1. Home
  2. Mekanlar
  3. Almanya
  4. Walldorf’ta Ne Yapılır?

Walldorf’ta Ne Yapılır?

2

Walldorf’ta ne yapılır sorusunun öncelikli cevabı sanırım iş yapılır olacak. Ben de bu ufak Alman kasabasına iş için gittim ve birkaç akşam geçirdim. Ufak kasabada ne işimin olduğunu merak edenler için de açıklayayım, SAP firmasında bir etkinliğe katıldım. Bu ufak kasabada 1976 yılında kurulmuş SAP. Bugün dünya çapında yaklaşık 100 bin çalışanı bulunan şirketin merkezi Walldorf kasabasının yarısını kaplıyor. Şirket kendi başına kasaba kadar olsa da bizim 3 günlük çalışma için toplantı odası bulunamamış, otellerden birinin salonu tutulmuş.

4/8/2018

Walldorf seyahati ufak bir sürpriz ile başladı. Akşamüzeri tren istasyonunda inince harita programından otele güzergah baktım ve 15 dakikalık yürüyüş parkuru çıkarınca yürümeye karar verdim. Ancak harita beni otobanın yanında yürümeye yönlendirmiş. Neyse kazasız şekilde vardım otele, eşyalarımı bırakıp Walldorf’ta ne yapılır bulmak için kendimi dışarı attım.

Hauptstrasse - Walldorf’ta Ne Yapılır

Hauptstrasse

Kasabanın, trafiğe kapalı bir ana caddesi var, üzerinde barları ve restoranları barındıran. Ben oraya doğru ilerlerken en çok dikkatimi çeken şey bolca bisiklet yolu ve bisikletliler oldu. Walldorf’lular bol bol bisiklete biniyorlar ve bu konuda iyi hizmet alıyorlar, otoyol üzerine köprü bisiklet geçişi bile yapılmış.

Ana cadde 200 metre ancak vardır, ben günlerin hayli uzadığı Haziran ayında gittiğimden akşam son derece keyifliydi. Restoran ve barlar sokağa sandalyelerini masalarını taşımış, sokak iki katlı binalarla çevrelenmiş. Modern heykellerle de süslenmiş sokakta çeşitlilik geniş, iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki restoranlar arasında Fransız, İspanyol ve Yunan restoranı da var. Sokağın sonunda ise hayli büyük bir Lidl süpermarket mağazası var. Buradaki depozitolu şişe geri dönüşüm aleti benim çok ilgimi çekti, Almanya gezi notları yazımda bu ve benzeri ilginçliklerden ayrıca bahsedeceğim.

AQWA – Walldorf’ta Ne Yapılır?

İlk gün sadece kısa boylu ana caddede vakit geçirdim, takip eden günlerde ise çalışma bitimlerimde (ev sahiplerimizin organize ettiği yemek hariç) etrafı keşfetmek için akşam yürüyüşlerine devam ettim. Hauptstrasse’yi dik kesen yoldan aşağıya doğru yürüyünce Aqwa adlı eğlence parkına ulaşılıyor. Aqwa giriş ücreti kişi başı 4,5 euro.

AQWA – Walldorf’ta Ne Yapılır

Aqwa özellikle yaz aylarında aktif olarak kullanılıp tüm gün keyif alınabilecek geniş bir yer. Geniş alanda bir gölet yapılmış, gölet çevresi şezlonglarla bezenmiş, gölette gezmek mümkün. Gölet çevresine ise asıl eğlencelikler serpiştirilmiş. Basket sahası, mini golf alanı, açık havuz ve kapalı havuz, sauna gibi bölümleri içeren bina benim dikkatimi çekenler oldu. Göl manzaralı restoran da mevcut.

Benim ziyaret etmediğim Tierpark hayvanat bahçesi de Walldorf’ta ne yapılır sorusuna cevap olabilir. Yakın çevrede ise daha ilginç ziyaret noktaları var. Formula 1 yarışlarının da gerçekleştiği Hockenheimring bunlardan biri. Heidelberg gezilecek yerler yazımda detaylıca anlattığım Heidelberg için de bir konaklaması noktası olarak kullanılıyor Walldorf, otel fiyatları daha uygun, Heidelberg’e otobüs ya da tren ile ulaşım kolay.

Comment(2)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir