1. Home
  2. Mekanlar
  3. Danimarka
  4. Aarhus
  5. Aarhus Gezilecek Yerler; Baltık Başkentleri Gezisi Notları 2

Aarhus Gezilecek Yerler; Baltık Başkentleri Gezisi Notları 2

0

Den Gamle By Müzesi, Aarhus Gezilecek Yerler, Baltık Başkentleri Gezisi26.05.2015 Salı– Aarhus (Danimarka)

Gemimiz öğle saatlerinde Aarhus limanına yanaştı. Dışarı çıkıp bir taksiye atlayarak Aarhus gezilecek yerler listemize eski şehir müzesi Den Gamle By’a giderek başladık. Burası 1500 – 1800’lü yıllarda yapılmış 75 adet binanın, şehir merkezi dışındaki bu yere taşınıp burada yeniden kurulması ile oluşturulmuş eski ve yaşayan bir müze şehir. Binaların çoğunun içerisine girilebiliyor, içleri döşeli. O dönemin giysileri ile etrafta olan birçok insan var. Şehrin içerisinden geçen bir dere, su değirmeni, dükkanlar, faytonlar, fırınlar… velhasıl şehirde olması gereken her şey mevcut.

Den Gamle By müzesi gezisi sonrasında tekrar bir taksiye binip, müzeye gelirken önünden geçtiğimiz Gökkuşağı müzesine gittik. Müze binasının üzerinde, etrafı gökkuşağı renklerinde camlarla kapatılmış, yuvarlak bir manzara terası var. Önce oraya çıkarak Aarhus’u panoramik olarak seyrettik ve fotoğrafladık. Burası aslında bir sanat müzesi, 10 katlı ve her katında değişik dönemlere ait eserler sergileniyor. Bizce en ilginci 1. katta bulunan Boy (erkek çocuk) heykeli. Avustralya’lı heykeltraş Ron Mueck eseri olan bu heykel 5 metre yüksekliğinde ve 500 kg ağırlığında imiş. Şaşırtıcı derecede ince detaylı ve adeta canlı bir heykel. Oğlum, Buenos Aires gezisinde de Ron Mueck’i sergisine denk gelmişti.

Gökkuşağı Müzesi, Aarhus Gezilecek Yerler, Baltık Başkentleri Gezisi

Müzenin bahçesinde duran balina gövdeli oyuncak helikopter de çok ilginçti. Oradan yürüyerek Aarhus şehir merkezine geldik. Diğer birçok Avrupa şehrinde olduğu gibi, burada da eski binalar titizlikle muhafaza edilmiş. Sokaklarda dolaşıp vakit geçirdikten sonra gemiye döndük. Gemimiz saat 19:00’da hareket etti. Aarhus şehri yaklaşık 250.000 nüfuslu imiş ve Viking’ler tarafından 770 yıllarında kurulmuş.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir