1. Home
  2. Mekanlar
  3. İtalya
  4. Cinque Terre Gezisi; İtalya Gezisi Notları 5

Cinque Terre Gezisi; İtalya Gezisi Notları 5

4

Cinque Terre gezisi rehberi gibi sunmaya çalışacağım Cinque Terre anılarımızı.

Cinque Terre Nerededir?

Kuzey İtalya’nın batısında, Ligurya bölgesinde yer alır. İtalyanca’da “Bes Toprak” anlamına gelen Cinque Terre beş köyden oluşan bir ulusal parktır ve Unesco Dünya Mirası listesinde de yer alır. Bölge girişi ücretlidir (Cinque Terre giriş ücreti günlük 7,5 euro). Dik yamaçları, engebeli sahilleri, pastel renklere boyanmış evleri ile son derece sevimli ve son derece popüler, turistik bir bölgedir. İtalyan rivierası olarak adlandırılan bölgenin başlangıç noktası olarak kabul edilir.

Cinque Terre’de Ulaşım

Bölge içerisinde en rahat ulaşım trenle. Her köyde tren istasyonu var ve son derece sık tren seferleri düzenleniyor. Bölge dahilinde geçerli sınırsız tren bileti (Corniglia köyüne otobüs ile transferi içerir), bölgeye giriş ücretini de kapsar şekilde günlük 13 euro. Biz, bölgeyi tek güne sığdırmak istediğimiz için günün başını bilet satın alma işlemi ile harcamak istemedik, bir önceki gün biletlerimizi aldık. Bilet ilk kullanımda aktive oluyor.

Corniglia'da Manzara, Cinque Terre Gezisi

Bölgeyi araçla da dolaşmak mümkün ancak zorlu bir coğrafyaya yerleşmiş köylerde park yeri bulmak ciddi sıkıntıymış (ki gördük de o işin sıkıntılı olduğunu), araç sahiplerine bile aracınızı La Spezia’da bırakın yola trenle devam edin önerisinde bulunuluyor. Sadece park yeri bulmak değil, yol bulmak da sıkıntılı olacaktır. La Spezia’dan tekne ile de ulaşım var bölgeye ancak deniz kenarındaki 4 köye ulaşılabiliyor, Corniglia köyüne gidilemiyor, sefer sıklığı da elbette tren gibi değil. Bölgede ulaşım için keyifli alternatiflerden biri de yürüyüş, trekking. Köyler arasında yürüme yolları tanımlanmış ve işaretlenmiş.

Cinque Terre’de ne yapılır?

Muhteşem manzaraların keyfi sürülür, köylerde yürüyüş yapılır hatta köyler arası yürüyüş yapılabilir. Biz köyler arası ulaşımı tren ile gerçekleştirdik, köy içlerinde yürüdük, sıcak gelince, ya da koy çekici gelince kendimizi denize attık. Öyle güzel yerler vardı ki, sadece oturup etrafa bakınmak bile şahane bir eylem olur.

Cinque Terre’de nerede kalınır?

Milli parkın içerisindeki köylerde yer alan oteller elbette atmosferi hissetme adına kalınabilecek en güzel yerler. Sabah uyandığınızda pencereyi açıp enfes manzaraya bakmak eminim muhteşem bir histir ancak bunun maliyeti hayli yüksek, hele ki bizim gittiğimiz yüksek sezonda. Biz o maliyete katlanmak istemedik ve Cinque Terre konaklamasını La Spezia tren istasyonunun tam karşısındaki otelde yaptık. La Spezia gezi notları yazımda da bahsetmiştim, 2 gece için 130€ ödedik.

Vernazza'da Gün Batımı, Cinque Terre Gezisi

Bütçenizi ayarlayıp Cinque Terre gezisi köylerindeki bir otelde kalacak olursanız aklınızda bulunsun, köylerin içlerinde araç trafiğine izin verilmiyor ve yamaçlar süratle yükseliyor. Bavulunuzu siz çıkaracaksınız otelinize kadar.

Cinque Terre Gezilecek Yerler

7/7/16

Sabah La Spezia ‘da uyandık, otel resepsiyonundan su ısıtıcısı alıp odada hazır noodle ve kahve ile kahvaltı yaptık. İçerisine yedek mayo, havlu, güneş kremi, şapka ile su ve atıştırmalıklar koyduğumuz sırt çantalarımızı alıp tren istasyonuna yöneldik. Cinque Terre gezisi için tavsiyem, köyler için kendinize en uzaktan yakına ya da yakından uzağa sıralı bir güzergah çıkartmamanız. Sıralı rotalar genelde tercih edildiği için daha kalabalık bir grup içerisinde gezmenize neden olacaktır. Tren bileti ile verilen tren saatleri tarifesini kolay ulaşılır bir cebe yerleştirerek gezimize başladık.

Corniglia

Corniglia, Cinque Terre Gezisi

İlk durağımız sıralamada üçüncü köy olan Corniglia oldu. 5 Köy içerisinde deniz kenarında olmayan tek köy bu. Tren istasyonundan otobüsle köy merkezine çıkartıyorlar. Manzarayı görmek için muhteşem. Binalar arasında gezinirken denk geldiğimiz muhteşem manzara noktası özellikle mutlu etmişti bizi. Büyük olasılıkla popülaritesi de daha düşük olan bu köyde hiç kalabalık sıkıntısı yaşamadık, bizden başka Türk görmedik.

Riomaggiore

Riomaggiore, Cinque Terre Gezisi

İkinci durak olarak seçtiğimiz Riomaggiore için geri döndük, aslında La Spezia tarafından bölgeye girince ilk köy burası. Saatlerini takip ettiğinizde trenler pek vakit kaybı yaratmadığı için geri dönüşler yapmaya çekinmedik. Tren istasyonundan bir tünelden yürüyerek vardığımız köy bizi kalabalığı ile karşıladı. Sokakları dar, renkli ve sevimli, denize açılan dar cephesine kayıkları indirmek için yapılmış rampası ile bölgenin en ünlü manzarasına sahip. Denize girenler vardı ama direk balıkçı barınağından denize girer gibi bir durum vardı ve su çok temiz görünmüyordu.

Kıyıdan bir yan koya yürüdük. Tren yolunun altında, dalgaların döve döve yuvarlaklaştırdığı taşlardan oluşan bir sahil var, elbette bolca da insan var. Burada deniz çok daha çekiciydi ancak girmedik. Köyün içerisindeki koya bakan bir bank bulunca konuşlanıp bir şeyler atıştırdık. Bu sırada Türk bir tur grubu önümüze gelip 15 kişi arasında yapılabilecek tüm kombinasyonlarla öz çekim yaptılar. Akabinde köyde yürüyüş yaptık, üşenmeyin ana yolu terk edin, merdivenleri çıkın, köy size çok güzel pozlar verecek.

Manarola

Manarola, Cinque Terre Gezisi

Sıralamada ikinci sırada yer alan Manarola bizim üçüncü durağımız ve favorimiz oldu. Büyük bir kaya kütlesinin üzerine oturmuş köyün deniz kenarı direk kayalardan oluşuyor. Çok çekici geldiği ve hava da hayli ısınmaya başladığı için kendimizi hemen sulara attık (elbette sırayla, diğerimiz eşyalara mukayyet oluyordu). Son derece durgun, berrak ve hayli ılık su, siz de gelsenize? Ben kayadan bile atladım.

Monteresso al Mare

Monteresso al Mare, Cinque Terre Gezisi

Cinque Terre köylerinin kumsala sahip tek köyü en sondaki, tren istasyonu da plajın en sonunda. Köye gitmek için yürümek zorunda olduğunuz (taksi de bir alternatif) plajın kenarındaki yol trafiğe açık. Plaj tarafında şezlonglar ve duşlar da sağlayan bir sürü tesis var, elbette deniz kısmı herkese açık. Biz önce köyün içerisine gittik, köyün sonuna doğru denk geldiğimiz marketten malzeme aldık, gölgede bir banka kurulup kendimize sandviç yapıp hem karın doyurduk hem de dinlendik. Sonrasında elbette plajın ve denizin tadını çıkardık bir miktar.

Vernazza

Vernazza, Cinque Terre Gezisi

Son durağımızın hem ufak bir balıkçı barınağı vardı hem de denize uzanan bir kaya burnu. Hanımın takati kalmadıydı ben attım kendimi sulara. (öncesinde de manzarasının güzel olduğunu tahmin ederek tırmandığım restorandan güzel bir masa rezerve ettirdim). Akşam yemeğine kadar köyün içerisinde yürüyüş yapıp, gün sonu sakinliği çöken sokakların fotoğraflarını çektik. Güzel manzaralı masamızda gün batımına karşı akşam yemeğimizi yedik. (şarap, midye ve kerevitli spagetti ve kızarmış deniz mahsulleri tabağı toplam 53 euro tuttu). Otele vardığımızda günün yorgunluğu, Cinque Terre gezisi ikimizi de fena etkilemişti.

Cinque Terre gezisi yazımızı birkaç ilave fotoğraf ile sonlandırayım.

1

Comment(4)

  1. Merhaba, Monteresso Al Mare’deki sahil kıyısında şemsiye şezlong olduğunu yazmışsınız. Yalnız gezginler için eşyaları emanet edebilecek kasalar vs. var mıydı? Dikkatinizi çekti mi?
    Teşekkürler.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir