1. Home
  2. Mekanlar
  3. İtalya
  4. Floransa
  5. Floransa Gezilecek Yerler; İtalya Gezisi Notları 3

Floransa Gezilecek Yerler; İtalya Gezisi Notları 3

2

Akşam 10 gibi Floransa konaklaması için tercih etmiş olduğumuz otele ulaştık, bavulları odaya bırakıp hemen sokağa çıktık. Floransa gezilecek yerler listesi için biraz geç bir saat olsa da Floransa gece hayatını tatmak için otelimizin önerdiği Santo Spirito meydanına yöneldik.

Floransa Gece Hayatı

Floransa çok turistik bir kent olmakla birlikte bir üniversite kenti de, bu nedenle şehirde genç nüfus da hayli fazla (Floransa kentinin İtalyanca adının Firenze olduğunu da not düşeyim). Santo Spirito kilisesi önündeki meydan ve çevresindeki barlara da genelde yerel halk yönelirmiş. Bizi de oraya vardığımızda ilk önce kilise merdivenlerini doldurmuş gençler karşıladı, kiminin elinde gitar, kiminin elinde içkisi sohbetleri sürdürüyorlardı. Kilise karşısındaki meydanı ise barlar ve kafeler çevreliyorlardı. Pazartesi akşamı olmasına rağmen pek boş masa görülmüyordu barlarda.

Ponte Vecchio Gece, Floransa Gezilecek Yerler

Floransa gece hayatına bir de turistik meydanda göz atalım düşüncesiyle ayrıldık Santo Spirito meydanından. Floransa görülecek yerler listelerinin bir numarası olan Ponte Vecchio köprüsünü (namı diğer eski köprü) de yolumuz belledik. Sokak sanatçıları elbette turistlerin akın ettiği yerleri tercih ediyorlar. Ponte Vecchio köprüsünün tam ortasında da canlı müzik vardı ancak müzik türü çok ilgimizi çekmeyince yola devam ettik. Tahmin edilebileceği gibi gecenin 11’inde köprüde açık dükkan da yoktu.

Piazza Della Signoria yani Signoria meydanı bizim için son durak oldu. Turistik yerin avantajı elbette canlı performansların profesyonelliği oluyor, dezavantajı ise yerel halkla değil turistlerle birlikte olmanız. Bayram tatilinde yaptığımız Floransa gezisinde de Türk bir grup ile beraber güzel bir gitar dinletisi ile geceyi sonlandırdık.

5/7/2016

Floransa gezilecek yerler yazısını bir foto galeri olarak düzenledim, değişiklik olarak. Sizce daha kullanışlı olmuş mu? (Tek sayfa linki aşağıda)

1Piazza Della Repubblica

Piazza Della Repubblica, Floransa Gezilecek Yerler

Sabah otelde kahvaltımızı edip Floransa gezilecek yerler listemizin peşine düştük (kahvaltı, Venedik gezilecek yerler yazımızda bahsi geçen kahvaltıdan daha düzgündü). Sabah saatlerinde bile hava son derece sıcaktı. Duomo meydanı ilk hedefimizdi ama çarşıdan geçerken, özellikle Repubblica meydanı çevresindeki lüks mağazalara da takılmadık değil, Prada, Gucci vb bir çok lük markanın mağazaları var. Floransa’da alışveriş meraklısı kişiler için keyifli olmalı ancak biz o meraklılardan değiliz. Bizim ilgimizi bıyıklı Mona Lisa afişi ile dikkatimizi çeken “Kandinsky to Pollack” sergisi çekti, Floransa gezilecek yerler listemizi tamamlayabilirsek uğramak üzere not ettik (uğrayamadık).

Comment(2)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir