1. Home
 2. Mekanlar
 3. İtalya
 4. Venedik Gezilecek Yerler; İtalya Gezisi Notları 2

Venedik Gezilecek Yerler; İtalya Gezisi Notları 2

30

İtalya seyahatimizin ilk durağı olarak Venedik’i tercih ettik ve mekana varır varmaz Venedik gezilecek yerler listemizin gerektirdiklerini yapmaya başladık. Elbette ilk iş ulaşım konusunu halletmek oldu.

2/7/2016

İzmir’de sabah 5:30 kalktık, 6 otobüsü ile havalimanına geçtik. İstanbul uçağında 1 saat rötar vardı, evde yaptığımız sandviçler ile kahvaltımızı yapıp İstanbul’a vardık. Bologna uçuşunda da 1 saat rötar vardı. İtalya gezi planı yazımda İtalya gezimizin de Bologna’ya ucuz bilet ile başladığını belirtmiştim. Uçağa bindik, denk geldiğim en dar koltukta bekleyerek geçen ilave 1 saat rötar, ayrıca koltuk yatmıyor. Bologna hava limanının şehir merkezindeki gara giden otobüs kişi başı 6€ idi, makineden kredi kartı ile aldık biletleri.

Tren istasyonundan da Venedik’e tren bileti aldık. Gişe görevlisi kişi başı 28€ fiyat verdi, otomatik makineden 12,5€ karşılığı aldık biletleri. Yanımızdaki yiyeceklerle karnımızı doyururken tren saati geldi. Biletlerin makineye okutulması gerektiğini biliyorduk aslında ancak atlamışız. Trende görevliye yakalanınca neyse ki sadece bizi bilgilendirmekle yetindi, cezası 65€, unutmayın dedi.

Venedik Ulaşım, Venedik Gezilecek Yerler

Venedik Konaklaması

Venedik içerisinde konaklama hem çok pahalı hem de ulaşımı zorlu, Venedik içerisinde arabayla falan dolaşmak mümkün olmadığı için bavulunuzla yürümeniz gerekiyor, üstelik Venedik’te tekerlekli bavulu çeke çeke dolaşmanın dahi yalan olduğunu okumuştuk. Biz de Venedik’ten bir önceki Tren istasyonu olan Venezia Mestre’de kalmaya karar vermiştik. Venedik konaklaması için tercih ettiğimiz, istasyona yakın Mondial otele ulaştık.

Venezia Mestre’de kalarak bizce gayet güzel bir karar vermişiz ancak ilk gün Venedik haritası için bizden 1 avro talep eden otelin, son gün de çantaları emanet almak için parça başı 1€ istemiş olduğunu belirtmeliyim. Onca mekanda konakladık, ilk kez bunlar için para ödedik. Bu arada Venezia Mestre’de istasyonunda düzgün bir market bulunmadığını da belirteyim. Ancak sim kart alınabilecek dükkan var.

Venedik’te Ulaşım

Bologna’dan almış olduğumuz aynı tren bileti ile Venedik içerisine gittik, daha doğrusu girişine, Santa Lucia tren istasyonuna. Kentin bu noktasından sonra yollarda araç trafiği yok, bundan sonra kanallar ve kanallardaki vaporetto ve gondollarla mümkün. Venedik’te ulaşım konusunu çözmek için elbette bilet almamız gerekiyordu.

Venedik’te 75 dakika boyunca sınırsız indi-bindi yapmanıza izin veren otobüs/tren bileti (Venezia Mestre ulaşımı için) 1,5€. Kanallar içerisinde ise vapur hatları var, onlarda 75 dakika boyunca sınırsız indi-bindi yapmanıza izin veren bilet ise 7,5€. Biz Venedik gezilecek yerler listelerinde yer alan Lido’ya da gitmeye niyetlenmiştik, oraya gidiş-dönüş bilet 14€. Biz, otobüslerde de geçerli (trende değil) limitsiz kullanıma izin veren günlük biletlere yöneldik. 48 saat geçerli biletlere 30ar avro ödeyerek aldık. Elbette geleneksel olsun gondol ile gezelim diyebilirsiniz, biz 40 dakikalık tur için 80€ fiyatı duyunca eksik kalmasına karar verdik.

Venedik Gondolları, Venedik Gezilecek Yerler

Venedik sokaklarında biraz gece yürüyüşü yaptık, karşımıza çıkan bir marketten de ülkemize kıyasla komik bir fiyata şarap ve cips aldık, kalan sandviçlerimizle birlikte akşam yemeği oldular.

San Marco Meydanı – Venedik Gezilecek Yerler

3/7/2016

Otel kahvaltısında ekmekler iyi değildi, kruvasanlar ise olağanüstü güzeldi. Fransa gezisi sırasında yediklerimiz sönük kaldılar yanlarında. Neyse, beslenip, otobüsle Santa Lucia’ya gidip, vapura binerek San Marco meydanına ulaştık. Henüz vapur meydana yaklaşırken kalabalık hissedilebiliyordu, yığın yığın turist vardı ve hava da çok sıcaktı.

San Marco Meydanı ve Aziz Mark'ın Çan Kulesi, Venedik Gezilecek Yerler

Meydana varmadan önce Venedik gezilecek yerler listelerinde yer alan ilk öğemizi fotoğrafladık; Ahlar Köprüsü. Listelerde yer bulan San Marco bazilikası, Dükler sarayı, Aziz Mark’ın çan kulesi ve Aziz Mark’ın saat kulesi San Marco meydanında yer alıyor. Hepsinin önünde de uzun birer kuyruk elbette, en uzunu da bazilikanın önündeydi.

Biz ilk önce önünde en az kuyruk yer alan Aziz Mark’ın çan kulesine yönlendik, çok beklemeden de içeriye ulaştık. Aziz Mark’ın çan kulesine giriş ücreti olan 8er avroyu ödeyip yukarıya çıktık. Kule hem şahane bir manzara sunuyor, hem de yukarısı çok güzel esiyor, ortalık yanarken esintinin keyfi için bile çıkmaya değer. Şehre yukarıdan bakmak, coğrafyayı, haritayı zihinde oluşturmak için de son derece uygun.

Dükler Sarayı

Bazilikayı ziyaret etmemeyi tercih ettik ancak Dükler sarayını gezmek istedik. Dükler sarayı giriş ücreti olan kişi başı 19 avroyu kısa bir kuyruk beklemesi sonrası gişeye ödedik. Telefona da ücretsiz bir sesli rehber indirip gezmeye başladık. Hikayeleri hiç dinlemeden bile gezseniz büyük ve gösterişli salonlar, tablolar etkileyecektir. Salonların en büyüğü 2000 kişiyi ağırlayabiliyormuş, saraydaki bir başka ‘en’ de dünyanın en büyük yağlı boya tablosu, ressam yapmaya başlayıp ömrü boyunca yapmış, yapımı oğlu devralıp bitirmiş.

Dükler Sarayı Büyük Salon, Venedik Gezilecek Yerler

Son derece turistik ve yapay hissi veren Venedik kentinin Avrupa tarihinin önemli tuğlalarından biri olduğunu, aslında damarlarında tarih akıyor olduğunu ben sadece Dükler sarayında, özellikle de hikayeleri takip ederken. En ön plana çıkarılanı elbette Kazanova hakkında olanlar. Yargılanıp, suçlu bulunup Ahlar köprüsünden hapishaneye gönderilmiş. Biz de onun hapishaneden kaçış hikayesini dinleyerek köprüyü geçip kodesleri gezindik.

Sarayın bir kısmı dönemin silahlarının sergilenmesi için ayrılmış, zırhlar, gürzler, ortaçağ havası enteresan. Benim dikkatimi en çok 10 namlulu, ahşap gövdeli taramalı tüfek çekti. Bayram tatili sırasında gittiğimiz Venedik’in en düşük türk yoğunluğunun Dükler Sarayında olduğğunu da belirtmeliyim.

Burano ve Murano Adaları – Venedik Gezilecek Yerler

Saray avlusunda bir bankta oturup, ton balıklı sandviç yapıp öğle yemeği işini hallettik, Venedik gezilecek yerler listemizin en ilginç geleni Burano adasına gitmek üzere ayrıldık. Venedik’te mimarlık bienali vardı biz oradayken, iskeleye giderken tesadüfen Tayvan sergisini gördük. Keyifli düzenlenmiş, güzel maketlerle Tayvan mimarisini anlatmaya çalışan hoş bir sergiydi.

Burano Adası, Venedik Gezilecek Yerler

Vapur ile bir saat yolculuk yapıp Burano adasına ulaştık (aslında birbirine köprülerle bağlı adacıklar). Pastel renkli binaları daha az sayıda turisti ve daha az turistik yapısı ile çok sevimli bulduk. Bizce Venedik’in kendisinden çok daha güzel, Venedik gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin. Biz gezinirken hava kapadı, serinledi ve kuvvetli bir rüzgar çıktı. Biraz rüzgarın vapur seferlerini aksatma ihtimalini de düşünerek çok uzun zaman harcamadan ancak ara sokaklarında yürümeyi de ihmal etmeden ayrıldık.

Murano adasına geçtiğimizde artık tüm dükkanlar kapatıyordu. Cam işçiliği üzerine odaklanmış çok sayıda dükkan yer alıyor. Kısa bir tur attıktan sonra, ortam da hayli cansız olduğu için Venedik’e döndük.

Rialto Köprüsü

Venedik seyahatimiz hakkındaki en büyük talihsizlik herhalde Rialto köprüsünün bakımda oluşu idi. Yürüyerek gidiyorduk meşhur köprüye, marketin birinden 3€’ya şarap alıp içerek yürüyüşe devam ettik. Köprüye varınca çevresinin branda örtü ile kapatılmış, örtüye de ticari reklam alınmış olduğunu gördük üzülerek.

Rialto Köprüsü, Venedik Gezilecek Yerler

İtalya yemekleri üzerine ayrıca yazacağım ama Venedik’te ne yenir sorusunun cevapları ekşi sardalya ve siyah risotto cevaplarına odaklanıyordu. Rialto köprüsü yakınındaki Trapattoni di Madonna adlı restorandaki siyah risotto’dan çok memnun kaldığımızı belirteyim (diğer siparişimiz Fruit de Mare vasattı).

Tekne ile San Marco meydanına geri döndük yemek sonrası. Sular yükselmeye, meydan batmaya başlamıştı, meydandaki restoranların çoğunda canlı müzik vardı, gayet keyifli. Hayli soğumuş havada Venedik ara sokaklarından Rialto köprüsüne kadar geri yürüdük, buradan tekrar tekneye binip Santa Lucia meydanına geri döndük, çok kalabalık bir otobüsle de otelimize.

Venedik’te Ne Yapılır – Ara Sokaklarda Kaybolunur, Büyük Kanal Turu Atılır

4/7/2016

Kahvaltı sonrası çantaları 1 avro karşılığı otele teslim edip otobüsle Santa Lucia merkezine geçtik ve Dorsuduro bölgesine yönelerek kaybolma yürüyüşümüze başladık, yolda karşımıza çıkan bir market hazır yemek çeşitliliği ile dikkatimiz çekti, haritaya işaret koyduk. (internete ihtiyaç duymadan çalışan citymaps2go uygulamasını kullanıyoruz)

Santa Lucia, Venedik Gezilecek Yerler

Accademia durağına kadar keyifle yürüdük ve vapura bindik. Vapurun önünde yer bulunca da inmeyip büyük kanal turu yapmaya karar verdik. 2 durak sonra sırt çantamızı Accademia durağında unutmuş olduğumuz fark ettik, panikle geri döndük. Çanta bilet gişesine teslim edilmişti, görevli kayıt açmış, çantanın iadesi için pasaport fotokopisi lazımmış. Çantadan pasaportları alıp (evet unuttuğumuz çantadaydılar) iskele karşısındaki, Venedik gezilecek yerler listelerinde de yer alan sanat galerisinden ricacı olup fotokopilerini aldık. Gişe görevlisi çantadaki her şeyi kayıt altına aldığı form hazırlamıştı, resmi evrağı imzaladık, çantamıza kavuştuk.

Vapurla ile Rialto’ya gittik, köprü yakınındaki Venedik balık pazarına uğramak için ancak pazartesi günleri kapalı oluyormuş. Adrenalin seviyemiz ancak düşerken, haritaya not düştüğümüz markete döndük. Conad’dan sahte karides (gerçek sandıydık), ahtapot salatası, kızarmış tavuk, parmesan peynir, şarap ve peynirli karnıyarık gibi patlıcan aldık, kanal kenarında afiyetle yedik, martı ve güvercinler bize eşlik ettiler. Kenara ayırdığımız bir tavuk butu kemiğini martının biri tek lokmada yuttu.

Lido – Venedik Gezilecek Yerler

Havanın da güzelce ısındığı saatlerde tekrar vapura binip Lido’ya gittik. Son derece düzenli, yeşil ve arabaların işlediği bir ada burası. İnce uzun bir ada ve otobüsler ada çevresini turluyorlar. Biz iskelenin tam karşısındaki yoldan dümdüz yürüyüp adanın öbür tarafına çıktık. Uzun, geniş bir kumsal plaj var. Bir an için keşke yanımızda mayomuz olsaymış desek de Kuşadası Davutlar sahili gibi zor derinleşen, bulanık bir denizdi, yaklaşınca pek de cazip gelmedi.

Lido Sokakları, Venedik Gezilecek Yerler

Dönüşte vapurdan San Marco meydanı yakınındaki Bienal parkında indik ancak Bienal ziyarete kapalı idi. Vapur ve yine son derece kalabalık otobüs ile otele döndük. Çantalarımızı alıp tren istasyonuna döndüğümüzde daha erken bir treni yakalayabilecek vaktimiz vardı ancak biletlerimiz kampanyalı fiyattan olduğu için buna izin vermediler. İtalya gezi planı yazımızda rota ve maliyetlerimizi bulabilirsiniz.

Venedik iyi hoş ancak bir önceki trene binip uzaklaşmayı tercih ettiğimiz de bir gerçek. Son derece turistik bu yerde mekanın tarihi önemini dahi pek hissedemedik, saçma seviyede de pahalı bulduk (gerçi buna hazırlıklıydık). Burano ve Lido adalarını Venedik’ten daha çok sevdik. 19:37’de kalkan trendeki bol çocuklu vagonda ters oturuşlu yerlerimizi aldık, yol boyu Floransa gezilecek yerler listemizi çıkarmaya çalıştık, seyahat notlarımızı aldık, saat 10 gibi Floransa’daki otelimize vardık.

Comment(30)

  1. kesinlikle katılıyorum kalabalık ve pahalı olmasına, zaten tren saatimizden önce dönüş için gara varmıştık.
   Sizlere de bol gezmeler dilerim

  1. Asıl Floransa ve Cinque Terre bizleri etkilemişti, öneririz. Notlarımıza bir göz atın.

 1. Şu İtalya’yı gezmek bi nasib olmadı yahu!… Hep böyle leziz ve keyifli gezi yazılarından okuyorum, okudukça da daha çok gidesim geliyor. Teşekkürler gezene de, anlatana da…

 2. İtalya çok renkli ve çok güzel bir ülke. Gezilecek yerlerin başında Venedik gelse de, batı sahili de çok keyifli 🙂

 3. Küçükken çarşısında kaybolmuştum. Kuyumcu dükkanında vitrine bakarken annemler yürümüş gitmiş. Bakkalın biri bulmuş beni. Tam da organ mafyası dönemleri. Annemler iyi fırça yemiş bakkaldan 🙂

 4. Balayi gezimizin venedik ayaginizi sekillendirdik bu bilgilerle faydali bi yazi olmus ?

  1. faydamız dokunmasına çok sevindim, şahane bir balayı ve bir yastıkta kocayacağınız muhteşem bir evlilik dilerim.

 5. Merhabalar paylaşımlarınız için teşekkürler. 2-12 eylul tarihleri arasinda roma venedik floransa rotası izleyecegiz erkek kardeşimle. Nerde kaç gece konaklamamizi onerirsiniz? En son tekrar romaya donup 1 gece tekrar konaklamamiz gerekiyor. Degerli vaktinizi ayirip cevap verebilirseniz cok mutlu oluruz. Ayrica kardesim 17 yasinda gece clublerine ya da publara girmesi yasaka mı acaba? Ve onerdiginiz bir yer mevcut mu? Tesekkur ederim.

  1. Selamlar Hande hanım
   10 günlük İtalya turu yapmakla 10 günlük Türkiye turu yapmak arasında benzerlik kurabilirsiniz, mutlaka bazı yerlerden vazgeçmek gerekiyor (Kapadokya, İstanbul, Nemrut, Pamukkale, Kaş, İzmir-Efes, Karadeniz yaylaları, dünyanın en büyük ikinci kanyonu Uşak’ta, dünyanın en büyük ikinci surları -çin seddinin ardından- Diyarbakır’da vb.)
   Biz Roma’ya gitmedik, doğa ve deniz sever bir çift olarak biraz sahillere inmeyi seçtik, bir de Venedik ve Floransa’ya gittik. Venedik son derece turistik geldi bize, Avrupa tarihinde büyük öneme sahip kadim bir şehirden ziyade turistler için yapılmış bir eğlence parkı gibi geldi, 2 gece ayırmıştık, bence tek gece yeter, görmüş olmak için görmek yani. Floransa’ya bayıldık, 2 gece yetmedi, sadece şehir merkezi için en azından 3 gece ayrılmalı bence, hatta çevre turları yapılacaksa (Toscana vadisi gusto gezileri çok keyifli olacaktır eminim) daha da fazla ayrılabilir. Roma hakkında pek fikrim yok, Floransa’ya benziyor ise ikisinden birinden vakit kısılabilir.

 6. Çok çokteşekkür ederim uzun uzun anlatmışsınız. Değerli vaktiniz ve paylaşımınız için teşekkürler.

 7. Selfie fotoğrafınızda ne kadar güzel çıkmışsınız, keyifli bir yazı olmuş, teşekkürler

 8. Venedik aşırı turistik olmuş olmasına rağmen görülesi yerler arasında üst sıralarda olmalı. İlginç doğası ve buna uygun mimari yapısı hoş bir birliktelik oluşturmuş. Birkaç defa gittim.

 9. WOW just what I was searching for. Came here by searching for cara daftar sbobet

 10. І have been examіnating oout a few of your posаts and it’s prеtty gօod stuff.
  I will surely bookmark yoսr blog.

 11. I haven’t any regrets when I have decided to make Hue as my Vietnam tour destination since a visit to this historical city has given me a notable experience that I will treasure for several years to come.
  The gal also proceeded to the condition before Justin Beiber’s performance introducing him on the audiences.
  Beside Tet Holiday, we also have all kinds of other
  festivals include traditional and modern festivals.

 12. The Proficiency symbol shown is actually the highest possible you have actually gotten in that certain storage tank (If none appear, that implies
  you have however to get above the FIFTY% mark for a Third course proficiency).

 13. Every weekend i used to visit this web page, as i wish for enjoyment, as this this website conations truly pleasant funny material
  too.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir