1. Home
  2. Mekanlar
  3. Almanya
  4. Stuttgart Gezilecek Yerler

Stuttgart Gezilecek Yerler

3

Bir iş seyahati vesile oldu Stuttgart gezilecek yerler turu yapmama. Hafta içi Heidelberg’de iş toplantıları yapmam gerekiyordu, Cuma memlekete dönmek yerine dönüşümü pazara aldırıp 2 gün gezmeye vakit ayırdım (gerçi o sürenin bir kısmı çalışmaya gitti).

8/6/2018

İş toplantıları sırasında alman meslektaşlar ile paylaşmıştım Stuttgart’a geçeceğimi. Biri, tren sisteminin değişimi nedeniyle çok büyük bir proje yürütüldüğünü ve projenin anlatımının tren istasyonu bünyesindeki kulede anlatıldığını belirtmiş, Stuttgart gezilecek yerler listeme dahil etmemi önermişti, ben de bu süper tavsiyeye uydum.

Stuttgart Tren İstasyonu

Heidelberg gezilecek yerler turumu tamamlayıp akşam saatinde vardım Stuttgart’a, trenle. İstasyon binasının peronlara bağlantısı geçici koridorlarda sağlanır hale gelmişti, koridorlardaki ufak pencerelerden inşaat alanı görülebiliyordu kocaman bir kazı alanı şeklinde. Hemen tanıtım kulesine gittim ama sergi saati geçmişti, ancak en üstteki terasa çıkıp Stuttgart’a tepeden bakabildim.

Stuttgart Tren İstasyonu Müzesi, Stuttgart Gezilecek Yerler9/6/2018

Sabah Stuttgart gezilecek yerler ilk durağı istasyon karşısındaki turizm ofisi oldu, ücretsiz haritamı aldım. O haritada da işaretlenmiş olan Tren istasyonu müzesine daldım. Bizdeki Haydarpaşa ya da Basmane garları gibi, Stuttgart garına da trenler tek yönden girip geri geri ters istikamete çıkar durumdalar, proje bunu değiştirmek için sürdürülüyor. Trenler mevcut yönlerine dik olarak istasyonun içerisinden geçecekler ve yollarına devam edecekler. Yani çevre illere kadar yeniden tren yolu döşenecek. Proje devasa.

Ortada bir şehir varken yeni demir yolları için yer açılamayacak olduğundan tüm tren trafiğini yer altına da almaları gerekecek. Mevcut rayların olduğu bölge ise boşa çıkacak. Kule içinde kat kat proje anlatılıyor, bir kat yan kentlere bağlantı rayları, bir kat yeni ve modern istasyon binası, başkası tünelleri kazmakta olan cihazlar, beriki boşalacak alan için projeler. Pek İngilizce anlatım olmasa da keyifliydi. Sonunda tepesindeki terastan Stuttgart gezilecek listemdeki mekanları bulmaya çalışmak da güzeldi. (İlginç noktaları derlediğim Almanya gezi notları yazımda tren yaygınlığına da değindim.)

Schlossgarten – Stuttgart Gezilecek Yerler

İstasyon binasını arkanıza alıp sol ileri doğru gidince Kale bahçesi (Schlossgarten) adındaki, çevresi tiyatro binası, parlamento binası ve yeni saray ile çevrelenmiş parka varıyorsunuz. Çevreleyen tarihi binalar son derece şık görünüyorlar, parkta cumartesinin keyfini süren, oyun oynayan, çimlerde uzanan insanlar da vardı.

Çevreleyen binalardan birinin önünde, çocuklar için ahşap malzemelerden yapılmış büyük boy oyuncakların (araba pisti gibi) yer aldığı bir etkinliğin kurulumuna denk geldim. İçerisinde ufak bir yürüyüş yapmanızı öneririm Schlossgarten’ın.

Schlossplatz Meydanı, Stuttgart Gezilecek Yerler

Schlossplatz – Saray Meydanı

Yürüyerek Saray meydanına devam ettim, kentin bu bölgesinde zaten arabayla gezmek mümkün değil, her yer trafiğe kapalı. Tepesinde bir melek heykeli bulunan dikiti merkezine alan bu park, meydan, kale bahçesine çok daha hareketli, insan miktarı çok daha fazlaydı. Ben parka girerken binalardan birinin bahçesine kontrolle insanlar alınıyordu, bir fil sahnesi için figüran topluyorlarmış. Vaktim olsa ben de girip bir Alman filminde sahne alacaktım ama gezmeye devam ettim.

Cumartesi olduğu için olsa gerek, bir çok stant kurulmuştu ve ana tema bisikletti. Elbette yiyecek içecek yerleri de vardı ama tarihi bisikletlerin sergilendiği, farklı gövde ve tekerlek denemelerini ortaya gören bisiklet modelleri benim çok ilgimi çekti. Bir de başka bir stantta sergilenen bambudad yapılma bisiklet. Adeta şehrin kalbi saray meydanında atıyordu.

Landes Müzesi

Landes müzesi ya da diğer adıyla Württemberg bence Stuttgart gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalı. Ücretsiz müzeyi gezmek için yine de bilet almak gerekiyor, bu yüzden önce gişeye uğrayın. Müze birkaç bölümden oluşuyor, ikinci kat “efsanevi başyapıtlar” adıyla kurgulanmış, taş devrinden başlayan, farklı dönemlere ait nesnelerin sergilendiği odalar kraliyet taçlarına kadar varıyor. Alt katlarda ise cam eserleri sergisi ve dünya saatleri sergisi yer alıyor, özellikle saatler bölümü ilgi çekiyor.

Landes Müzesi, Stuttgart Gezilecek Yerler

Müze binasının da çok güzel olduğunu belirtmeliyim, tarihinin 10uncu yüzyıla dayandığını belirten ve 1553-1563 yılları arasında Duke Christoph’un kalesi, evi olduğu belirtilen bir tabela vardı. Orta avlusu kısa bir mola için gayet uygun, içerideki tuvaletler de temiz ve ücretsiz, çanta ile müzeyi gezmeye izin vermedikleri için de emanet dolapları var. Ben müzeyi gezdikten sonra çantamı dolapta bırakıp çevreyi de dolaştım.

Karlsplatz

Müzenin hemen yanında yer alan tarihi meydanda antika pazarı kurulmuştu. Farklı ilgi alanlarına hitap eden zengin çeşitlilik sunan bir pazardı. Örneğin ben maket tren ekipmanları satan stantta hayli vakit geçirdim, koleksiyon meraklıları için rüya etkisi yaratacaktır muhtemelen.

Bit pazarını gezerken kahve standından kahvenizi alabilir, Türk unlu mamulleri standından alacağınız simide eşlik edebilirsiniz.  Stantları gezdikten sonra meydanın ortasındaki heykelin gözünüzden kaçmasına müsaade etmeyin.

Markthalle

Gelelim, bana göre Stuttgart gezilecek yerler listesinin en kıymetli durağına; Markthalle. Yiyecek stantları ve ufak restoranlarla dolu bir yemek pazarı, tam benlik bir yer. Üst katında, orta kısmı boş bırakacak şekilde çepeçevre bir koridor var. Üst katı mutfak dekorasyon malzemeleri satan bir mağaza tarafından kullanılıyor. Alt kat ise yemekler.

Markthalle çok büyük değil, İspanya’da gezdiğimiz market de, Floransa gezilecek yerler yazımızda bahsettiğimi Mercato Centrale de buradan büyük. Ancak 100 yıllık pazarda çeşitlilik muazzam, deniz mahsullerinden gevreğe, içi dolgulu hurmalardan, domuz sosisine, baklavaya, çiğ sebze meyveye her şey var. Özellikle yemek meraklısı iseniz mutlaka uğrayın.

Markthalle, Stuttgart Gezilecek Yerler

Markthalle’nin hemen yanında Marktplatz adındaki meydanda da Pazar kurulmuştu ve pazarda bol bol kuşkonmaz vardı. Ben tekrar Landes müzesine dönüp çantamı aldım ve gezime devam ettim.

Bean Quarter

Günümüzde şık butiklerin, restoranların, sanat atölyesi ve galerilerin yer aldığı Bean bölgesi, dar sokakları ile kısa bir tur atmak için çok keyifliydi. Bölge ismini eskiden yoksulların yemeği kabul edilen (gerçi günümüzde de öyle) kuru fasulyeden alıyormuş. Bölge 15inci yüzyılda Count Eberhard III tarafından tasarlanmış, Stuttgart’ın en eski yerleşim yeri olarak kabul ediliyor. Vaktiyle bölgede esnaflar, şarap ticareti yapanlar ve Yahudiler yaşarlarmış ve evlerinin bahçesinde fasulye yetiştirirlermiş.

Ben, bölgenin az yukarısında lidl markete uğrayıp yiyecek ve içecek bir şeyler aldım kendime, weber sokağındaki bir bankta Stuttgart gezilecek yerler turuma öğle yemeği molası verdim. Hayli sıcak havada şehir gezisine arada dinlenme eklemek gerekiyor.

König Caddesi

Almanya’nın çıplak betonarme yapılan ilk yüksek binası olan Tagblatt Turm’un yanından Calwer sokağına devam ettim. Calwer sokağı şehrin eski ana girişlerinden biriymiş. Bölge artık modern çarşı gibi, dar sokaklar trafiğe kapalı ve cafe, restoran ve mağazalarla bezeli. Oradan da ana çarşı sokağı olan König caddesine indim.

İki tarafı büyük mağazalarla, hatta müzelerle bezeli geniş, trafiğe kapalı cadde şehrin kalbi. Stuttgart gezilecek yerler listelerinin olmazsa olmazı. Bir alışveriş tavsiyesi paylaşayım, eşimin ısrarı ile Primark mağazasının indirimli ürünlerine bir göz attım, her zaman bazı ürünlerde ciddi indirim yaparlarmış. Tanesi 1,1 eurodan birkaç tane bisiklet yaka tshirt alıp çıktım.

Kunstmuseum

Kuntsmuseum, Stuttgart Gezilecek Yerler

Schlossplatz meydanının hemen yanında cam kaplı bir bina olan sanat müzesi Kuntsmuseum’un giriş ücreti 6 euro. Kapanış saatine yakın ulaştığım müzenin ana sergisini gezme şansım oldu, ayrı giriş ücreti olan geçici sergiye vakit ayıramadım. Modern sanat eserlerinin etkisini kelimelere dökmek kolay değil, ancak seyahatlerimde modern sanat müzelerine gitmeye özel çaba sergilediğimi belirtmeliyim.

Kuntsmuseum, meşaleli bir duvar ile başlıyor, karikatür tarzı resimler de içeriyor, günlük yaşam objelerini size çok farklı gösteren eserler de. Ben müzeyi gezerken ufak bir çocuk grubu ile bir görevli ya da öğretmen de müzeyi geziyordu, eserlerin başında onlara bir şeyler soruyor, onları konuşturuyordu. Çocuklar çok keyif alıyorlardı.

Ben, günün yorgunluğu ile müze bitişiğindeki marketten yiyecek bir şeyler alıp otele döndüm ve 27bin adım attığım günü sonlandırdım.

Mercedes Müzesi

10/06/2018

Stuttgart gezilecek yerler listemin son durağı olarak Mercedes müzesini seçtim. Mercedes müzesi giriş ücreti 10 euro. Girişte çantanızı emanete bırakıyorsunuz, ücretsiz sesli rehberimi alıp asansörle binanın en üst katına çıktım. Bina özel olarak Mercedes müzesi olarak inşa edilmiş. Yürüyerek aşağıya doğru inerek geziyorsunuz. En az iki saat ayırmalısınız.

Mercedes Müzesi, Stuttgart Gezilecek Yerler

İçten yanar motorun keşfinden başlayan hikaye günümüze kadar geliyor. Mühendislik eğitimi almış biri olarak müthiş keyif aldığım Mercedes Müzesi hakkında detayları ayrı bir yazı olarak paylaşacağım. İlginç bir anı, müzeden çıkıp eve dönüş yolculuğuna başlarken çok yakın mekanda gerçekleştirilmekte olan Porche etkinliği idi. Trafik tamamen kitlendiği için tramvay hattına kadar yürümek zorunda kaldım, yüzlerce Porche aracın yanından.

Stuttgart gezilecek yerler listenize Porche müzesi de dahil edilebilir, benim vaktim yetmedi ne yazık ki.

Comment(3)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir