk. Akşam az uyumanın vermiş olduğu yorgunluk üzerimizde olduğundan Hurghada resiflerinden şnorkel işini akşamüzerine bırakmıştık. Biraz yüzme, biraz şezlonglarda yayılma yaparak öğleni ettik.

Hurghada’da tatil yaparken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birinin de yakıcı güneş olduğunu belirteyim, aman önleminizi alın. Hava çok nemli olmadığı için gölgedeyken sıkıntı yaşamıyor insan ancak biz otel binası ile sahil arasındaki gölgesiz alanı kat ederken bile yandığımız hissettik. Yüksek korumalı krem kullanmayı aman unutmayın. Biz hem öğle güneşinden kaçmak hem de biraz uykusuzluğu gidermek için ilk gün öğle uykusuna yattık, birazdan açıklayacağım nedenle de diğer günler bunu tekrarlamadık.

Resifler; Hurghada’da Tatil

Akşam üzeri saatinde, bu sefer şnorkellerimizle indik sahile. Önce otelin dalış kulübüne uğradık bilgi almak için. Niyetimiz dalış değildi, büyük resif tecrübemiz bize resiflerde şnorkelle ziyadesiyle keyif alındığını göstermişti. Dalış kulübü dalış olanaklarının dışında tekne kiralama imkanı da sunuyor, günlük ya da yarım günlük şnorkel turları da. Harita üzerinden hangi mercan resifi bölgelerine götürdüklerini gösterdiler, çokça seçenek sundular. Hurghada’da mercan resiflerine şnorkel turu fiyatları 20 ila 40 avro arasında değişiyor.
Fort Arabesque Kıyısı Resifleri, Hurghada'da Tatil

Bilgileri depolayıp denize yöneldik. Şnorkelleri takmış Hurghada’da tatil düşüncesinin temelini oluşturan resiflerle yakından ilgilenmeye geçerken biri düdük sesi duyduk. Kıyıda bayraklar indirilmeye başlandı, görevliler bir şeyler seslenmeye koyuldular. Anlamadık ne olduğunu ama denizdeki herkes kıyıya yöneldi. Hızla kıyıya çıkıp görevlinin birine durumu sordum, saat 6’dan sonra yüzmek yasak dedi. Resiflere zarar gelebilme ihtimaline karşın, otel yönetiminin değil, bölge yönetiminin aldığı bir kararmış. Ama biz daha yeni girdik diye üsteleyince, tamam hemen geri dön suya 5-10 dakika göz yumarız duruma dedi. Gerçekten de bize biraz vakit tanıdılar. Biz de mercan resifleri ile daha fazla vakit geçirebilmek için diğer günler öğle uykusu uyumadık. Seyahatimizi gün be gün anlatmayacağım ama takip eden günleri resiflere ayırdık, Hurghada’nın en iyi sahil resiflerini ayrıca anlatacağım.

Makadi Bay'in Taze Resifleri Korunuyor, Hurghada'da TatilDenizden erken çıkınca bir sahil yürüyüşü yapmaya karar verdik. Makadi koyu boyunca yan yana bir çok otel yer alıyor, bizim yürüdüğümüz saatte elbette hiçbirinde denize giren yoktu. Sahil boyunca oteller arasında yürümenize kimse karışmıyor, burada da sahil, deniz halka ait. Diğer otellerin önlerindeki deniz daha sığ ve yer yer yüzmeye yasak bölgeler işaretlenmiş. Yeni gelişmekte olan resifleri korumak için. Koyda açık ara en iyi deniz bölümünün bizim otelin önü olduğu kıyıdan bile belli oluyor. Zaten çevre otellerde su altı yaşamı görmek isteyen müşteriler de bizim otelin önünde yüzüyorlardı. Hurghada’da tatil yapıp, otelin önünden denize girince resifleri göreyim derseniz Fort Arabesque oteli gönül rahatlığı ile önerebilirim.

Mısır konaklamamızı yaptığımız otelde gün boyu animasyonlar vardı, program animasyon merkezine asılıyordu. Açıkçası biz akşam eğlenceleri dışında hiçbir etkinliğe iştirak etme gereği duymadık. O programlardan da Mısır Gecesi temalı gösteri dışındakilerden süratle uzaklaştık, son derece yavanlardı, zaten tüm günü denizde geçirdiğimiz, denize maruz kaldığımız günlerin sonunda da enerjimiz çok uzun uzadıya yetmiyordu.

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.