1. Home
  2. Mekanlar
  3. İtalya
  4. La Spezia Gezi Notları; İtalya Gezisi Notları 4

La Spezia Gezi Notları; İtalya Gezisi Notları 4

0

La Spezia, İtalya’nın çok meşhur bölgelerinden Cinque Terre’nin girişinde yer alan, bölgenin en büyük yerleşim yeri. Arazinin sarp yapısı, bol virajlı yolları ve ufak koylardan oluşmuş yapısı arasında geniş bölgede yer alınca La Spezia merkez halini almış. Haliyle otel alternatifleri diğer yerlere göre daha fazla, konaklama fiyatları da daha uygun. Biz de Cinque Terre konaklaması için burayı tercih ettik.

Gürültülü Yolculuk; La Spezia

6/7/2016

Floransa’da uyandık, (Floransa gezilecek yerler yazımız foto galeri şeklinde düzenlendi, bir göz atmaz mısınız?) otelde kahvaltı sonrası istasyona yöneldik, La Spezia’ya bizi götürecek trene bindik. İlginç bir tren yolculuğu oldu lakin, öncelikle çeşit çeşit çocuktan oluşan bir grup geldi. Asyalı görünümü ya da zenci yapısı ile İtalyanlara pek benzemeyen çocukların başında 2 erkek vardı. İki baba ana okulu çocuk grubunu gezmeye mi götürüyorlardı bilemiyorum. Onlar çocuklarla birlikte indikten sonra ağzı ile tuhaf sesler çıkartan bir adam yanımıza oturdu. Hani dudakları birbirine yakın tutup ağzınızdan nefes vererek dudakların birbirine seri şekilde çarpması sağlanarak bir pıırrrrrr sesi çıkartılır ya, adam bu sesi sürekli çıkartıyor ve çok yüksek ses seviyesi ile yapıyor. Tüm vagon uğraştığımız şeyleri bıraktık şaşkınlıkla adama kulak kesildik (ki başka türlüsü de mümkün değil). 10 dakika kadar sonra eşimi bize başka vagonda yer bakmaya gönderdim, o gittikten kısa süre sonra adam yerinden kalkıp başka vagona gitti.

Trenden iner inmez bilet gişesine yöneldik ve ertesi gün kullanacağımız Cinque Terre giriş ve ulaşımını içeren biletlerimizi aldık, Cinque Terre gezi rehberi yazımda ayrıca bahsedeceğim. Cinque Terre konaklaması için tercih ettiğimiz Aurora otel, La Spezia tren istasyonunun tam karşısında yer alıyordu. (2 gece için 130€ ödedik, İtalya gezi planı yazımızda bütçe konusunda bilgilere de erişebilirsiniz.) Odamıza eşyalarımızı bıraktık, özellikle ertesi gün ihtiyaç duyacaklarımıza yönelik market alışverişi de yaptık ve gezmeye başladık.

Porto Venere; La Spezia

Seyahat öncesi yaptığımız araştırmalarda dikkatimizi çeken Porto Venere bugünkü ana hedefimiz. Peki La Spezia’dan Porto Venere’ye nasıl gidilir? İki alternatif var, deniz yolu ve karayolu. Biz bölgede araç kiralamayı düşünmedik. Ülkenin bu kısmında otopark bir sıkıntı, tahmin edebileceğiniz üzere buralarda ihlal ettiğiniz kurallara karşılık da trafik cezaları uygulanıyor, aracı bıraktım oldu da yapamıyorsunuz. Yolları bulmak ile de uğraşmak istemedik, maliyetin getireceği matah bir konfor da olmadığını düşündük.

Porto Venere, La Spezia

Porto Venere’ye giden tekneler var ancak onlarında saatleri bize uymadı, otobüs durağının ve bilet alabileceğimiz yerin bilgilerini alıp otelden ayrıldık. 11P nolu La Spezia Porto Venere otobüsünde yolcularının yaş ortalaması son derece düşük, biz ciddi şekilde yükseltenlerdeniz, biz de ancak 15 dolayına çıkarıyoruz. Konserveden hallice bir yoğunluk ile, gençlerin teyplerinde açtıkları müzikleri dinleyerek yaklaşık yarım saatlik bol virajlı yolculuk sonunda vardık güzel kasabaya. Her biri ayrı bir pastel renge boyanmış yan yana binaların manzarasına karşı indik otobüsten.

Portovenere bir buruna kurulmuş iki yakasında deniz ve her ikisi de kayalık. Sadece otobüsün bıraktığı yerde ufak bir kumluk alan var. Kasabanın asıl yüzünü döndüğü kıyıda, kıyı şeridi bakir bırakılmamış, dalga kıran gibi taşıma kayalarla düzenlenmiş, yani deniz doldurulmuş. Aralara da merdivenler serpiştirilmiş olunca denize giriş çıkış için tercih edilen bölge haline gelmiş. Bu yakanın hemen karşısında da bir ada yer alıyor, muhtemelen rüzgarlı günlerde bile denizin sakin kalmasını sağlıyordur.

Porto Venere deniz Kenarı, La Spezia

Muhteşem Bir Koy

Biz, kumluk ve yavaş derinleşen denizden pek hoşlaşmıyoruz, kayalık ve hemen derinleşen denizi tercih ediyoruz. Porto Venere’nin özellikle açık denize bakan taraftaki kayalık koyu bizim için rüya gibi güzel, buraya gelmeyi düşünürken bu muhteşem koyu görmemiştik. Falez gibi dimdik inen yamacın arasında daha az dik bir bölüm var ve burası daha güvenli olsun diye korkuluklar da yapılmış. Dik yamaçlar sayesinde burada oturacak (elbette yere) gölge yer de bulunabiliyor. Tabii ki denizin keyfini sürdük.

Bu burnun ucundan araka tarafı kapatacak şekilde konuşlandırılmış bir kale var. Havanın da sıcak olması nedeniyle biz surlarda yürüyüş yapmayı tercih etmedik. Porto Venere’nin çok sevimli çarşısını yürüdük. İki tarafı da dik yamaç olan burnun ortasından geçen, trafiğe kapalı bir sokak var, sokak içerisindeki dükkanlarında bakımlılığı ile olağan üstü sevimli olmuş.

Porto Venere Kayalık koy, La Spezia

Biraz da daha popüler olan yerde denize girip akşamüzeri saatlerinde yine otobüs ile La Spezia’ya döndük. Porto Venere’de yeme içme konusunda bir tavsiye vereyim, otobüsün son durağından geriye doğru (otelin tünel gibi yerinden yürüyerek) kısa mesafe gidince market var, hem hazır yemek ile uygun maliyete karnınızı doyurabilirsiniz, hem de buz gibi içecek bulabilirsiniz.

La Spezia Gezilecek Yerler

Akşamüzeri saatlerinde La Spezia’ya döndük, sokaklarına attık kendimizi. Önce Saint Giorgio kalesine yöneldik. Kaleye çıkan ücretsiz asansör var, ulaşım kolay. Ancak vardığımızda kapanmış bulduk. Saatin ilerlemiş olduğu gerçeğini kabullenip Ulaşım Müzesi ve Denizcilik Müzesine gitmedik, kentte gezilebilecek diğer müzeler de Museo Del Sigillo ve Museum Amedeo Lia.

La Spezia Yat Limanı

Sahile doğru yöneldik. Bolca mağaza barındıran çarşı içerisinden yürüyüp sahile yakın parkın içerisindeki Garibaldi heykeline kısa uğrayıp yat limanına yöneldik. Sahil kısmında bazı yemek stantları vardı, birinde soslu midye bulunca aldım hemen, çantaya atmış olduğumuz şarap ile bir bankta keyifle yedik.

Gün batımını izlemek için yat limanına geçtik ve güneşi tüm kızıllığı ile uğurladık. Yat limanında ufak bir gezinti, ufak bir yemek molası daha ve elimizde bira ile La Spezia sokaklarında gezinme ile bitirdik günü.

1

Birkaç fotoğrafla bitireyim (tek sayfa linki aşağıda)

Porto Venere Kalesi ve Sahili, La Spezia
Porto Venere Kalesi ve Sahili, La Spezia

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir