1. Home
  2. Mekanlar
  3. Estonya
  4. Talinn Gezisi; Baltık Başkentleri Gezisi Notları 4

Talinn Gezisi; Baltık Başkentleri Gezisi Notları 4

0

28.05.2015 Perşembe

Bugün bütün gün gemimiz yol aldı, kendimizi gemide oyaladık. Akşam yemek öncesi 5. kattaki lobide kaptanın hoş geldiniz partisi vardı. Resmi kıyafet giydik (erkekler takım elbise, kravat, bayanlar gece elbisesi) ve ikram edilen şampanyaları içtik. Yemek de resmi kıyafetlerle ve özel menü ile yenildi.

Epping Tower, Talinn Gezisi, Baltık Başkentleri Gezisi29.05.2015 Cuma – Talinn Gezisi (Estonya)

Sabah saat 08:00’de gemimiz Estonya’nın Talinn limanına yanaştı. Unesco’nun koruması altındaki bu tarihi ve güzel şehri yürüyerek dolaştık. Önce Epping Tower isimli kule ve hemen dibindeki eski şehre giriş kapısına geldik.

Sonra tarihi binalarla dolu sokaklardan geçerek belediye binasının bulunduğu meydana geldik. Burada büyük bir katedral de mevcut. Meydanda, yapılacak olan bir müzik festivali için sahne kurma hazırlıkları yapılıyordu. Meydanın bir ucunda tarihi bir eczane mevcut; içerisine girip o günün koşularında ilaçlar nasıl yapılıyormuş gördük. Sonra yürümeye devam ederek eski şehrin tepedeki bölümüne çıktık. Buradaki görkemli St. Alexander Nevsky katedralini ve St. Mary the Virgin katedralini fotoğrafladık.

Binalar arasındaki bir seyir terasından şehrin kuş bakışı görüntülerini kaydettik. Burada bir martıyı elimizle besledik. Ahşap arabalarda değişik soslarla badem kavuran bir bayanın arabasından tadım yaptık.

Tarihi Birahane, Talinn Gezisi, Baltık Başkentleri Gezisi

Parlamento binasını da gördükten sonra surların içerisine yapılmış şık kafeyi görüp turistlerle dolu daracık sokaktan tekrar eski şehrin aşağıdaki bölümüne indik. Buradaki tarihi bir birahaneye girip değişik tatlardaki biraları, kulplu toprak kaplarda içtikten sonra, surların dibinde kurulmuş olan pazarda vakit geçirip gemiye döndük. Talinn gezisi sonlandı. Gemimiz saat 17:00’de limandan ayrıldı. Talinn şehri 1154 yılında kurulmuş ve nüfusu 450 bin civarında imiş.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir