1. Home
 2. Mekanlar
 3. Almanya
 4. Almanya Gezi Notları

Almanya Gezi Notları

1

Almanya gezi notları yazımızda, Almanya seyahatlerimizde dikkatimizi çeken notları derledik. Kısa kısa, en dikkatimizi çeken şeyleri paylaşalım istedik.

Yaşam ve Ulaşım

 • Almanya’da şehirler çok kalabalık değil, nüfusun çoğunluğu kasabalarda yaşıyor, sanayi ve ticaret de ülke geneline yayılmış durumda. Örneğin Walldorf’ta ne yapılır yazısında anlattığım kasaba SAP’nin idari merkezini barındırıyor.
 • Bisiklet kullanımı son derece yaygın, bisiklet yolu ağı da aynı şekilde. Genel olarak pek dağlık da olmayan ülkede çoğunluk ulaşımı bisikletle sağlamayı tercih ediyor. Hem çevreci, hem sağlıklı, hem de ekonomik.
 • Bisiklet sadece bireysel değil, ailesel de bir ulaşım aracı olarak kullanıldığı için sokaklarda çeşit çeşit pusetli, çocuk hazneli bisikletler de yer alıyor.
 • Ülke içerisinde çok çok yaygın tren yolu ağı var, sıklıkla da seferler gerçekleşiyor, üstelik hızlı. Özellikle şehirler arası ulaşımda önceliğiniz tren yolu olsun.

Pusetli bisiklet, Almanya Gezi Notları

Alışveriş – Almanya Gezi Notları

 • İndirim söz konusu ise gerçekten indirim yapılıyor (yapılmış gibi gösterilmiyor) ve ciddi ekonomik fiyatlara satılıyor ürünler. Stuttgart gezisi sırasında uğradığım Primark mağazasında 1 avroya satılan tişörtlerden birkaç tane almıştım.
 • Depozito neredeyse tüm ambalajlı sıvılar için geçerli (Pfand adı ile işaretli). Pet şişe su yada teneke içecek alınca da depozito ödüyorsunuz (üstelik 0,25 euro-cent). Bunların otomatik geri ödemesi için zincir marketlerde makineler var (ezip bükmeyin şişe ve kutuları).
 • Depozitolu ambalaj konusu kendi ekonomisini yaratmış. Çöpten şişe toplayarak yaşayanlar var, sonuçta 2 boş su şişesi götürüp, bir solu bira alıp çıkabiliyorsunuz markette. 4 şişe için alacağınız iade ile başka mağazadan tişört alabilirsiniz 🙂 Almanya gezi notları içerisindeki benim için en ilginç detay bu.

Depozito (Pfand) için şişe toplayan kadın, Almanya Gezi Notları

Yeme – İçme

 • Markette normal içme suyu bulmak kolay değil, hemen hepsi maden suyu sodası. Normal su için kasiyere sormanız gerekebilir. Almanlar genelde musluk suyu tüketiyorlar, ben bir şişe su aldıktan sonra musluktan doldurup yanımda taşıyarak devam ediyorum.
 • Pek fazla çeşitlilik sunmayan Alman mutfağının en önemli protein kaynağı domuz ve ürünleri. Bu konuda hassasiyetiniz varsa özenli olmanızı öneririm ancak Alman mutfağının spesiyalitesi domuz eti de içeren sosisler, tatmakta fayda var.
 • En ufak kasabada bile döner bulunuyor. Almanya’nın en yaygın bulunan, sunulan, tüketilen yemeği haline gelmiş durumda.

İade Otomatı, Almanya Gezi Notları

Türkler

 • Almanya’nın her yerinde Türklerle karşılaşacaksınız. Herhangi bir durumda sıkıntı yaşarsanız ve özellikle de iletişim, dil problemi yaşarsanız, seslenin “Türk var mı” diye, kesin birileri gelip yardımcı olacaktır.
 • Tamamı iş seyahati olarak birden çok kere Almanya’nın farklı yerlerine seyahat ettim, bir çok kere de taksiye binmem gerekti. Sadece 1 seferinde taksi şoförü Türk değildi.
 • Bir gün otelden çıkıp, metro girişini sormak üzere markete girdim. İngilizce olarak sordum durağın yerini, tezgahtaki genç içeriye “abi turist geldi baksana” diye seslendi içeriye 🙂 Türkçe devam ettik elbette.

Eylül 2018

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir