1. Home
  2. Mekanlar
  3. Malta
  4. Malta Gezimiz – 2

Malta Gezimiz – 2

0

Manoel Adası

Manoel Adası

Manoel AdasıManoel adası, şehrin tam ortasında bulunuyor. Aslında bir ada ama bağlantı yolu da yapmışlar, yürüyerek ya da araba ile geçiş mümkün. Ne var ki, tüm adayı, içinde bulunan Manoel Kalesi de dahil olmak üzere, geniş bir restorasyon çalışmasına almışlar. O nedenle ziyarete kapalıydı. İçine giremesek de, neredeyse her yerini, adayı çevreleyen sahil şeridinden görmek mümkün. Özellikle Valetta yarımadasının yüksek surlarının üzerinden ada çok güzel görünüyor. Manoel Kalesi’ne de, klasik Malta renkleri hakim.

Bu arada meraklısına, bu kale, Taht Oyunları dizisinin ilk sezonunda kullanılmıştı, hatta Ned Stark’ın kafasını bu kalenin avlusunda kesmişlerdi.

St. Julian Balluta Koyu

St. Julian Balluta Koyu

St. Julian Balluta KoyuGezimizin 2. günü sabahı, kahvaltıdan sonra, belediye otobüsüne atlayıp St. Julian koyunun sonuna kadar gittik ve deniz kenarından yürüyerek otele geri döndük. Arada içecek ve yemek molası da verince yarım günlük hoş bir aktivite oldu. Yolumuzun üzerine ilk olarak Balluta koyu çıktı. Deniz yine turkuaz ve kıpırtısızdı fakat kumsal yoktu. Koyu, denize nazır restoranlar, oteller, kafeler ve bir kilise çevrelemişti. Yol boyunca dinlenme banklarının olması da işimize geldi.

Deniz manzaralı yalı apartmanları bize biraz İzmir’i çağrıştırdı. Fakat daire fiyatlarının 1 milyon €’dan başlayıp 5 milyon €’ya kadar çıktığını öğrendiğimizde dudağımız uçukladı, İzmirle hiç alakası olmadığını anladık.

DSC02446Ancak burada her an bir İzmirli ile karşılaşabilirsiniz çünkü birçok Türk, İngilizce eğitimi almak için Malta’yı tercih ediyor. Bu konuda en iyilerden biri olan Maltalingua, görür görmez sizi kendine hayran bırakan mazarasıyla, St Julians körfezinde ve tarihi binalarla içiçe bir mevkide bulunuyor. Okul; son derece modern sınıfları, ücretsiz internet kabinleri, huzur veren odaları, resepsiyon alanı ve kütüphanesi ile öğrencilerıne çeşitli olanaklar sunmakta. Geniş terası ve sosyal buluşmaların odağındaki yüzme havuzu ise okulun cazibe merkezlerini oluşturuyor. Ayrıca gençler için ingilizce yaz okulu, çalışanlar için özel ingilizce öğrenim programları ve kendinize uygun daha birçok programı bulabilmeniz mümkün. Güzel bir atmosferde, birçok farklı ülkeden gelen ingilizce öğrenmeyi amaçlamış kişilerle aynı ortamda bulunmak istiyorsanız kesinlikle Maltalingua doğru adres.

St. Julian Spinola Koyu

St. Julian Spinola Koyu

St. Julian Spinola Koyunda yemek keyfiMalta’da gördüğümüz yerler arasında en çok burayı beğendik. Küçük ve şirin bir balıkçı kasabası tadındaydı. Koyun tamamı irili ufaklı restoranlarla ve kafelerle sarılmıştı ve hepsinin terasları vardı. Hava, dışarda oturmak için idealdi, biz de burada yemek molası verelim, dedik. Fakat koyun hangi tarafını seçeceğimize karar veremedik, iki tarafın manzarası da harikaydı. Biz de önce bir taraftaki bir Irish Pub’da oturup iştah açıcı olarak birer Guinness yuvarladık, sonra öğle yemeği için diğer taraftaki restoranlardan birinin terasına oturduk. Malta’da tavşan yemeklerinin meşhur olduğunu duymuştuk, o yüzden ben tavşanlı spagetti denedim ve beğendim.  İhsan’a da bol malzemeli bir deniz ürünleri salatası geldi. Yanında beyaz şarapla, yemeklerin, ama daha çok da güneşin ve manzaranın tadını çıkararak bir güzel doyduk.

Sliema

Malta Sliema bölgesi

Malta Sliema bölgesiBu semt, şehrin en modern bölgesiydi. Sahil yolu kafelerle, iç sokaklar ise marka mağazalarla doluydu. Hem yerel halk, hem de turistler sanki bu bölgeye akın etmişti. Deniz kenarında uzun ve güzel bir yürüme yolu vardı ve karşı kıyıdaki Valetta’nın kusursuz bir görüntüsünü sunuyordu. Akşam yemeğini burada, güzel bir pizzacıda halledince güneşi batırıp gece ışıklarıyla da fotoğraf çekebildik. Dönüşte yorgunluktan otobüs bekleyemedik ve otele taksiyle döndük. Şoför taksimetre açmadı ve 10 €’nun uygun olup olmadığını sordu. Biz de yine Avrupa koşullarında uygun olduğunu düşünüp kabul ettik.

Malta'daSonuç olarak, Malta’yı gördüğümüz yerler listesinde kesinlikle ilk 10’a sokarız. Bizim aradığımız kriterler olan güzel hava, güzel deniz, güzel yemek açısından fazlasıyla yeterliydi. Orada yaşayan insanları kıskanarak tatilimizi bitirdik ve evimize döndük.

Not: Malta, devlete 650,000€ bağışlayıp 350,000€ değerinde mülk alıp ya da yıllık 16,000€ değerinde mülk kiralayıp 150,000€ değerinde tahvil alanlara vatandaşlık veriyor 🙂

Fotoğraflar: İhsan Topallı

Ayça ve İhsan’ın tüm seyahatlerine kendi blog siteleri i-visited.them-all.net‘den ulaşabilirsiniz.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir