1. Home
  2. Mekanlar
  3. Türkiye
  4. Antalya
  5. Manavgat Gezilecek Yerler

Manavgat Gezilecek Yerler

4

Kampanya bilet duyurusunu görünce 2 günlük Antalya turu yaptığımızda aklımızın ne kadar oralarda kaldığı geldi. Bitirememiştik Antalya gezilecek yerlerini ve kolay kolay da bitecek gibi değildi. Bu sefer niyetimiz Antalya’nın doğusuna yönlenmek, Manavgat gezilecek yerler listesi çıkarıp oraları gezmekti. Gidiş dönüş 40 liraya İzmir-Antalya biletlerini alırken aklımızda Expo yoktu ama tarihlerin denk geldiğini fark edince Antalya Expo’su için de bir gün ayırmaya karar vererek programımızı çıkardık.

18/05/2016

19:25 İzmir Antalya uçuşu ile gecikmesiz, sıkıntısız, 8:30’da vardık Antalya havalimanına. Manavgat gezilecek yerler listesini rahat kat etmek için 2 günlük araç kiralamıştık (2 gün toplam 150 lira), aracı teslim alıp konaklama için seçtiğimiz Side’ye doğru yola çıktık. Antalya’ya biz varmadan kısa süre önce yağmur dinmiş, yerler ıslaktı. Side istikametinde yol alırken de yolun ilerisinde şimşeklerin çaktığını, yıldırımların düştüğünü net olarak görüyorduk, hatta belki de daha önce hiç görmediğimiz netlikte.

Side’ye vardığımızda da yerler ıslaktı ama yağmur durmuştu, kısa süre önce durmuş ve ciddi şiddetli yağmış, restoran ve dükkanlar da müşteri gelmesinden umudu kesip dükkanları kapatmışlar. Bir yürüyüş sonrası günü sonlandırdık.

Akseki, Manavgat Gezilecek Yerler

19/05/2016

Altınbeşik Mağarası; Manavgat Gezilecek Yerler

Manavgat konaklamamızı yaptığımız ve yazının ilerleyen bölümlerinde ayrıca değineceğim, Side otelleri içerisinde en iyilerden biri olan Aura butik otelin sahibi İbrahim beyin de desteği ile bir rota çıkardık. Önce Antalya Konya anayolu üzerinden Akseki’ye gittik. Dik yokuşlara sahip, dağ yamacına kurulmuş kasabada yukarılara çıktıkça manzara güzelleşiyor. Kasaba içerisinde görülmesi gereken önemli bir şey yok, sadece manzara görmek için uğranmalı. Biz, eşimin kökenleri bu kasabaya dayandığı için Manavgat gezilecek yerler listemize dahil etmiştik, önemli bir durak olduğunu söyleyemem.

Antalya-Konya istikametinde, Akseki’ye varmadan hemen önce Altınbeşik mağarası için bir tabela ile yol ayrılıyor, asıl keyifli tur da buradan sonra başlıyor. Dar ve virajlı köy yollarında ilerlemek gerekiyor, enfes manzaralar size eşlik ediyor. Altınbeşik mağarası giriş ücreti komik bir biçimde sadece 5 lira. Bu ücret karşılığında görevliler size can yeleği giydiriyorlar, ayakkabılarınızı çıkarmanızı isteyip suyun kıyısındaki bir bota sizi yönlendiriyorlar. Altınbeşik mağarası yürüyerek değil botla geziliyor. Daha önce içerisinde tekne ile gezilebilen 2 mağaraya girmiştik, Küba’daki Cuevo del Indio mağarası ve Yeni Zelanda’daki Waitomo mağaraları, Filipinler’deki yeraltı nehrine ise vakit ayıramamıştık.

 

Altınbeşik Mağarası Girişi, Manavgat Gezilecek Yerler

Altınbeşik mağarasında 95’den beri bu botlar hizmet ediyormuş. Görevliler bizi botun ortasına aldı ve iki kişi ellerinde birer kürekle arkaya yerleşip bizi gezdirmeye başladılar. Aynı zamanda rehberlik de ediyorlar. Mağaranın turizme açık bölümü yaklaşık 200 metre uzunluğundaymış, gölün suyu Eğridir gölünden geliyormuş. Kış aylarında mağara tamamen su ile dolduğu için gezilemiyormuş. Suyu tertemiz durumdaki mağara da bunu korumak için yüzmek de yasakmış. Mağaranın 200 metreden sonrası ise turizme açık değilmiş. Botla en dibe kadar ulaştığımızı hissetmiştik ama yukarıdaki boşluğu göstererek anlattılar; özel ekipmanlarla, eğitimli kişiler tırmanıp bir sonraki bölüme geçmişler, sonra da daha sonrakilere. Mağaranın 2 kilometreden uzun bölümü keşfedilmiş ve 6 tane daha göl olduğu biliniyormuş.

Mağara işletmesi 2 yıl önce muhtarlıktan belediyeye geçmiş, artık daha çok bütçe ile reklamı yapılmaya çalışılıyor Altınbeşik mağarasının. Mersin gezilecek yerler listeleri için ısrarlı önerimiz Astım mağarasından bile daha çok sevdik Altınbeşik mağarasını. İçinde tekne ile dolaşabildiğiniz dünyadaki sayılı mağaralardan biri bu, Manavgat gezilecek yerler listenize mutlaka dahil edin.

Yazıya tek video ekledim ancak Youtube kanalımızda başka videoları da var Altınbeşik Mağarasının.

Ormana Köyü; Manavgat Gezilecek Yerler

Yeni düzenlemeler sonucu artık köy diye bir şey kalmadı malumunuz, hepsi mahalle ilan edildi. Ormana mahallesi de İbradı ilçesine bağlı. İbradı belediyesine bağlı birçok mahallede olduğu gibi burada da düğmeli evlerden var. Osmanlı mimarisi eseri bu evler genelde iki katlı ve yaşı 300 olan varmış. Taş duvarlarda belirli aralıklarla, yükün yatay dağılımını sağlamak için yatay olarak ahşap döşenirmiş (hatıl). Bu ahşaplara, köşelere gelindiğinde ve de duvar çatlaklarını önlemek için de aralara, dikine hatıl konurmuş. Bunların uçları duvarın dışına taştığından düğmeli evler adını almışlar, yerel halk için ise bunlar “pişduvan”.

 

Ormana Düğmeli Evleri, Manavgat Gezilecek Yerler

Düğmeli evlerden birinin pişduvanlarını kullanarak duvarına tırmandıktan sonra öğle yemeği arası verdik. Ormana köyünde açılan şık dekorasyonlu otelin restoranında halluşa adlı yöresel lezzeti tattık, bir tür peynirli mantı, çok da özel bulmadık açıkçası.

Manavgat Şelalesi; Manavgat Gezilecek Yerler

Ormana köyünden ayrılıp bol virajlı ve olağanüstü güzel manzaralı, bol keçili yollardan Manavgat Şelalesine kadar gittik. Aslında Manavgat gezilecek yerler listemizde Manavgat Barajı ve Oymapınar Barajı’nın gölleri de vardı, yolda da manzarasını görmüştük ama yol bizi onlara götürmedi, tabelalarını göstermedi. Kendimizi Manavgat Şelalesinin girişinde bulduk.

Bizi bekleyen kötü sürpriz, şelale gözlem yerinin yeniden inşaa ediliyor olması. İnşaat alanının hemen yanında bir bölüme girebiliyoruz ancak orası da şelalenin üzerinde kaldığı için düşen suyu göremiyoruz. Manavgat şelalesi hakkında en keyif verici şey, gözlem yerinin hemen yanındaki piknik alanı. İnsanlar masalara yayılmış, mangallar yakılmış, nefis.

Manavgat Pazarı; Manavgat Gezilecek Yerler

Manavgat’ın kent merkezine gittik Manavgat Şelalesi ziyareti sonrası. Side’den Manavgat’a tekne turları da düzenleniyor, özellikle Manavgat pazarının kurulduğu Cumartesi günleri rağbet görüyormuş bu tur. Side’den kalkan tekneler, denize ulaştığı yerden (denize paralel akan bu bölümü birazdan ayrıca değineceğim) Manavgat nehrine giriyorlar ve kent merkezine ulaşıyor. Buradan isteyenler 3km uzaklıktaki Manavgat şelalesine de gidebiliyorlar.

 

Manavgat Baraj Gölü, Manavgat Gezilecek Yerler

Manavgat içerisinden dere akan keyifli bir kasaba, nehir kenarında biraz yürüyüş yapmaya, bir şeyler içmeye değer. Yol yapım çalışmaları nedeniyle kasaba içerisinde kayıp da olduk zaman zaman, Pazar yerine ulaşmakta zorlandık, ulaştığımızda ise Pazar toplanıyordu.

Manavgat’tan ayrılıp, Side’ye, konakladığımız Aura butik otele geri döndük. Otelimiz temiz, odalar ferah, hemen karşısında da ücretsiz otopark var, Side merkezine yürüme mesafesinde. Terasına çıktık, nefis gün batımı manzarasına karşı içkilerimizi yudumladık. Burada kalmasanız dahi, gün batımı saatinde en üst katındaki barında birşeyler içmenizi öneririz.

 

20/05/2016

Side Antik Kenti; Manavgat Gezilecek Yerler

Ertesi gün Side içerisinde biraz vakit geçirelim dedik, Side Müzesi ile başladık, Side Antik Tiyatrosu ile devam ettik. Bizler çokça antik kent gördüğümüz için buraların hiçbir etkileyiciliği yoktu. Müze kartınız varsa, ilave ödeme yapmanıza gerek yoksa bir tur atın içlerinde yoksa değmez. Side müzesi girişi 10 lira, Side Antik tiyatrosu giriş ücreti 20 lira.

Side çarşısından yürüdük, ağırlıklı Alman turiste alışık olunduğu tabelalardan belli oluyor ancak turist yok, esnaf turistsizliği konuşuyor kendi aralarında, fiyatlar yine de yüksek. Yarım adanın burnuna gittiğinizde Side Apollon Tapınağı karşınıza çıkıyor, bakmak, fotoğraflamak ücretsiz.

Manavgat Çayı Çıkışı, Manavgat Gezilecek Yerler

 

Manavgat Çayı; Manavgat Gezilecek Yerler

Öğle saatlerinde Side’den ayrılıp Manavgat çayının, kilometrelerce denize paralel gittiği yere ulaşmaya çalıştık. Hiç bir tabela yok buraya ulaşım için, telefonumuzdaki haritadan tahminde bulunarak ağaçlar arasında bir toprak yola ulaştık, denize ulaşma hedefiyle yavaş yavaş yolu takip ederek Manavgat çayının denize kavuştuğu yere ulaştık. Doğa sever bir ikili olarak bunu görmek çok hoşumuza gitti. Manavgat görülecek yerler listenize eklemenizi öneririz.

Manavgat’tan ayrılıp Antalya’ya dönüş yaptık, kiralık aracı teslim ettik. Antalya Expo’yu çok merak ediyorduk, planımızı ertesi gün orayı ziyaret etmek üzerine yapmıştık ve ayırdığımız neredeyse tam gün expoya yetmedi. Antalya gezilecek yerler yazımıza onunla ilgili ufak bir not ekledik.

Comment(4)

  1. bende tam buraya gitmeyi düşünüyorum bayramdan sonra teşekkürler güzel bilgiler ve video

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir