1. Home
  2. Mekanlar
  3. Yunanistan
  4. Nafplio
  5. Nafplio Gezi Rehberi – Atina, Nafplio Gezi Notları 2

Nafplio Gezi Rehberi – Atina, Nafplio Gezi Notları 2

0

Nafplio kentini seyahat programımıza aldığımızda deniz kenarında sevimli bir kent olduğu ve Yunanistan’ın ilk başkenti olduğu dışında pek bilgimiz yoktu. Atina’da karşılaştığımız hangi Yunanla sohbete girsek, Nafplio’ya gideceğimizi söylediğimizde, Yunanistan’ın en romantik kentine gidiyorsunuz, harika bir seçim dediler. İlk başkent bir nevi aşk kentmiş meğerse. Nafplio gezi rehberi yazımızda, Nafplio hakkındaki temel bilgilere yer vereceği, umarız sizlerin de bizler kadar keyifli bir tatil geçirmenize yardımcı olur bu bilgiler.

Nafplio’nun ilk başkent olduğunu belirtmiştim, söz konusu olan modern Yunanistan, 1829 yılında başkent olmuş, akıllara antik Yunan gelmesin. Tarihi kent merkezi, surlarla çevrili olmasa da taş ve bina yapısı ile Dubrovnik hissi veriyor. Surlar içine gizlenmemiş olması ise deniz ile birlikteliğini sağlıyor bu 15 bin nüfuslu kasabanın.

Nafplio Gezi Rehberi, Burun Çevresi Yürüyüş Yolu

Nafplio’ya Ulaşım

Nafplio yakınında hava limanı yok, uçakla gelmek ancak Atina üzerinden mümkün (Atina gezi rehberi yazımızda Atina uçuşları hakkında bilgi var). En konforlu ve esnek ulaşım araba ile yapacağınız ulaşım olacaktır. Kendi aracınızla (ya da kiralık) gelirken Korint kanalında da mola verip bu özel yapıyı fotoğraflayabilirsiniz. Yolculuğun yarısı otoyoldan gerçekleştirilebiliyor.

Toplu ulaşım için işin sonu illa ki otobüse varıyor. Deniz ya da demir yoluyla Nafplio yakınlarına varılabiliyor, sonrasında otobüse geçmek gerekiyor (Nafplio içinde tren yolları var ama sefer yokmuş artık). En iyisi Atina’dan direk otobüsle gelmek, neredeyse her saat otobüs var (günde 10-15 sefer, haftanın günlerine göre değişiyor). KTEL Kifisos otobüs terminalinden kalkıyor otobüsler ve yolculuk 2 saatten biraz uzun sürüyor. Atina – Nafplio gidiş dönüş otobüs bileti fiyatı kişi başı 23 euro. Önerim Nafplio dönüşünde Atina KTEL terminalinde değil, Eleonas durağında inmeniz, metro istasyonu o durakta, Kifisos terminalinde şehir içi toplu ulaşım yok.

Nafplio’da Konaklama

Nafplio’nun en önemli bölgesi, tarihi kent merkezine araç girişine ancak tedarik işlevi için sınırlı saatlerde izin veriliyor. Tarihi doku korunduğu için otellerin hepsi butik boyutta. Kentin bir kanadı hayli dik yükselen, üzerinde çevredeki 3 kaleden biri bulunan tarafı dayalı ve biraz tırmanma gerektiriyor.

Nafplio'da Nerede Kalınır, Nafsimedon Hotel

Biz Nafplio’da konaklama için, tarihi merkezi hemen girişinde, dışarıda yer alan Nafsimedon oteli tercih ettik. Hem elde bavul ile bir yamaca tırmanmak durumunda kalmadık hem de kentin merkezinde yer aldık. Otel, yol kenarında, bahçe içinde, restore edilmiş iki katlı bir bina ve bina arkasında bahçede yer alan ek bir kaç odadan oluşuyor. Biz arkadaki odalarda kaldık, çatısındaki (elektrikli panjurlu) penceresi, önündeki limon ağacı ve sessiz ortamı ile gönlümüzü çaldı. Otelde kahvaltının da hayli güçlü olduğunu ekleyeyim.

Nafplio Gezilecek Yerler

Nafplio yürüyerek kolaylıkla gezilebilecek, genel olarak düz ayak bir kent. Biz oradayken günübirlik de gelen bir çok tur grubuna denk geldik. Baştan uyarayım günübirlik geldiğinizde öğlen siesta saatlerine denk gelme ihtimaliniz hayli yüksek, restoranlar açık oluyor ancak dükkanların çoğu öğlen 4 saat kadar kapalı oluyor, Nafplio gezi rehberi yazımızın kıymetli notu olarak kabul edin lütfen.

Nafplio gezilecek yerler listenizin başında şüphesiz tarihi kent merkezi olacaktır, bir birine paralel daracık 6-7 sokakta çoğu el yapımı ürünler sanat dükkanlar var. Kent içinde Osmanlı dönemi yapıları da var, bunları da haritalarda gösteriyorlar. Sytagma Meydanı, Nafplio Arkeoloji Müzesi, Ulusal Sanat Müzesi, Savaş müzesi ve ilk parlamento binası gezi listenize alabileceğiniz duraklar. Modern kent bölümünde kalan, dağa oyma Bavaria Aslanı heykelini de görmenizi öneririm.

Palamidi Kalesi, Nafplio Gezi Rehberi

Nafplio’da bir denizde diğerleri karada 3 tane kale var. Bourtzi kalesine tekne ile gidip gelinebiliyor. Palamidi kalesine ulaşmak için ise ya 913 basamak tırmanmak ya da diğer yamaçtan arabayla gitmek gerekiyor. Kale 8’de kapanıyor ve giriş ücreti (913 basamak çıkmak yetmiyor) 8 euro. Diğeri ise tam bir kale sayılmayabilecek Acronauplia. Çok zorlamayan bir yürüyüş ile tırmanmıştık biz (araçla da gitmek mümkün), güzel gün batımı manzaralar sunuyor.

Antik Kentler

Nafplio çevresinde 3 tane UNESCO dünya mirası antik bölge var. Tiryns, Mycenae ve Epidauros kentleri tarih meraklılarının çok ilgisini çekiyor (ben onlardan biri değilim). Bu antik kentlere toplu ulaşım, açıkçası pek fazla tur da yok, en uygunu araç kiralayıp ulaşmak.

Bizim ilgimizi, yaklaşık 4 saat mesafedeki, olağanüstü bir yere kurulmuş Monemvasia çekti, araç kiralayıp günübirlik gidip geldik. Dönüş yolunda Tiryns kentine uğrayalım diye yolu az uzattık ancak hem kapanı saatine çok az kalmıştı hem de giriş fiyatı biraz yüksekçe idi, ziyaret etmedik.

Plajlar – Nafplio Gezi Rehberi

Biz kayalık, çabuk derinleşen seviyoruz. Arvanitia plajı tam bize göre bir plajdı, üstelik Nafplio içerisindeki na plaj burası. Plaja iki kalenin arasındaki ufak tepelik aşılarak 5 dakika yürünerek ulaşılabiliyor. Diğer alternatif ise, Nafplio’nun üzerine oturduğu yarımaadayı çepeçevre kavrayan yürüyüş yolunu kullanmak, çok keyifli bir yol, yaklaşık 1,5 kilometre, yükselti içermiyor, 1 kere kat etmenizi ısrarla öneririm.

Arvanitia Plajı 2, Nafplio Gezi Rehberi

Arvantia plajından sonra bu patika yürüyüş yolu boyunca 2 kilometre daha devam ederseniz Neraki plajına ulaşacaksınız. Bu plaja ulaşmak için tek alternatif bu yol. Kumluk ve geç derinleşen Karathona plajına ulaşım için ise özel araç tek seçenek. En popüler plaj ise Tolo. Nafpio merkezden otobüsler gidiyor (hemen hemen her saat), plajın hem kumluk ve sığ bölümü var, hem de sona doğru daha kayalık kısmı. Tolo’ya ulaşan yolun sağı Tolo plajı, solu ise Kastraki plajı. Kastrakide daha az tesis var, daha çok kamp alanları var. Eğer bir aracınız varsa, adı konmuş ve konmamış bir çok güzel plaj bulabilirsiniz.

Nafplio gezi rehberi yazımın son notu Yunanistan geneli için olsun, plajlar halkındır, plajlara giriş serbest ve ücretsizdir. Plajlardaki tesisler şezlong kiralamazlar, bir restorana gittiğinizde sandalye kirası ödememeniz gibi. Mekandan ne yer içerseniz onun parasını ödersiniz (belki sadece bir kahve).

Nafplio’da Yeme İçme

4 gece kaldık Nafplio’da, bir çok mekan denedik. Nafplio yeme içme yazısını ayrıca paylaşacağım.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir