1. Home
 2. Mekanlar
 3. Çek Cumhuriyeti
 4. Prag Gezi Rehberi – Prag Gezisi Notları 1

Prag Gezi Rehberi – Prag Gezisi Notları 1

10

Prag Gezi Rehberi – Prag Gezisi Notları 1

Prag Avrupa’nın en romantik şehirlerinden biri kabul edilir, ortaçağdan beri kullanılan yapılar, iyi korunmuş eski kent merkezi öncelikle dikkat çeken özellikleri. Biz seyahatimizi evlilik yıldönümümüzü kutlayacak şekilde planladık, Prag gezi rehberi yazımızda da sizlerle kent hakkında temel bilgileri paylaşmaya çalışacağız.

Prag’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den gidiş söz konusu ise elbette havayolu ulaşımı en pratik yol, İstanbul’dan direk uçuşlar da var. Bizim gibi İzmir’den yolculuk edecekseniz aktarma yapmanız gerekli, Atina ya da Kiev aktarmalı olarak gelebilirsiniz. Özellikle kampanyalara denk gelirseniz daha uygun fiyatlı bilet bulabilirsiniz. Prag havalimanından otobüsle tramvay hattına ulaşıp, oradan Prag merkeze ulaşabilirsiniz, ancak gelir gelmez para bozdur, toplu taşımayı öğren falan. Yorabilir, güzel tavsiyemiz için konaklama başlığı altına bakmanızı öneririm.

Avrupa içinden ise Prag’a tren ya da otobüsle ulaşım da yaygın, özellikle Viyana ve Budapeşte genişçe bir gezi planınız varsa uğrayacağınız diğer kentler olabilir. Tren garı ve bitişiğindeki otobüs terminali metro hattı üzerinde, kent merkezinde yer alıyor.

Prag Gezi Rehberi - Prag gezerken biz

Prag’da Konaklama

30/08/2019

Prag konaklamamızı Booking sitesi üzerinden ayarladık, Booking tüm konaklamalar için ücretsiz havalimanı transferi sunuyor, umarım siz bu yazıyı okurken de bu devam ediyor olur. Rezervasyon sonrası eposta olarak bir kod geliyor, o kod ile Booking üzerinden transfer rezervasyonu yapılıyor. Havalimanına indiğimizde bir bey üzerinde isim yazan kartla bizi karşıladı, temiz ve konforlu bir araç ile otelimize götürdü. Prag gezi rehberi yazımıza bu kıymetli not eklemiş olayım.

Prag’da konaklamanızı eski kent merkezinde yaparsanız toplu ulaşıma daha az ihtiyacınız olur ancak fiyatlar da elbette buna göre yükselir. Biz Praha 5 bölgesinde yer alan Akcent otelde kaldık, iki kişi gecelik toplam 60 avro karşılığı ödedik, otelin konumu mükemmeldi, tramvay, metro ve otobüs duraklarının dibinde, kahvaltı ve oda kalitesi de memnuniyet vericiydi. Ancak uyku kalitesi çok iyi değil. Bulunduğu Andel bölgesini makul fiyatlı rahat ulaşımlı Prag konaklaması için öneririm, haritayı ekleyeyim.

Çekya Para Birimi ve Döviz Bozdurma

Çek Cumhuriyeti Avrupa birliği üyesi olmasına rağmen avro (euro) kullanmıyorlar, ekonomilerine AB para birimi riski sokmak istememişler. Çek korunası kullanıyorlar, bir koruna yaklaşık olarak 0,25 lira, yani etiket fiyatlarını 4’e bölünce bizim paraya dönüyor (gezerken okuduğumuz bazı gezi anılarından anladık ki 2 sene evvel 7’ye bölmek gerekiyormuş). Ağusto 2019’de gittiğimizi belirtmeliyim. Eğer Türkiye’den Çek korunası alırsanız paranıza tek çevrim yapıp daha iyi kur yakalayabilirsiniz. € ya da $ ile gelirseniz de sıklıkla karşınıza çıkacak döviz bürolarından dönebilirsiniz yerel para birimine. Türk lirası ile işlem yapan bürolar varmış ama biz görmedik.

Ancak döviz bozdururken dikkat!!! Olaydan ciddi kar sağlamaya çalışıyorlar, hatta bence turistleri kazıklamaya çalışıyorlar. Biz € ile gittik, otele varınca sorduk, biz 1 avro karşılığı 23,5 veriyoruz ama merkezde daha iyi kur bulursunuz dedi görevli. Eski kent merkezinde bulduğum ilk döviz bürosuna dalıp parayı uzatım, kur fiyatını sonra okudum, yanlış okudum sandım. Çalışan bir kağıt uzattı imzalamam için 18,5’tan bozuyorlar, yok dedim ver paramı geriye bu kur çok düşük, olmaz. Okumadın mı dedi, yok dedim okumadan uzattım parayı, ver paramı geri. Bu noktada fiyat teklifleri başladı 20’den bozalım, 22’den bozalım, miktarı artır 24 yapalım diye. Paramı geri aldıktan sonra gittiğim diğer döviz bürolarında direk pazarlığa girdim ama içime de sinmedi bu iş. Sonunda ilan ettiği fiyat 24 olan ve pazarlık yapmayan mekanda bozdurdum parayı, görevli hatayla fazla ödeme yaptı bana, sanırım pazarlık yapanlardan biri bu hatayı yapsaydı fazla arayı iade etmezdim, bilemiyorum. Prag gezi rehberi yazımızın önemli notu, Prag’da para bozdururken dikkatli olun.

Prag’da Ulaşım – Prag Gezi Rehberi

Prag’da yaygın metro, tramvay ve  otobüs ağı var, ayrıca hayli düz ayak bir şehir olduğu için yürümek de rahat ve keyifli. Günlük sınırsız kullanımlı (ya da daha uzun süreli), 60 dakikalık, 90 dakikalık biletler var, biletler metro ve tramvay duraklarında bulunan cihazlardan nakit ya da kredi kartı ile alınabiliyor. Kent içinde her yere 60 dakikada ulaşabilirsiniz, havalimanı için ise (biz dönüşte tramvay üstü otobüsle döndük) 90 dakika gerekiyor. 60 dakikalık bilet 24 koruna. Toplu ulaşımı kullanarak kendi kendinize gezebilirsiniz.

31/08/2019

Prag’da konforlu şekilde gezmek ve düzgün bilgi edinmek için turlara katılmanız en doğru seçim olacaktır, biz ilk gün Lucy Tours’dan tur aldık. Sabah rehberimiz Patrick araçla bizi otelimizden aldı ve otelimizin konumuna göre oluşturduğu rota ile bizi gezdirdi, Prag hakkında, kent tarihi, önemli kişi ve binaların hikayeleri, anlamları konusunda bolca bilgi alarak gezdik. “Discover Prague Tour” Prag’ı keşif turu olarak adlandırdıkları bu tur aslında hayli esnek, sizin ilgi alanlarınıza göre şekillendiriliyor. Biz hem Prag’ın hikayesini anlamak hem de kendi Prag gezilecek yerler listemizi oluşturmak için kullandık bu turu. Prag’ın turistler arasında çok popüler olmayan kısımlarını da gezdik ki tüm seyahatin en keyifli bölümüydü, Prag’ı gezmek için bu turu öneririm.

Prag Gezi Rehberi - Lucy Tours ile Prag şehir turu

Prag Gezilecek Yerler

Prag gezilecek yerler hakkında ayrıca detaylı yazacağım Prag gezi rehberi yazısında kısaca değineceğim, görülmesi gereken yerlerin neredeyse tamamının Praha 1 bölgesinde yer aldığını belirteyim.

Eski şehir meydanı listenin en üstünde yer almalı, Tyn kilisesi, Ulusal galeri, Astronomik saat kulesi, Eski Belediye Sarayı, on binlerce turist ve tuhaf şekilde kocaman ayı, goril gibi kıyafet giyinmiş insanlar burada.

İlginizi çekiyorsa Yahudi bölgesi Josefoz’a gidebilirsiniz, Sinagog, Mezarlık ve Yahudi Müzesi görülebilir.

Nedense adı Türkçe’ye Karl Köprüsü olarak geçmiş Charles Bridge üzerinde heykellerin ve manzaranın keyfi çıkarılarak geçilmeli. Diğer kıyıdaki Kampa adası, Franz Kafka müzesi, Prag’ın en dar sokağı, ziyaret edilebilir, Lennon duvarı da mutlaka görülmeli. Tepenin üzerine doğru ise Prag kalesi ve Aziz Vitus katedrali ziyaret edilmeli.

Prag Gezi Rehberi - Prag gezilecek yerler - Dans eden bina

Daha da yukarıda yer alan Strahov Manastırı Prag manzarası için güzel bir nokta, ayrıca dünyanın en büyük stadyumu olan Strahov Stadı da görülmeli. Letna park içerisinde, eskiden dev Stalin heykeli yıkılarak (üstelik komünizm döneminde olmuş bu) yerine yapılan metronom heykeli görülebilir, güzel de bir manzara noktasıdır.

Ulusal müze, Vaclav meydanı, Ulusal tiyatro binası, Wenceslas meydanı, Dans Eden bina, Barut kulesi, Nazım Hikmet’in şiirlerini yazdığı Slavya kahvesi Prag gezilecek yerler listenizde yer almalı.

Prag’da irili ufaklı çok sayıda müze var, biz çağdaş sanat müzesi DOX’u da programımıza aldık ve çok da keyif aldık.

Prag’da Yeme İçme

Prag’da yeme içme konusunda ayrıca bir yazı yazacağım, burada hem yerel yemekler hem de mekan önerilerim hakkında kısa not düşüyorum. Önce tadılması gerekenler, bir numara, bira. Çek cumhuriyeti dünyanın bira başkenti gibi bir yer, bira ve yancıları mutlaka tadılmalı. Sosisler, kızartma peynir (kaşar pane aslında çok da matah değil bence), turşu peynir (bakın bu hayli ilginç), et gulaş (gulaş çorbası değil, yemeği), fırında ördek, tatar bifteği, domuz omzu ve ekmek köfteleri  yerel mutfağın temelini oluşturuyor. Lokal Dlouhaaa birçoğunu iyi yaptığı belirtilen mekan, ancak ben çok da beğenmedim.

Prag Gezi Rehberi - Prag'da ne yenir - Peynir turşusu

Beğendiğim mekanlar, yerel mutfağı modernize edip hatta füzyon çözümler üretip daha lezzetli yemekler sunan yerler oldu. Eska, çok iyi yerel çek mutfağı da sunan Hergetova Cihelna, evlilik yıldönümümüzü de kutladığımız Prag’da gurme yemek denince akla gelecek ilk yerlerden Kampa Park hakkındaki değerlendirmelerime linklerden erişebilirsiniz. Manifesto Market adlı ilginç yemek pazarına da uğramanızı öneririm.

Sokak lezzetlerine gelirsek, Tridelnik karşınıza çıkıyorsa bilin ki turistik bölgedesiniz, yerel mutfakta yer almayan bu lezzet çok popüler. Sokaklarda sosis ve Halusky adıyla geçen lahana patates ve domuz eti ile yapılan yemeklere sıkça rastlayacaksınız. Eski şehir meydanı gibi turistik merkezlerde bunların sokak fiyatlarının restoranlardan bile yüksek olabileceğini not düşeyim. Chlebíčky adıyla anılan açık sandviç dedikleri (yani aslında kanepe) atıştırmalıklar da yerel halkın ağırlıkta olduğu yerlerde daha sık görünüyor.

Prag Gezi Rehberi - Charles Bridge - Kampa Park

Prag Gece Hayatı – Prag Gezi Rehberi

Avrupa’nın en hareketli gece hayatına sahip kentlerden biri Prag şehridir. Önce bizim gibi orta yaş üstü çiftler için belirteyim, eski kent sokakları akşamları cıvıl cıvıl, yemek sonrası yürüyüş için harika ancak sokak müzisyenleri genelde modern tınılar tercih ediyor, halbuki klasik müzik tercih etseler bence Prag’ın romantiklik seviyesi Floransa seviyesine çıkacak.

Gelelim gece kulüplerine, canlı müzik yapan yerler, caz kulüpleri, elektronik müzik mekanları, striptiz kulüpleri, hepsi var. Biz Jazz Republic caz bardan yana şansımızı kullandık önce, yer bulamadık. Striptiz barlarından Goldfingers ve Hot Peppers ise erkeklerden giriş ücreti istemiyor ama karımdan 300czk istiyorlardı, girmemeyi tercih ettik. Aslında elektronik müzik kulübü olan Dublex’de de aynı durum geçerliydi. Biz de yönümüzü Orta Avrupa’nın en büyük gece kulübü olan Karlovy Lazne’ye çevirdik. Giriş herkes için 300czk idi, binanın tamamıydı mekan ve her katta ayrı tür müzik çalınıyordu, sadece buz barın girişi için ilave ödeme gerekiyordu. Son akşamımızda nostalji katında tanıdık tınılarla biraz vakit geçirdik, mekanda pek yerel halkın bulunmadığını belirtmeliyim.

Comment(10)

 1. Prag, gerçekten farklı bir şehir. Şans eseri birkaç gün orada bulunmuştum. Tekrar gitmek istiyorum, gidebilirsem tabi. Hayat sanki orada daha yavaş akıyor gibi, daha yavaş yaşlandığınızı hissediyorsunuz. Yemekleri ise oldukça etkileyici. Sizin geçirdiğiniz zamanda kaliteli gibi duruyor. Kısa süre içerisinde gideceğim, rehberinizi kaydettim. Teşekkür ederim!

  1. Rehberimizin faydalı olmasını dileriz. Yerel lezzetler konusunda çok kuvvetli olduklarını düşünmemenizi öneririm 🙂

 2. çok kapsamlı bir site. selam vermeden geçemedim. Elinize sağlık hocam. süpersiniz. iyi gezmeler.

 3. Geçen sene Nisan ayında gitmiştim Prag’a. Diğer Avrupa şehirlerine kıyasla hiç tatmin etmemişti. Ah şimdi evde otururken Prag’a gitme düşüncesi bile içimi parçalıyor. Umarım bir an önce gezebildiğimiz günler gelir!

 4. Pegasusla gittik. Havalimanından inip, tourist info deskten tek yön adult bilet aldık 40 çek kronu, hemen kapı önüne çıktık. Bilet okutma makinasından bileti okuttuk.metrodan inerken turnikelerde gerekiyor. 119 numaralı belediye otobüsüne bindik. En son durakta (uyarıyor) indik . Durak adı Nadrazi Velestin. Yeşil hatta bindik A hattı DEPO HOSTIVAR yönü. Müstek durağında indik Turuncu hatta bindik( B hattı istikamet : Zlicín) biz karlovo namesti durağında ( 2 durak sonra indik) ama 1 durak sonra Narodni Trida durağında da inebilirmişiz.
  Tourist info görevlisi bize : 100 noku otobüse binin son durakta inin dedi B hattı (istikamet Cerny Most) binin dedi. Onu yapsaydık aktarma yapmayacaktık. Ama sehri görwrek gidedim dedik. Valiziniz ağırsa 100 e binin(saatleri uzun, 119 daha sık geliyor)
  Konakladığımız otel HOTEL CUBE çok beğendik. Girişte Wellcome drink vardı, procecco , sıcak şarap cappucino ne isterseniz odaları yepyeni

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir