1. Home
  2. Mekanlar
  3. Danimarka
  4. Oslo Gezilecek Yerler; Baltık Başkentleri Gezisi Notları 1

Oslo Gezilecek Yerler; Baltık Başkentleri Gezisi Notları 1

0

24.05.2015 Pazar – İzmir-İstanbul-Kopenhag (Danimarka)

Gezimiz sabah saat 03:00’te İzmir, Mavişehir’den havalimanına doğru yola çıkarak başladı. Saat 05:00 uçağı ile İstanbul’a gidip orada grupla buluştuk, pasaport kontrolü sonrası saat 08:15’te Kopenhag’a doğru havalandık. Saat 10:35’te Kopenhag’a indikten sonra pasaport ve gümrük işlemlerini tamamlayıp çıkışta bizi bekleyen otobüsümüze bindik. Grubumuz 28 kişi idi ve daha önce kendisi rehberliğinde Güney Amerika’ya gitmiş olduğumuz aynı rehber bize eşlik ediyordu, o gezimizin anılarını Brezilya – Arjantin Gezisi Notları yazımızda paylaşmıtık

Regal Princess Gemisi ile Tanışma

Regal Princess Gemisi, Oslo Gezilecek Yerler, Baltık Başkentleri GezisiOtobüsle kısa bir Kopenhag şehir turu yaptık ancak o gün şehirde maraton koşusu olduğundan birçok bölge trafiğe kapatılmıştı, bu nedenle şehir turumuz çok kısıtlı oldu. Tur sonrası limana gidip gemiye giriş işlemlerimize başladık. Önce, bizlere dağıtılan bagaj etiketlerine ismimizi ve kabin numaramızı yazıp bavullarımızı görevlilere teslim ettik, sonra check-in işlemine geçtik. Burada, gemide yapacağımız ekstra harcamalar için kredi kartı bilgisi ve acil durumlarda haberdar edilecek kişi bilgisi verip oda giriş kartlarımızı aldık ve kontroldan geçerek (gemiye içki sokmak yasak) kabinlerimize ulaştık.

Baltık başkentleri gezimizi yapacağımız gemi 17 katlı, giriş 4. kattan yapılıyor, 5-6-7. katlar ortak hacimler, ortada atriyum var. Burada çeşitli kafeler, lokantalar, dükkanlar, tiyatro salonu, kütüphane, kumarhane, vs mevcut. Kabinler 8. kattan itibaren başlıyor. Bizim kabin 10. kattaydı. Katlara isim vermişler, bizim kat Caribe Deck idi. Bu gemi (Regal Princess) 2014 yılında suya indirilmiş, dış kabinlerinin hepsi balkonlu, az sayıda iç kabini de var. Gemini boyu 330m, 3560 yolcu kapasiteli, 1100 adet balkonlu kabini var. Kabinimizi kısaca keşfettikten sonra 16. kattaki bütün gün hizmet veren açık büfe lokantalara kendimizi attık. Yüzme havuzları ve jakuziler de bu katta (bu bölümler açık hava). 17. katta ise (açık hava) yürüyüş parkuru, basketbol sahası, golf sahası gibi sportif üniteler var.

Regal Princess Gemisi Meydanı, Oslo Gezilecek Yerler, Baltık Başkentleri GezisiYemek yiyip kabinimize döndüğümüzde, bavullarımızın kamaramız önüne getirilmiş olduğunu gördük ve bavulları açıp kabine iyice yerleştik. Daha sonra, çalan alarm zilleri ile, odamızdaki can yeleklerini alıp, kabin kapısında belirtilen acil durum toplanma yerine gittik. Burada güvenlik talimatlarını dinleyip, can yeleklerinin nasıl kullanılacağını öğrendik. Takiben, rehberimizin belirlediği bir salonda Türk grup olarak toplandık ve uğrayacağımız limanlarda yapılacak ekstra turlara ilişkin bilgi aldık ve hangi turlara katılacağımıza karar verip kayıt yaptırdık. Saat 18:00’de gemimiz hareket etti, biz de fotoğraf makinalarımızla güverteye çıkıp çevredeki nefis doğayı fotoğraflamaya başladık. Deniz üzerinde kurulu çok sayıda rüzgar santralı görmek oldukça şaşırtıcı idi. Grup olarak akşam yemeklerimizi geminin 6. katındaki Concerto isimli lokantada yapmamız kararlaştırılmış. Saat 19:30’daki ikinci oturumda, bizlere ayrılmış masalara yerleşip, günü menüsünden istediğimiz yemekleri, istediğimiz kadar sipariş edebiliyoruz ve gayet şık şekilde önümüze servis ediliyor. Ayrıca rehberimiz, lisan problemi olanlar için, her akşam menüyü tercüme edip fotokopi halinde masalara dağıtarak yardımcı oldu. Yemek sonrası tiyatro salonunda da saat 21:00’deki ikinci oturumda günün şovu izleniyor. Ancak itiraf etmeliyim ki bu gemideki şovlar, daha önce seyahat ettiğimiz gemilerdekilere kıyasla (Norveç FiyordlarıAdriyatik Gezisi Notları ve Dide’nin Gezi Vapuru) oldukça zayıf ve kısa idi. Şov sonrası odalarımıza çekilip yattık.

Oslo Gezilecek Yerler

25.05.2015 Pazartesi – Oslo (Norveç)

Sabah kalkıp 16. katta kahvaltımızı yaptıktan sonra güverteye çıkıp geminin Oslo rıhtımına yanaşmasını izledik ve fotoğrafladık. Günümüzü Oslo gezilecek yerler listemiz ile geçireceğiz. Yanaşma işlemi tamamlandıktan sonra gemiden indik (gemiden her çıkış ve girişte mutlaka oda kartı okutulup kayda geçiliyor) ve rıhtımdan hop-on-hop-off turist otobüsüne binerek Oslo şehrini dolaşmaya başladık. Belediye binası, Kraliyet sarayı, Parlamento binası, Opera ve Bale binalarını gördükten sonra Frogner parkında araçtan inip park içerisinde sergilenen heykeltraş Gustav Vigeland’a ait eserleri seyrettik ve parkı dolaştık.  Park çok büyüktü ve epeyce ziyaretçi vardı, heykeller de genelde insan yaşamını anlatan yapıtlardı.

Müzeler; Oslo Gezilecek Yerler

Viking Ship Müzesi, Oslo Gezilecek Yerler, Baltık Başkentleri GezisiSonra tekrar otobüse binip Viking Ship müzesine gittik. Burada, kullanım ömürlerini tamamladıktan sonra içerisine yerleştirilen ölmüş insan bedenleri ve onlarla birlikte yerleştirilen hazineler ve yiyecekler ile birlikte, toprak altına gömülen ve 1800’lü yılların sonlarında bulunup çıkartılan 4 Viking gemisi sergileniyor. Tabii daha kazı yapılıp gemiler çıkartılmadan çok önce, içerilerindeki hazineler yağmalanmış.

Bu müzeden sonra, yan yana üç müzenin bulunduğu bölgeye gelip (Bygdoy yarımadası) buradaki Kon-Tiki müzesini gezdik. Thor Heyerdahl isimli kaşifin okyanusu sazdan yapılma yelkenli salla geçebileceğine inanması ve bunu gerçekleştirmek üzere yaptıklarının anlatıldığı müzede sallardan birisi sergileniyor.

Aynı mevkide ve başka bir binada bulunan Fram müzesi (kutupların keşfinde kullanılan gemi) kapıdan bakınca pek ilgimizi çekmedi, girmedik. Keza Norveç Denizcilik Müzesini de gezmekten vazgeçip Aker Brygge bölgesine gelip orayı dolaştık. Burası deniz kenarında, modern mimari ile yapılmış çok şık binaların, kafe ve lokantaların olduğu bir bölge.  Kordon boyunca kalabalığın arasından yürüyerek rıhtıma kadar geldik.

Rıhtımda 7 kişinin binip pedal çevirebildiği bir bisiklet taksi görüp fotoğrafladık ve gemiye döndük.

Aker Brygge'de bisiklet, Oslo Gezilecek Yerler, Baltık Başkentleri Gezisi

Gemi saat 19:00’da hareket etti. Güverteden etraftaki onlarca adayı, yemyeşil doğayı, adalardaki yapıları seyrettik ve Oslo’ya veda ettik. Oslo’nun nüfusu 600.000 civarında imiş, hava açık ancak serindi (15C civarında).

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir