1. Home
  2. Mekanlar
  3. Karadağ
  4. Kotor Körfezi; Eski Yugoslavya’nın Yollarında 4

Kotor Körfezi; Eski Yugoslavya’nın Yollarında 4

2

Yol üzerinde Herceg Novi’ye uğruyoruz. Burada şehir küçük bir tepeceğin üzerine kurulmuş. Arabamızı deniz kenarına göre biraz daha yüksek bir yere park ediyoruz. Denize ulaşmak için inmemiz gereken yokuş ve basamaklar var. Dünkü Mostar gezisi parçası olan camii minaresi tırmanışı beni bitirdi maalesef. Bacaklarım acayip et kesmiş durumda ve merdiven inerken kilitlenip kalıyorum. Sabah ki Dubrovnik kale surları turumuz esnasında da bir miktar merdiven in çık yapmıştık. Burada biraz merdiven indikten sonra, acı çeker halimi gören eşim hadi dönelim bu iş böyle olmayacak dedi ve burayı gezemeden Kotor körfezine doğru devam ettik.

Kotor Körfezi Adaları, Kotor Körfezi, Eski Yugoslavya Yollarında

Kotor Surları, Kotor Körfezi, Eski Yugoslavya YollarındaKotor körfezi müthiş bir yer. Aslında buraya körfez mi göl mü demek daha doğru olur bilemiyorum. Denize küçük bir boğaz ile bağlanıyor. Kıvrıla kıvrıla giden bu koyun etrafı yemyeşil yamaçlarla kaplı, körfez olmasına rağmen acayip berrak, tertemiz bir denize sahip. Deniz kenarında sevimli taş evler.

Kotor Kalesi; Kotor Körfezi

Deniz o kadar cazip gözüküyor ki, kendimizi sulara bırakmak istiyoruz ama vakit kısıtlı olduğu için, Budva’da girmeyi planlayıp yola devam ediyoruz.

Kotor kalesini gezmek için arabamızı park ediyoruz. Bu esnada eşimin gözüne denizdeki müthiş yatlar çarpıyor. Her biri birbirinden lüks ve büyük bir sürü yat bulunmakta. Deniz kenarında kısa bir tur attıktan sonra kale içerisine giriyoruz. Buradaki kale Dubrovnik’e göre daha küçük fakat bize çok daha sevimli geldi. Bir cafeye oturup yorgunluk biralarımızı içip, biraz bir şeyler atıştırıyoruz.

Kotor Sokaklarında, Kotor Körfezi, Eski Yugoslavya Yollarında

Bu tatil süresince bulunduğumuz yerlerden hangisine bir daha gelmek istersin diye sorsanız kesin Kotor derim. Burada 1 hafta deniz ve dinlenme tatili çok rahat yapılır. Ancak biz programımızı Budva’da kalmak üzere yaptığımız için Kotor Körfezi’nden ayrılıyoruz.

Comment(2)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir