1. Home
  2. Mekanlar
  3. Hollanda
  4. Amsterdam
  5. Norveç Fiyordları – 1

Norveç Fiyordları – 1

0

Norveç Fiyordları gezi güncemizin ilk bölümüne hoşgeldiniz.

02.06.2012 Cumartesi İZMİR – İSTANBUL – AMSTERDAM

Seyahatimize saat 02:00’de kalkarak başladık. Saat 03:00’te kiraladığımız midibüs bizi evlerimizden alıp havalimanına getirdi. THY elemanlarının devam eden direnişi bizi endişelendirse de, check-in işlemlerinin yavaşlığına rağmen İzmir – İstanbul uçuşumuz yaklaşık 1,5 saat rötar yaptığı için uçağa yetişme sorunu yaşamadık. Ancak rötar nedeniyle İstanbul’da, Amsterdam uçağına yetişmek için çok koşturmak zorunda kaldık. Uçağımız yerel saatle 11:15’te Amsterdam Schipol havalimanına indi. Bu arada, Schipol havalimanının deniz seviyesinden 3 metre aşağıda olduğunu öğrendik.

Pasaport kontrolünden geçip bavullarımızı aldıktan sonra çıkışta bizi gemiye götürmek üzere karşıladılar ve 10 kişilik grubumuzu götürmek için koca bir otobüsün gelmiş olması garibimize gitti. Otobüs rıhtımda geminin yanına kadar geldi. Bagajlarımızın üzerine kamara numaralarımızı yazdırarak oradaki gemi görevlisine teslim ettikten sonra biz, check-in sıramızı beklemek üzere oradaki binanın üst katına çıktık. Bu sırada yapılan bir anons ile Norveç’teki kılavuz kaptanların grevinin sona erdiği ve normal turumuzu yapabileceğimizi ilan edildi, çok sevindik (grev bitmemiş olsa tur, içerisinde Norveç olmayan başka bir parkurda yapılacaktı). Sıra numaramız ekranda gözükünce, önce makinelerden geçip tarandık. Beklerken alıp üzerinden içmiş olduğum su şişesi bile şüpheyle incelendikten sonra geri verildi zira gemiye içki sokmak kesin yasak ve bulunursa gemiden indirilme sebebi. Gemideki dükkanlarda içki satılıyor ama aldıklarınız siz gemiyi terk ederken teslim ediliyor. Bu arada söz konusu 0,5lt’lik suyun limandaki kafede 1 Avro olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

Norveç Fiyordları gezisi gemimiz

Amsterdam’da Gemiye Biniş – Norveç Fiyordları

Check-in sırasında pasaportlarımız tarandı ve resimlerimiz bilgisayara kaydedildi, kredi kartı bilgilerimiz kaydedildi ve biz önceden internet üzerinden check-in yapmış olduğumuzdan, işimiz çabuk bitti. Bize birer manyetik kart verdiler; üzerinde geminin adı, sefer tarihi, ismimiz, akşam yemeğini hangi restoranın hangi oturumunda ve hangi masada yiyeceğimiz, tehlike anında hangi bölgede toplanacağımız, kamara numaramız ve hesap numaramız kayıtlı. Bu kart hem kamaranın kapısını açıyor, hem gemiye giriş çıkışta kimlik görevi görüyor, hem de gemi içi ekstra harcamalarda ödeme kartı olarak kullanılıyor.

Check-in sonrası, havalimanlarında kullanılanlar gibi bir körükten geçerek gemiye 4. kattan girdik. Bizim kamaralar 3. katta olduğundan, bir kat aşağı inip kamaralarımıza ulaşmak için uzunca bir yol yürüdük ve geminin büyüklüğünü anlama şansımız oldu.

Gemi, Royal Caribbean adlı Amerikan şirketine ait olup, ismi Brilliance of the Seas, Bahamalar’da Nassau limanına kayıtlı imiş. 90.000 gros tonluk, 293m uzunluğunda, 32m genişliğinde, 2.500 yolcu kapasiteli, 900 çalışanı, 1.050 kamarası varmış. Çalışanları 60 değişik ülkeden, aralarında 35 Türk var. Bu yolculukta yaklaşık 1.700 yolcu ve 867 çalışan olduğunu öğrendik. Gemi 13 katlı, 5-6-11-12-13. katlar ile 4. katın büyük kısmı tamamen ortak kullanım alanları, kamaralar diğer katlarda. Geminin ortasında, 4. kattan 12. kata kadar uzanan bir atrium ve her katta atrium çevresinde balkonlar var. Atriumun bir tarafında 4 adedi dışa bakan 2 adedi de içe bakan 6 adet cam asansör mevcut. Tabii bu bölümde geminin dış yüzeyi de camdan; asansörde giderken dışarıyı da seyredebiliyorsunuz.

Yolculuk Başlangıcı

Kamaramıza girdikten kısa bir süre sonra bavullarımız da kapımıza teslim edildi ve odamıza yerleştik. Saat 16:00’da ilk güvenlik bilgilendirmesi, herkesin acil durum toplantı yerinde yapıldı. Bizim toplantı yerimiz Pacifica Theater isimli tiyatro salonundaydı; 5. katta, gayet büyük, 3 kat yüksekliğinde, balkonu ve locaları olan bir salon. Burada can yeleklerinin nasıl giyileceği ve acil durumlarda ne yapılması gerektiği anlatıldı. Gemide anonslar 3-4 dilde yapılıyor; ana dil İngilizce, sonra İspanyolca, arkasından Almanca, vs.
Gemi 16:30’da hareket etti. Yaklaşık 1 saat kanalda yol aldıktan sonra bir lok’a girdi ve seviyemiz yükseltildikten sonra açık denize çıktık. Bu arada, geminin neresinde ne var diye keşif gezisi yaptık.

Amsterdam'dan Ayrılış, Norveç Fiyordları

Saat 19:45’te tiyatro salonunda enfes bir müzik ve akrobasi gösterisi izleyip saat 20:30’da Minstrel Dining Room isimli ana restorandaki 10 kişilik yuvarlak masamızın etrafında yerlerimizi aldık. Bu lokanta da 2 katlı, ortası atrium şeklinde, masamız üst katta pencere yanında. İstanbul’lu olan çok sempatik garsonumuzun yerinde uyarıları ve ikramları ile yemeğimizi yedikten sonra hepimiz kamaralarımıza çekildik ve yattık. Odalardaki minibarda 1lt suyun 5,50 Dolar olması dikkatimizi çekti.

03.06.2012 Pazar DENİZDE

Sabah fırtınalı ve dalgalı bir denize uyandık. Gün boyu rüzgar daha da şiddetlendi. Kamaramız geminin burnuna yakın olduğundan dalgalar zaman zaman penceremizin üzerine kadar patladı. Pencerelerimizin deniz seviyesinde yaklaşık 4 metre yukarıda olduğunu belirtmeliyim. Bilgilendirme ekranından rüzgar hızının 75 mil olduğunu öğrendik. Bu çalkantılı denizde gemi de usul usul sallanıyordu. Ancak, oyun salonundaki bilardo masaları çok ilgimizi çekti; masaların tablasına bir düzenek yapmışlar, tabla kısmı kendiliğinden dalga sarsıntısını telafi edecek şekilde hareket ediyor ve böylece tabla üst yüzeyi hep yatay kalıyor, toplar kendiliğinden sağa sola yuvarlanmıyor.

Norveç fiyord gezisi kaptanın kokteyli

11. katta gün boyu açık büfe yemek hizmeti veren Windjammer Cafe’de kahvaltı ettikten sonra saat 11:30’da tiyatro salonunda, durulacak limanlarda organize edilecek olan ekstra turlarla ilgili bilgilendirme toplantısına katıldık. Toplantı sonrası katılacağımız turlara karar verip onlara kaydolduk ve ödemesini yaptık. Yine 11. kattaki öğle yemeği sonrası kumarhanede ve oyun salonunda vakit geçirip saat 19:30’da 6. kattaki Schooner Bar & Colony Club’da verilen kaptanın kokteyline katılıp bol bol şampanya içtik. 20:30’daki resmi kıyafetli akşam yemeğini takiben 22:45’de tiyatro salonundaki müzik ve dans gösterisini izleyip gece yarısı yattık. Norveç fiyordları ertesi gün Geiranger fiyordu ile başladı.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir