1. Home
  2. Mekanlar
  3. Kıbrıs
  4. Girne
  5. Karasinekli Kıbrıs Gezisi 2 – Girne Gezilecek Yerler

Karasinekli Kıbrıs Gezisi 2 – Girne Gezilecek Yerler

0

Girne gezilecek yerler listemizi işleyeceğimiz sabah yine düzgün bir kahvaltı vardı, bu sefer krep, omlet gibi seçeneklerde sunmuşlar. Oteli bir konuda uyarmak istiyorum, Kıbrıs öğrencisi bol memleket. Öğrenciler, Büyük Anadolu Girne oteline vardığında hemen yanındaki otoparka araçlarını park edip otel binasının arkasına doğru yürürlerse (havuz istikametinde) ana bina bittiğinde sağa, binanın arkasına doğru dönebilirler. Kahvaltının verildiği ek binaya bağlanan koridor ve elbette ki koridordaki kapı tam karşılarında kalacaktır. O kapı biz orada kaldığımız sürece kilitli değildi, öğrenciler hemen kahvaltı salonuna girebilirler. Kahvaltıda kimse oda numarası falan sormuyor. Belki bizim fark etmediğimiz bir denetim sürdürüyordur otel ancak bence öğrenciler öğle yemeğini atlamalarını sağlayacak kadar kuvvetli bir kahvaltıyı beleşe yiyebileceklerini fark ederlerse zor durumda kalırlar. Girne otelleri arasında önemli yere sahip oteli uyarması benden.

18/11/2012

Kıbrıs Gezisi, girne Kalesinde Canlandırmalar Girne Gezilecek Yerler

Girne Gezilecek Yerler; Girne Kalesi

Girne kalesini ziyaret ettik, müze girişleri ucuz. Girne kalesi limanın hemen yanında, sadece binayı gezmek bile keyif verirdi. Yedinci yüzyılda yapıldığı düşünülen kale, adayı kim işgal ettiyse ona hizmet etmiş. 1192’den (üçüncü haçlı seferi sonucu) 1489’a kadar Fransızlar, 1570’e kadar onlardan alan Venedikliler, sonrasında ise Osmanlılar tarafından kullanılmış. İçerisi bölüm bölüm müze olarak düzenlenmiş. Sunulanların içeriği batık hariç çok ilgi çekici değildi fakat sunumlar, canlandırmalar çok başarılı olmuş, özellikle zindan bölgesinde. Hiç çekinmeden erkek cinsel organlarına maketlerde yer vermeleri dikkat çekiciydi. Baş örtülü kadınlardan oluşan bir grup bu plastik mankenleri görür görmez kaçtılar mekandan.

Kıbrıs Gezisi, Girne Kalesinden Girne Limanına Bakarken Girne Gezilecek Yerler

Batık milattan önce 300 yıllarına tarihleniyormuş, milattan önce 14’yüzyıla tarihlenen Bodrum kalesindeki Uluburun batığına göre son derece genç. Gençliği geriye kalanlara, gövdeye dinçlik katmış, Bodrum’dakinden çok daha büyük.

Annemin mutlaka gitmemizi önerdiği Bellapais yani Beylerbeyi’ni ben de Girne gezilecek yerler listeme koyarım. Girne’nin en güzel yönlerinden biri, sırtında yükselen beşparmak dağları, seri şekilde yükseliyorlar, orta dünyadan fırlamış gibi. Beylerbeyi de bu dağın yamacına arabayla on dakika kadar tırmanınca Bellapais manastırını içeren köy. Yükselti artınca yeşillik artıyor, doğa hareketleniyor. Yazın kıyıya nazaran daha serin olsa gerek, manzara da nefis, belli ki daha zengin grubunun dikkatini çekmiş, evler de feci şık. Güzel kasabada kısacık bir tur atıp son derece şık ve fiyatlı bir restoranda kısa mola verdik. Vasat 3 tatlı 4 kahveye 55 lira verip hafifledik.

Pamuk Prenses Kalesi

St. Hilarion kalesi Girne’den arabayla 30 dakika kadar mesafede. Geceleri aydınlatılan kale tepeye kayalarla adeta bütünleşik olarak inşa edilmiş. Tarihçesi Girne kalesiyle hemen hemen aynı, özelliği ise Walt Disney’in Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler çizgi filmindeki kalenin buradan esinlenilerek tasarlandığına inanılması. Kaleye tırmanmak kayda değer miktarda kondisyon istiyor, orta yaşın üzerine ısrar etmeyin. Ama kesinlikle zahmete değiyor. Beşparmak dağlarının zirvesini içinde barındıran kale (732m) muhteşem manzaralar ve zirveye çıkmanın hazzını sunuyor. Sergi bölümleri de var ama biz sadece binanın ve dağın kendisi ile ilgilendik. Yazın sıcağında tırmanmaya kalkılması bence pek akıllıca olmaz.

Kıbrıs Gezisi, St. Hilarion Kalesinde, Girne Gezilecek Yerler

Annemin diğer bir önerisi ise Mavi Köşk idi. Çamlıbel yakınlarındaki köşke gitmek için Kıbrıs’ın batı tarafına doğru da yol almış olduk, Alsancak, Karşıyaka, tüm sahil şeridini kat ettik. Mavi Köşk’ün askeriyenin içerisinde olması bizim için de sürpriz oldu. Adaya Türk müdahalesi öncesi İtalyan kökenli mafya liderlerinden birinin eviymiş. Askerler içeriye gruplar halinde alıyorlar ziyaretçileri ve gayet doyurucu bir anlatım gerçekleştiriyorlar. Evin bulunduğu yamaç kenarı da, ev de son derece güzel. Onca sene önce merkezi soğutma sistemi (hala işler durumdaymış), deprem odası gibi lükslere sahip olmak keyifli olsa göre. Şarap muslukları, taverna gibi şeyleri normal kabul etmeye başlıyorsunuz. Ev sahibi Paulo Paolides barış harekatı esnasında yatak odasından başlayan tüneli kullanarak kaçmış, ardından da tüneli patlatmış. Seneler sonra mafya hesaplaşmasında İtalya’da vurulup ölmüş. Girne gezilecek yerler listenize eklemenizi öneririm.

Yemek Molası

Havanın kararmasına yakın ayrılmıştık köşkten, doğruca Lefkoşe’ye gittik. Öğle yemeğini de atladığımız için son derece açtık, yol sorduğumuz birilerinin arabasıyla önümüze düşüp götürmesiyle meşhur Niazi’s lokantasına geldik. Full kebap diye bir menüleri var bir sürü şey getirdikleri. Hemen masaya mezeler geldi, kızartma, kaşık salatası, humus, yoğurt, kuru cacık, pancar yeşillik. Sonrasında sıradan etler gelmeye başladı, köfte, şeftali kebabı, döner, sigara böreği, hellim ızgara, patates kızartması, pirzola, şiş ve son olarak tavuk köftesi.

Kıbrıs Gezisi, Kıbrısta Gün Batımı Girne Gezilecek Yerler

Genel olarak Kıbrıs’ın yemek konusunda zayıf olduğunu belirtmiştim. Niazi’s hakkında da durum pek farklı değil. Pirzola ve tavuk köftesi gayet lezzetliydi, döner de iyiler arasındaydı. Sanırım Kıbrıs’ın en iyi et lokantası burasıydı. Bir et lokantası için ne kadar övgü olarak kabul edilebilir bilmiyorum ama favaları ve özellikle de yoğurtları çok lezzetliydi. Çok aç karınlarımızı 40 liralık menülerle tıka basa doldurarak sonlandırdık Kıbrıs tatilimizi. Umarım deniz sezonunda da bir ziyaret edebilir ve Kıbrıs tekne turu yapabiliriz.

Kasım 2012

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir