1. Home
 2. Mekanlar
 3. İtalya
 4. Bolonya
 5. Kuzey İtalya Gezi Planı; İtalya Gezisi Notları 1

Kuzey İtalya Gezi Planı; İtalya Gezisi Notları 1

9

Seyahatlerimizin çoğunda olduğu gibi İtalya gezi planı çalışması da uygun fiyatlı uçak bileti ile başladı. Pegasus hava yollarından Temmuz ayı için biletlerimizi Ekim ayında aldık. İki kişi, gidiş dönüş İzmir-İstanbul-Bologna biletlerimiz için 749 lira ödedik, bagaj için ilave ödeme dahil olarak (o zamanlar dolar 2,88 dolayında idi). Güzel bir bölgeye ucuz bilet bulmanın sevincini yaşayıp uzunca bir süre İtalya gezi planı üzerine hiç çalışmadık.

Tarihler yaklaşınca görmek istediğimiz, görülmesi önerilen yerlerin bir listesini çıkardık, Roma, Venedik, Floransa, Pisa, Portofino, Rimini, Amalfi, Como gölü… Uzunca bir liste çıktı ortaya, hepsi de birbirinden ilgi çekici, hepsini görmek istiyoruz. Ancak vakit kısıtlı. Bunun üzerine İtalyanın güneyine hiç inmemeye karar verdik, kuzey İtalya gezi planı üzerine yoğunlaştık.

Rota Planlaması – İtalya Gezi Planı

Seyahat Temmuz ayında, bayram tarihlerinde gerçekleşecek, mutlaka deniz molası da vermek istiyoruz ve Bologna‘dan İtalya’nın her iki kıyısına ulaşım aynı zorlukta (kolaylıkta), Venedik zaten bu kadar yakınına gidiyorken mutlaka görmeyi planladığımız yerlerden olduğu için önceliği doğu kıyısına verdik. Rimini doğu sahilindeki en merkezi, en turistik yer, geniş de bir sahili var. Programımıza Floransa‘yı da ekler, İtalya’nın kuzey doğusunda bir yuvarlak hat çizeriz diye düşündük.

Bir de batı sahillerine göz atalım, aşklar bulunan Portofino falan nasıl yerlermiş diye sanal ağda fotoğraflara bakınca İtalya gezi planımızı batı sahillerine uğrayacak şekilde revize ettik. Cinque Terre bölgesini incelediğimizde de güzelliğine hayran kaldık.

İtalya Gezi Planı

Harita Linki

İtalya’da Ulaşım – İtalya Gezi Planı

İtalya’nın hem doğu hem batı yakasına uğrayacağımız rotamızı belirlediğimizde ulaşım konusunda açıkçası ana şehirler olan Bologna, Venedik ve Floransa için araç kiralamayı hiç düşünmedik. Şehirler arasında nasılsa düzgün tren hatları vardır, şehir içlerinde ise araba derdi ile uğraşmaktansa toplu ulaşım ve yürüyüşü tercih ederim diye düşünmüştüm. Kıyı bölgesinde ise kiralık araç ile daha rahat edeceğimi düşündüm.

Yakın zamanlarda o bölgelere gitmiş arkadaşlarla konuştuğumda ise araç kiralama fikri aklımdan tamamen çıktı. Özellikle dik yamaçlı, küçük kasabalardan oluşan Cinque Terre bölgesinde hem yolları bulmanın zorluğundan hem de otopark sıkıntısından bahsettiler. Arkadaşlardan biri ayrıca geri döndükten sonra kredi kartına yansıtılan trafik cezaları nedeni ile sıkıntılıydı. Biz de tüm ulaşımı tren ile gerçekleştirmeye karar verdik.

İtalya’da Konaklama – İtalya Gezi Planı

Konaklama konusuna odaklandığımız da ise bütçe üzücü gerçekle karşılaştık, turizm sezonunun zirvesinde gidiyorduk İtalya’ya ve konaklama imkanları hem çok sınırlı miktarlarda kalmıştı, hem de son derece fiyatlıydılar, Temmuz ayında İtalya çok pahalı oluyormuş. Ulaşım konusunda da tren kararı aldığımız için tren istasyonlarına olabildiğince yakın tercihler yapmaya çalıştık.

 • Venedik için Venedik’ten bir durak önce yer alan Mestre tren istasyonuna çok yakın Mondial otelde 2 gece toplam 115€’ya konakladık. Venedik gezilecek yerler yazımıza buyrun.
 • Firenze, Floransa’da şehir merkezindeki Magenta otele 2 gece için 152€ ödedik. Floransa gezilecek yerler yazımıza buyrun.
 • La Spezia’da (Cinque Terre gezisi bölgesi girişinde) Aurora otele 2 gece için 130€ ödedik. La Spezia gezi notlarında bahsettiğimiz Portovenero’ya da bayıldık.
 • Portofino gezisi için oraya yakın Rapallo’da Mignon Posta oteline tek gece için 100€ ödedik. (Rapallo gezi notları için buyrun, sokak festivaline denk gelmiştik, süperdi)
 • Bologna tren istasyonuna çok yakın Millenn otelde ise tek gece 57€ karşılığında konakladık.

Ulaşım fiyatları konusunda da bilgi vereyim (tüm fiyatlar 2 kişi için)

Venedik – Floransa 59,8€

Floransa – La Spezia 27€

La Spezia – Rapallo 12,6€

Kuzey İtalya gezi planı yazımın faydalı olması dileği ile ben İtalya seyahati notlarını hazırlamaya başlayayım. Son olarak Temmuz 2016’da gerçekleştirdiğimiz 8 gecelik bu kuzey İtalya turunun, yediğimiz, içtiğimiz, hediyelik aldığımız, ulaşım, konaklama her şey dahil maliyetinin 5000 liranın altında olduğunu ekleyeyim (Temmuz 2016’da dolar 2,89 idi).

 

Comment(9)

 1. Aşıklar şehri venedik, gezilesi yerlerden, gezilerinizi sürekliliğini dilerim.

 2. Bu rotayı yaptınız mı?
  benzer bir rotada biz düşünüyoruz, memnun oldunuz mu? Keşke güneye insek dediniz mi? Biz como ve gardayı da bu plana dahil etmek istiyoruz. Arçaç kiralamayı da düşnüyoruz.. Ne dersiniz, trenle rahat edebildiniz mi?

  1. Açıkçası keşke Venedik’te hiç zaman kaybetmeseydik de diğerlerine daha çok vakit ayırsaydık dedik. Biz de Como dolaylarını düşündük ama sonuçta süre uzatamadığımız için eklemedik. Tren ile çok rahat ettik, hem ekonomik oldu, hem otopark gibi sıkıntılarla uğraşmak gerekmedi. Bölgede araç park etmek sıkıntılı ve maliyetli.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir